REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Zakupy

Ups. Wyszło, że płacę za wszystkie abonamenty o 157 zł miesięcznie więcej niż statystyczny Polak

Matylda wyczytała w raporcie Digital Poland (a potem wypisała), że Polacy wydają na subskrypcje średnio 476,53 zł i mają po 4 tego typu zobowiązania. Obawiając się nieco wyniku, postanowiłem jednak sprawdzić, ile właściwie płacę za te wszystkie abonamenty.

04.07.2019
13:13
Płacę za abonamenty o 157 zł miesięcznie więcej niż statystyczny Polak
REKLAMA
REKLAMA

Przywołane badanie polskich konsumentów w subskrypcje wliczało też opłaty za prąd, wodę i gaz. Ja tego nie liczę, bo w mojej ocenie są to podstawowe koszty, które ludzie ponoszą, żeby żyć. Nie da się żyć bez wody. Trudno żyć bez prądu i/lub gazu. Dostęp do takich mediów jest jak podstawowe prawo człowieka i uważam, że wciąganie tych rachunków do dyskusji o abonamentach i modelu subskrypcyjnym mocno wypacza wyniki.

Według raportu koszty wody, prądu i gazu wynoszą średnio 230 zł. Czyli odejmuję je od 476,53 zł i wychodzi mi 246,53 zł. To realna kwota abonamentów i subskrypcji, jakie płacą Polacy.

Pora wziąć do ręki iPada, do drugiej Pencila i wypisać własne koszty…

 class="wp-image-966012"

Wyszło mi 404,92 zł miesięcznie za subskrypcje i abonamenty w takich usługach:

 • Play - abonament do telefonu i taryfa internetowa do iPada
 • Vectra - telewizja, internet domowy, HBO i HBO GO
 • Netflix - pakiet 4K
 • Apple Music - dla 1 użytkownika
 • iCloud - pakiet 200 GB z chmurą rodzinną
 • Lake - kolorowanki (nie pytajcie)
 • Wyborcza - pakiet na rok (pieniądze z prenumeraty Wyborcza przekazywała na komitet strajkowy nauczycieli, więc zapłaciłem za rok z góry)
 • Nord VPN - pakiet na 3 lata
 • Feedly - pakiet Pro na rok

404 zł. Money not found

Sporo. Nie myślałem, że aż tyle tego będzie. Najbardziej boli 34,99 zł miesięcznie na kolorowanki. Rocznie daje to 420 zł na małe przyjemności. Ale trudno mi z tego zrezygnować - aplikacja Lake jest cudowna, a w połączeniu z iPadem Air i Apple Pencilem zapewnia mi sporo frajdy i pozwala się zrelaksować.

Na pewno zrezygnuję z HBO i HBO GO. Usługa działa fatalnie i tylko odliczam czas do końca umowy. Od sierpnia nie będę już musiał za to płacić. Co obejrzałem, to moje. Co się nawściekałem, to też moje.

Netflix zostaje na bank. Apple Music też. Z iClouda zrezygnować nie chcę i zapewne za jakiś czas będę za niego płacił jeszcze więcej, bo wykorzystam pakiet 200 GB.

Porzucenie Feedly Pro byłoby w zasadzie najłatwiejsze. Płatna usługa niewiele wnosi - wyszukiwarka i szybsza synchronizacja są oczywiście fajne. Ale bez nich nadal mógłbym korzystać z Feedly.

Ech. Tak trudno się rozstać z tymi usługami… Chyba właśnie o to chodziło twórcom.

REKLAMA

PS Prawie zapomniałem, że subskrybuję YouTube'a Premium, żeby nie mieć reklam. Na razie jestem na okresie darmowym, ale za jakiś czas przyjdzie mi płacić dodatkowe 23,99 zł miesięcznie.

PPS A od września jeszcze Apple Arcade dojdzie...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA