REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt
  3. Technologie
  4. Tech

iPhone Pro z rysikiem? Pozwólcie, że przypomnę słowa Steve’a Jobsa

Pojawiają się kolejne poszlaki wskazujące, że nowy iPhone będzie obsługiwany rysikiem.

iPhone Pro z rysikiem? Pozwólcie, że przypomnę słowa Steve’a Jobsa
REKLAMA
447 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

iPhone Pro, jeśli będzie obsługiwany również za pomocą rysika, to trzeba pamiętać, że nie będzie pierwszym urządzeniem mobilnym Apple’a z rysikiem.

Dawno, dawno temu Apple miał Newtona - przenośny komputer, który można uznać za dziadka iPada. Nie tak dawno temu Apple wrócił do rysika. Apple Pencil pojawił się na rynku jako akcesorium do iPada Pro. I nie był to jednorazowy wyskok. Od tamtego czasu Apple konsekwentnie trzyma się rysików. Nowe iPady Pro współpracują z Apple Pencil 2, a pierwszy Pencil działa z tańszymi iPadem, iPadem Air i iPadem mini.

Kto chce rysika? Musicie go wyciągać i wkładać z powrotem, gubicie go. Bleee! Nikt nie chce rysików - powiedział Steve Jobs prezentując światu pierwszego iPhone’a.

Oczywiście potencjalny rysik w iPhonie Pro będzie tylko jedną z możliwości obsługi smartfona. Nie będzie obowiązku korzystania z niego. Ale przecież osoby, które się na to zdecydują będą musiały zmierzyć się z wadami, o których żartował Jobs.

krótszy apple pencil class="wp-image-990393"

Będą go wyciągać i chować. Będą go gubić. Ja swojego Apple Pencila gubię co chwilę. Znajduję go w przeróżnych miejscach. Pod stołem. Na dnie plecaka. Pod poduszkami na kanapie. Na dywanikach w aucie. W kieszeniach.

Tak, korzystam z rysika na iPadzie Air i uwielbiam go

Tworzę za jego pomocą wszystkie odręczne notatki. Zrezygnowałem z tradycyjnego notesu i papierowych kalendarzy, które od lat zawsze leżały na moim biurku.

Notuję, szkicuję, bazgrzę, rysuję i koloruję, bo rysik przydaje się nie tylko do pracy, ale również do rozrywki. Można wykorzystywać go do edycji zdjęć oraz do odstresowywania się przy kolorowankach. Można go wykorzystać też jako precyzyjne urządzenie wskazujące np. w programach do montażu wideo. Możliwości jest wiele.

 class="wp-image-991329"

Nie czuję jednak najmniejszej potrzeby, żeby rysik z iPada miał być kompatybilny z iPhone’em. To są przecież zupełnie inne urządzenia, które ze względu na rozmiar ekranu nadają się do innych zastosowań. To, co jest wygodne na iPadzie, niekoniecznie będzie wykonywane z przyjemnością na iPhonie. To działa w obie strony - vide fotografowanie iPadem.

Rysik w smartfonie? Samsung od lat pokazuje, że takie rozwiązanie nadal ma sens można ludziom sprzedać. Jednak Samsung zrobił to ze smakiem - przeprojektował urządzenie, żeby rysik był jego częścią. Gdy nie korzystasz z rysika w Galaxy Note 10, to wkładasz go do otworu w obudowie i o nim zapominasz.

A u Apple’a?

Jeśli rysik będzie rozwiązany w sposób, jaki sugeruje powyższa grafika, to będzie to niewygodne. Rysik będzie się gubił, jeśli użytkownik nie będzie miał specjalnego, pokracznego etui, które niestety sprawi, że telefon leżący na stole nie będzie wygodny w użytkowaniu.

Powiedzmy sobie wprost: jeśli Apple rzeczywiście zrobi taki paskudny rysik do smartfona, to będzie żart. Firma wystawi się na pośmiewisko. Gdzie rysik Note’a 10, a gdzie iPhone’a Pro? Taka przepaść technologiczna między dwoma rywalami jest niedopuszczalna.

Lepiej już tkwić przy Jobsowym podejściu do tematu, że rysiki w smartfonach są bez sensu, niż wypuszczać takiego potworka.

Jestem ciekaw, gdzie był Tim Cook, gdy Steve Jobs wykrzykiwał ze sceny, że „nikt nie chce rysika”. Pewnie nie pomylę się bardzo, jeśli powiem, że siedział w pierwszym rzędzie przytakując i podśmiechując się jednocześnie.

PS Na koniec taka myśl: Apple Pencil jest inny niż Apple Pencil 2 - iPad Pro, który działa z Pencilem 2, nie działa z pierwszym Pencilem, a iPad Air z 2019 (nowszy od iPada Pro) działa ze starym Pencilem. Z nowym nie potrafi. Którą technologię wykorzysta Apple w iPhonie? Zgodną z Pencilem czy Pencilem 2?

REKLAMA

Nieważne którą i tak będą problemy. Jeśli iPhone Pro będzie zgodny z Pencilem 2, to posiadacze nowych iPadów, iPadów Air i iPadów mini będą musieli korzystać z innego rysika na tablecie i z innego na iPhonie. Natomiast jeśli iPhone Pro będzie zgodny ze starym Pencilem (byłoby to dziwne), to posiadacze nowych iPadów Pro będą musieli korzystać z dwóch różnych rysików.

A mówili, że korzystanie z ekosystemu Apple'a oznacza spójność i wygodę...

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA