Bankowość  / News

Zmieni się sposób logowania do Alior Banku. Będzie trudniej, ale bezpieczniej

Picture of the author

Bankowość elektroniczna Alior Banku niedługo będzie dotknięta istotnymi zmianami. Nie, nie zmieni się interfejs aplikacji, nic z tych rzeczy. Bank doda za to istotne funkcje, zwiększające nasze wygodę i bezpieczeństwo.

Unijna dyrektywa PSD2 określa minimalne wymogi, jakie bank musi spełnić w kwestii bezpieczeństwa płatności elektronicznych. Alior Bank zamierza się do niej stosować i właśnie zapowiedział usprawnienia w swoim systemie bankowości, których celem jest nie tylko spełnienie wymogów dyrektywy, ale też poprawa wygody obsługi.

Alior Bank wprowadzi więc nowy sposób logowania, pojawią się też zmiany w autoryzacji transakcji kartą i Blikiem oraz skróci się czas sesji, gdy jesteśmy zalogowani do systemu a nie wykonujemy w nim żadnych czynności.

Alior Bank a PSD2. Wiemy co zmieni się w systemie bankowości elektronicznej.

Przede wszystkim pojawi się wymóg stosowania 2FA, a więc dwuetapowego uwierzytelniania użytkownika. Poza loginem i hasłem będziemy musieli też podać przy logowaniu dodatkowy jednorazowy kod, jaki zostanie wysłany nam SMS-em lub przez aplikację mobilną banku. Od tej zasady będą wyjątki – klienci banku będą mogli zdefiniować konkretne urządzenia jako zaufane – na tych będą wymagane tylko login i hasło. Jeżeli zalogujemy się do aplikacji i nie będziemy w niej wykonywać żadnych działań, zostaniemy wylogowani już po pięciu minutach.

Zwiększy się też wygoda zatwierdzania operacji bankowych. Aplikacja będzie wysyłała klientom powiadomienia metodą push. Po otrzymaniu takiego powiadomienia wystarczy je potwierdzić przez kod PIN lub odcisk palca. Dla bezpieczeństwa klientów co piąta płatność przy użyciu usługi BLIK będzie wymagać dodatkowej autoryzacji.

Przy okazji zwiększy się także bezpieczeństwo płatności kartą w sklepach. W przypadku wybranych transakcji poniżej 50 zł może wystąpić potrzeba potwierdzenia płatności kodem PIN. Zasady płatności powyżej 50 zł pozostają bez zmian.

Alior Bank jeszcze nie poinformował o dokładnym terminie wprowadzenia powyższych zmian.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst