1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Biznes

Allegro zapowiada zmiany w regulaminie. Niektóre ucieszą kupujących i sprzedawców, ale są też podwyżki

Allegro od przyszłego miesiąca wprowadza w życie nowy regulamin korzystania z serwisu. Zmian nie ma zbyt wiele, nie są też przesadnie istotne. Nowości jednak oceniamy przychylnym okiem: są korzystne zarówno dla klientów, jak i sprzedających.

Nowy regulamin allegro
497 interakcji
dołącz do dyskusji

Jeden z największych pośredników e-handlowych w Polsce cieszy się niezmiennie wysoką popularnością w naszym kraju i wydaje się mieć w nosie zagranicznych gigantów pokroju Amazonu czy eBaya. Radzi sobie świetnie, choć nie zawsze użytkownicy są zadowoleni ze wszystkich aspektów jego działania.

Na szczęście Allegro wydaje się słuchać swoich klientów. Możemy różnie oceniać efekty tego słuchania, ale nie można odmówić mu tego, że przynajmniej wychodzi części prób naprzeciw. Co się zmienia? Dużo szczegółów.

Zmiany w regulaminie Allegro. Wejdą w życie 2 października.

Pierwszą zmianą jest zalegalizowanie sprzedaży za pośrednictwem serwisu kart podarunkowych Allegro. Do tej pory tylko sam serwis mógł je sprzedawać, ale od 2 października będą to mogli robić również sprzedawcy. Zwiększona też zostanie elastyczność korzystania Monet: wraz z nowym regulaminem dolny limit wymiany tychże Monet na zniżki wyniesie już tylko 5 zł.

Allegro wydzieli też sekcję Bilety, dostępną wcześniej razem z kuponami i voucherami, do osobnej kategorii. Będą jednak mogli w niej sprzedawać wyłącznie osoby, które podpisały umowę z Allegro – prawdopodobnie by ograniczyć działalność tak zwanych koników. Sama kategoria Bilety, kupony, vouchery zniknie, a wspomniane kupony i vouchery trafią do kategorii powiązanych tematycznie – na przykład kupon na grę wideo trafi do kategorii Gry.

Z systemu ocen zniknie też czas wysyłki. Allegro argumentuje to tym, że sprzedający często nie ma wpływu na to, jak działa pośrednik logistyczny – poczta, kurier i tak dalej – i trudno, by za to odpowiadał.

Zmiany dotyczą też prowizji na Allegro. To chyba te najgorsze wieści.

W wybranych kategoriach będzie to 1- lub 2-procentowa podwyżka w przypadku przedmiotów o niższej wartości. Szczegóły można przestudiować samodzielnie na witrynie Allegro, zmiana jest jednak dość nieznaczna i w zasadzie tyczy się raczej przedmiotów tańszych niż 50 zł. Na dodatek obniżona będzie prowizja za sprzedaż przedmiotów w kategorii Gry z grupy Zabawki: przedmioty do 50 zł będą objęte nieco wyższą niż obecnie prowizją, ale spadnie ona z 10 proc. do 8 proc. od nadwyżki ponad 50 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.

Na sam koniec jeszcze jedna zła (choć bez przesady) wiadomość: zmieniona zostanie liczba Monet, jaka jest przydzielana za każde 5 tys. zł obrotu wśród Super Sprzedawców. Zamiast 25 będą oni ich otrzymywali 20.