REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft zmienia Chrome'a, Operę i Edge'a. Chce, by były wygodniejsze na dotykowych PC

Proponowana przez Microsoft zmiana dla przeglądarek Chromium związana jest z wyświetlaniem webowych kontrolek. Zdaniem firmy aktualna wersja mogłaby sprawdzać się lepiej na dotykowych PC z Windowsem czy Chrome OS.

16.10.2019
18:24
edge chromium kontra chrome
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft i Google nadal uważają, że panel dotykowy w komputerach osobistych ma dużo sensu. Jako chętnie i nierzadko korzystający z tego udogodnienia użytkownik – zgadzam się. I jako użytkownik Windowsa korzystam z tego od dawna. Konkurencja dopiero z czasem przekonała się do tego pomysłu, a przez to jej oprogramowanie jest pod względem dopasowania pod dotyk nieco w tyle za tym microsoftowym.

Problemy konkurencji nie są problemem Microsoftu. Sęk w tym, że firma niedawno zdecydowała się na zbudowanie swojej przeglądarki od zera, ale na gotowym fundamencie Chromium. A więc na otwartoźródłowej przeglądarce, którą współtworzą Google, Opera, Brave i inne podmioty. Nowy Edge będzie oparty o Chromium, a Microsoft stał się jednym z jego współtwórców.

To oznacza, że Microsoft może korzystać ze wszystkich innowacji wprowadzonych do silnika przeglądarki przez pozostałych członków projektu Chromium, a wszyscy korzystają z innowacji Microsoftu (tych wprowadzono już setki). Przeglądarki Chrome, Opera, Brave, Edge mogą się od siebie różnić w warstwie aplikacyjnej, a więc w interfejsie czy funkcjach dodatkowych.

Microsoft chce, by Chromium było równie przydatne na dotykowych PC, co stary Edge.

Z oczywistych względów: by nowy Edge był na tych urządzeniach wygodny. Dlatego też proponuje, by wszystkie przeglądarki Chromium zmieniły sposób, w jaki wyświetlane są webowe formularze. Propozycja jest o tyle ciekawa, że została już skonsultowana z zespołem zajmującym się przeglądarką Chrome i ma jego wsparcie.

dotykowy chrome edge class="wp-image-1021328"
REKLAMA

Jak wyglądać mają te zmiany? Jednym z podanych przez Microsoft przykładów jest formularz do ustawiania daty. Stosowany dziś format, zdaniem firmy, utrudnia wcelowanie w niego palcem. Dlatego też nowa kontrolka powinna być większa. Więcej przykładów znajdziemy na oficjalnym blogu firmy.

Biorąc pod uwagę poparcie Google’a, powyższa propozycja prawdopodobnie zostanie zatwierdzona przez moderatorów Chromium. A to oznacza, że nie tylko Edge, a większość nowoczesnych przeglądarek (do projektu Chromium nie należą Safari i Firefox) na tym niedługo skorzysta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA