Oprogramowanie  / News

Windows 10 będzie wygodniejszy na tabletach. Microsoft dopieszcza interfejs systemu

Nowa wersja testowa Windowsa 10 20H1 zawiera bardzo dziwną nowość. Są to usprawnienia w interfejsie Pulpitu dla urządzeń z ekranem dotykowym. Te usprawnienia… nie obejmują tabletowego trybu pracy.

Moim skromnym zdaniem – i nie jestem w tej opinii osamotniony – Windows 8 to system z najwygodniejszym, najlepiej dostosowanym pod tablety interfejsem użytkownika. Piszę to z nieskrywanym żalem, bowiem Microsoft z wielu bardzo dobrych pomysłów wycofał się, projektując Windowsa 10.

Bieżąca wersja Windowsa oferuje nam dwa widoki interfejsu (mogą zmieniać się automatycznie, możemy przełączać je ręcznie). Tryb pulpitu przeznaczony jest przede wszystkim do obsługi myszką. Tryb tabletu do obsługi dotykiem. Ten drugi, niestety, jest tylko namiastką tego, co mieliśmy do dyspozycji w Windowsie 8. I ten, przynajmniej na razie, pozostanie niezmieniony.

Microsoft zrobił bowiem coś dziwnego. Wprowadził dotykowe usprawnienia, ale… wyłącznie do trybu Pulpitu.

windows 10 dotykowy
Tak na dziś wygląda tryb tabletu w Windows 10

Pierwszy wniosek, jaki się nasuwa, to że Microsoft planuje pozbyć się trybu tabletu, proponując w Windowsie 10 jeden zoptymalizowany pod wszystkie scenariusze tryb. Tak jednak nie będzie, jak tłumaczą przedstawiciele firmy. Tryb tabletu pozostanie w Windowsie 10, a jego wersja 20H1 – spodziewana w pierwszej połowie przyszłego roku – będzie wygodniejsza na tabletach w trybie pulpitu. Nie nadążacie? Nie szkodzi, też mam z tym problem.

Testowa kompilacja nr 18970 Windowsa 10 po wykryciu interfejsu dotykowego zmodyfikuje wygląd Pulpitu, wprowadzając do niego większe odstępy pomiędzy ikonami w Pasku zadań, zwiniętą do ikony wyszukiwarkę systemową, aktywnie reagującą klawiaturę dotykową i nieco wygodniejszy pod obsługę palcem Eksplorator plików.

W systemie jest też już dostępna do testów funkcja przywracania z chmury. Szerzej o niej pisaliśmy w tym tekście.

Tryb tabletowy w trybie Pulpitu. Nic z tego nie rozumiem.

Skoro tryb tabletu w Windowsie 10 nie idzie pod nóż, to dlaczego właściwie Microsoft usprawnia pod dotyk tryb Pulpitu? Nawet nie próbuję udawać, że rozumiem. Zwłaszcza w kontekście plotek o szykowanej zupełnie nowej powłoce dla Windowsa (a raczej całej rodziny powłok), którą pewnie ujrzymy już za kilkanaście miesięcy. Ciekaw jestem za to reakcji społeczności testerów. Pamiętajmy, że to na razie beta-testy, a nie reprezentacyjny przykład na to, jak będzie wyglądał system, gdy trafi do użytkowników najbliższej wiosny.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst