Sprzęt  / News

Huawei krok za Samsungiem. Składany Mate X w październiku trafi do sprzedaży

Największy rywal Galaxy Folda, którego premierę również przekładano, ostatecznie wejdzie do sprzedaży. W Chinach pojawi się w październiku. Na wybranych rynkach zewnętrznych: w miesiąc później.

Zanim wybuchła wielka afera wokół firmy Huawei – na skutek której ta nie może już oferować telefonów z Androidem z Usługami Play – to Mate X miał być jednym z liderów nowego rynku elastycznych telefonów. Odważna i estetyczna konstrukcja robiła ogromne wrażenie, choć rodziła też obawy w kwestii trwałości umieszczonego na zewnątrz miękkiego i elastycznego wyświetlacza.

O Mate X słuch jednak zaginął – mimo iż nawet miałem okazję się nim chwilę pobawić, będąc po owej zabawie pod ogromnym wrażeniem – i wielu z nas zaczynało spekulować, że Huawei w świetle awantury z rządem Stanów Zjednoczonych wycofa się ze sprzedaży tego cacka. Tak się jednak nie stanie.

Huawei Mate X: premiera handlowa już w październiku

Huawei Mate X - premiera w październiku 2019
Huawei Mate X: premiera w październiku 2019 r.

Informację tę potwierdził przedstawiciel Huawei, o czym jako pierwszy w zrozumiałym dla mnie języku doniósł serwis Gizmochina. Z całą pewnością zadebiutuje on na rodzimym, chińskim rynku, gdzie i tak telefony z Androidem są sprzedawane bez Usług Play. W miesiąc później, według nie tak już pewnych planów, ma on się pojawić w międzynarodowej dystrybucji.

Według niepotwierdzonych informacji, Mate X ma być sprzedawany w dwóch wersjach. Tańsza ma być wyposażona w procesor Kirin 980, droższa w Kirin 990. Zasadnicza różnica miedzy obiema wersjami ma dotyczyć zgodności z siecią 5G – z którą modem w tańszym procesorze nie jest zgodny.

Huawei Mate X mierzy 161,3 x 146,2 x 11 mm. Jego 8-calowy wyświetlacz elastyczny pracuje w rozdzielczości 2480 x 1148 pikseli. Wyposażony jest w akumulator o pojemności 4500 mAh z funkcją szybkiego ładowania do mocy 55 W. Zawiera też 12 GB RAM i 512 GB pamięci, a także umieszczony z boku czytnik linii papilarnych. Jego cena nie jest jeszcze znana, należy jednak zakładać, że będzie to powyżej 10 tys. zł.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst