REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Huawei nas tylko czarował. Harmony OS jest „lata od bycia gotowym na telefony”

Wygląda na to, że chiński gigant blefował twierdząc, że jest gotowy na brak możliwości dalszej współpracy z Google’em. Android nie zostanie zastąpiony autorskim systemem Harmony przynajmniej przez najbliższe lata.

21.10.2019
14:44
Wiemy już kiedy Harmony OS trafi na pierwsze telefony marki Huawei
REKLAMA
REKLAMA

Gdy w końcu do wszystkich dotarło, że telefony Huaweia mogą przestać być atrakcyjne dla wszystkich spoza terytorium Chin, firma zaczęła robić dobrą minę do złej gry. Po pierwsze, nieustannie dawała do zrozumienia, że liczy na szybkie rozwiązanie konfliktu i że już niedługo współpraca z Google’em i innymi amerykańskimi podmiotami będzie możliwa.

A co jeśli nie? Huawei twierdził, że od lat buduje autorski system Harmony OS z myślą o takim kryzysie. Jeśli nie uda się dogadać z rządem Stanów Zjednoczonych, to po prostu firma przesiądzie się na własne rozwiązanie.

Harmony OS istnieje i ma się dobrze. Pod warunkiem że mówimy o systemie na inteligentne telewizory czy urządzenia internetu rzeczy. A co z telefonami, tabletami i notebookami? Kiedy wreszcie ujrzymy to wymyślne dzieło chińskiej myśli technicznej, które mogłoby zagrozić Androidowi i Windowsowi?

Za kilka lat. Harmony OS nie pojawi się na telefonach Huawei.

Tak przynajmniej twierdzi Joy Tan z firmy Huawei w wywiadzie dla Financial Times, przecząc tym samym słowom prezesa Yu. Przed Huaweiem ogrom pracy by móc dostosować Harmony OS do potrzeb zachodniego klienta. Nie tylko w kwestii samego systemu, ale również budowania ekosystemu zewnętrznego – a więc bogatego repozytorium aplikacji i gier czy zgodnych z systemem akcesoriów sprzętowych.

REKLAMA

To oznacza, że Huawei przez najbliższe lata w swoich telefonach będzie nadal korzystał z systemu AOSP. To otwarta wersja Androida, z której może korzystać każdy. Jest ona jednak pozbawiona nie tylko aplikacji Google’a, takich jak Gmail, Chrome czy Mapy, ale również i certyfikacji usług Google Play. To oznacza, że nawet jeśli na lewo zainstalujemy sobie aplikację Sklep Play, to istotna część oferowanego tam oprogramowania nie będzie działać.

Szkoda. Huawei był jedną z najbardziej innowacyjnych firm na rynku, przed którą rysowała się piękna przyszłość. Samsung i Apple mogą odetchnąć z ulgą. Harmony OS nie będzie dla nich żadnym zagrożeniem, a sam Huawei będzie mógł walczyć o klienta w zasadzie tylko na rynku chińskim – gdzie i tak stosowany jest AOSP zamiast Androida.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA