REKLAMA

Sony Xperia 1R z ekranem 5K będzie pokazem mocy Japończyków. Powodzenia dla akumulatora

Myśleliście, że ekran 4K w Sony Xperii 1 to przesada? Co w takim razie powiecie na nadchodzącą Xperię 1R, która będzie miała ekran o rozdzielczości 5K?

19.07.2019 18.25
sony xperia 1
REKLAMA
REKLAMA

Sony Xperia 1 to z pewnością najlepszy smartfon Japończyków. Ma wszystko: świetnie podzespoły, bardzo dobre aparaty no i rewelacyjny ekran. 6,5 cala panelu OLED o rozdzielczości 4K, w proporcjach 21:9, do tego z obsługą HDR i z pełnym pokryciem przestrzeni barwnej DCI-P3 to prawdziwy ewenement.

Sony ewidentnie ma w nosie internetowy spór o to, czy rozdzielczość 4K w smartfonie ma sens. Japończycy szykują już kolejny smartfon, który tym razem będzie miał ekran 5K.

Sony Xperia 1R. R jak rozdzielczość

sony xperia 1 ceny na abonament na raty cena cennik plus play t-mobile orange class="wp-image-947618"

Sony Xperia 1R ma zostać pokazana na wrześniowych targach IFA w Berlinie. O smartfonie wiemy niewiele, ale w sieci pojawił się profil urządzenia UAProf (User Agent Profile) wskazujący na to, że nowy smartfon Sony będzie wyposażony w ekran 5K o proporcjach 21:9.

Mówimy o rozdzielczości 5040 × 2160 pikseli na ekranie, który ma mieć przekątną 6,1 cala. Da to zagęszczenie pikseli na poziomie - uwaga - 899 ppi! Jest to absolutnie zawrotna, rekordowa wartość. Dla porównania, Xperia 1 ma zagęszczenie 643 ppi, Samsung Galaxy S10+ ma 522 ppi, a iPhone XS Max ma 458 ppi.

Czy to początek nowego wyścigu na cyferki?

sony xperia 1 class="wp-image-947303"

Rozdzielczość 5K trudno będzie wykorzystać w praktyce, chyba że do treści VR. Nie sądzę jednak, by o wdrożeniu takiego panelu decydowały względy praktyczne. Sony Xperia 1R zapowiada się na smartfon dla osób, które chcą mieć najlepsze możliwe podzespoły, bez względu na to, czy taki ekran będzie racjonalny.

A nie musi być. Pamiętajmy, że większa liczba pikseli przekłada się na większe zapotrzebowanie na energię, co z kolei ma wpływ na długość czasu pracy na jednym ładowaniu. Ekran 5K będzie stawiał duże wymagania przed akumulatorem. Dodatkowo przekątna ekranu będzie mniejsza niż w Xperii 1, a więc cała bryła smartfona może być mniejsza. Prawdopodobnie będzie to oznaczać, że akumulator też będzie miał mniejszy rozmiar.

O pozostałe parametry możemy być spokojni

sony xperia 1 class="wp-image-947234"

Smartfon ma być wyposażony w najnowszy procesor Snapdragon 855 Plus z grafiką mocniejszą o 15 proc. względem bazowego procesora Snapdragon 855. Do tego mamy zobaczyć dwie wersje pamięci: 6 GB RAM + 128 GB oraz 8 GB RAM + 256 GB.

Sony Xperia 1R zapowiada się na naprawdę nietuzinkowy smartfon… dla koneserów. Trudno rozsądnie uzasadnić tak wysoką rozdzielczość, ale nie o rozsądek tutaj chodzi. Xperia 1R zapowiada się na pokaz mocy Japończyków.

REKLAMA

Zdjęcia w tekście przedstawiają smartfon Sony Xperia 1.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA