Oprogramowanie  /  News

Tryb ciemny dla każdej witryny internetowej. Chrome bardziej przyjazny nocnym markom

chrome ciemny motyw windows

Rozwojowa wersja przeglądarki Chrome potrafi modyfikować stylowanie stron internetowych tak, by te nie raziły białym tłem podczas przeglądania w ciemnościach. Co więcej, robi to całkiem nieźle.

Znacie to? Ustawiacie ciemny motyw interfejsu dla systemu i aplikacji, bo chcecie, na przykład, korzystać z komputera nocą, przy zgaszonym świetle. I wszystko byłoby super, gdyby nie przeglądarka internetowa. A konkretniej witryna w niej otwarta, nagle oślepiająca nas swoim jasnym tłem. Chrome w wersji 78 ma nam w tym pomóc.

Funkcja wymuszania trybu ciemnego na stronach internetowych jest już dostępna do testowania w ramach kanału rozwojowego Canary przeglądarki Chrome. Funkcja ta jest jednak domyślnie ukryta, niżej znajdziecie przepis na jej włączenie. Działa ona na Chrome dla systemów macOS, Windows, Chrome OS, Android i linuksowych.

Jak włączyć tryb ciemny dla witryn w testowej wersji Chrome?

Jak zawsze w przypadku testowych wersji Chrome’a i ukrytych funkcji, nad którymi pracuje Google, trzeba się udać do zaawansowanego menu konfiguracyjnego przeglądarki, a więc należy wpisać w pasku adresu chrome://flags. W wyszukiwarce opcji należy odnaleźć Force Dark Mode for Web contents i następnie ją włączyć. Możemy przy tym wybrać które stylowanie chcemy zastosować.

chrome tryb ciemny witryny

Na razie nie jest jasne czy i kiedy funkcja ta trafi do normalnego Chrome’a, a więc tego z produkcyjnego kanału. Mamy jednak nadzieję, że Google szybko dopracuje nowy mechanizm. Czytanie na komputerze Internetu w nocy przy zgaszonym świetle będzie znacznie mniej męczące dla naszych oczu.