REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

HTC prze pod prąd. Exodus 1s to tani smartfon z portfelem na bitcoiny

HTC wprowadza na europejski rynek zupełnie nowy smartfon. Exodus 1s nie będzie jednak konkurencją dla Samsungów Galaxy czy iPhone’ów. To telefon dla posiadaczy bitcoinów, który ma wbudowany portfel na tę kryptowalutę.

20.10.2019
13:10
htc exodus 1s
REKLAMA
REKLAMA

Tajwański producent smartfonów czasy świetności ma już za sobą. Firma, która dała światu pierwszy smartfon z Androidem, nie wytrzymała konkurencji z takimi tuzami jak Samsung czy Huawei. Mimo to przedsiębiorstwo się nie poddaje.

HTC cały czas próbuje znaleźć swoje miejsce na zatłoczonym rynku.

Firma od kilku lat we współpracy z Valve rozwija gogle wirtualnej rzeczywistości. Najnowszym modelem, który w miniony piątek pojawił się na polskim rynku, jest HTC Vive Cosmos. HTC dogadało się też Google’em i to inżynierowie tajwańskiego producenta stworzyli de facto ostatnie smartfony z linii Pixel dla giganta z Mountain View.

To jednak wcale nie oznacza, że HTC zrezygnowało ze sprzętów z własnym logo. Co jakiś czas słyszymy o premierach kolejnych smartfonów, ale przechodzą one bez większego echa. Podziwiam jednak firmę za to, że mimo wykazywania co kwartał strat i kurczących się udziałów rynkowych próbuje nie tylko utrzymać się na powierzchni, ale stara się zrobić przy tym coś nietypowego.

htc exodus 1s class="wp-image-1023307"

HTC Exodus 1s już oficjalnie

Nowe urządzenie w ofercie HTC zadebiutowało właśnie na europejskim rynku oraz w kilku innych państwach. Wygląda nieco przestarzale ze względu na ogromne ramki umieszczone nad i pod ekranem, aczkolwiek plecki, stylizowane na przezroczyste, nieco odwracają od tego uwagę - podobnie jak cena, która wynosi jedynie 219 euro. Płatności można oczywiście dokonać w kryptowalutach takich jak BTC, ETH, LTC, BNB lub BCH.

Biorąc to pod uwagę, nie dziwi, że specyfikacja na papierze również nie prezentuje się szczególnie okazale. HTC Exodus 1s napędza procesor Qualcomm Snapdragon 435 wspierany przez 4 GB RAM. Podzespoły umieszczono pod ekranem o rozdzielczości HD+ o przekątnej długości 5,7-cala. W obudowie znalazł się też aparat robiący 13-megapikselowe zdjęcia.

htc exodus 1s class="wp-image-1023304"

To jednak nie o specyfikację tu chodzi, tylko o oprogramowanie.

HTC Exodus 1s to kolejny po HTC Exodus 1 smartfon skrojony pod potrzeby posiadaczy kryptowalut. Powstał po to, aby klienci „mieli w kieszeni swój własny szwajcarski bank”. Ma być takim bezpiecznym portfelem, dodatkowo zabezpieczonym poprzez społeczny mechanizm odzyskiwania danych (Social Key Recovery) na wypadek jego utraty lub zniszczenia. Fragmenty klucza przekazywane są kilku zaufanym osobom, co pozwala go odtworzyć.

Co ciekawe, urządzenie mobilne może stać się również pełnoprawnym węzłem bitcoina. Chociaż ma tylko 64 GB przestrzeni dyskowej, to wbudowano w je slot microSD. Pozwala to zapisać cały blockchain krytowaluty w telefonie, a blockchain bitcoina zajmuje obecnie ok. 260 GB i wymaga karty o pojemności 400 GB. Im więcej node’ow, tym sprawniej działa cały blockchain, ale przeciętny użytkownik powinien raczej ograniczyć się do lekkich klientów. Wymagania utrzymywania pełnego node'a ogrniczają bowiem korzystanie z telefonu.

htc exodus 1s class="wp-image-1023313"

HTC stawia przy tym na bezpieczeństwo.

REKLAMA

Dzięki wydzielonej przestrzeni dyskowej, system operacyjny w HTC Exodus 1s, podobnie jak wcześniej w HTC Exodus 1, nie ma bezpośredniego dostępu do newralgicznych informacji. Jest jednak jeden szkopuł.

Firma zdecydowała się na… Androida 8.1 Oreo, chociaż premierę miał już Android 10. Najwyraźniej HTC wyczerpało budżet i nie było w stanie opracować swoich autorskich rozwiązań na nowszej wersji Androida.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA