REKLAMA

Praca sezonowa w Polsce: zbierając owoce Ukraińcy mogą zarobić nawet 30 zł za godzinę

Latem pracownicy sezonowi mogą liczyć na najwyższe stawki. Szczególnie rośnie zapotrzebowanie na pracowników handlu, przy zbiorze owoców, sprzątaniu, gastronomii i w budownictwie.

18.07.2019 17.55
Praca sezonowa w Polsce: zbierając owoce Ukraińcy mogą zarobić nawet 30 zł za godzinę
REKLAMA
REKLAMA

Lato to najlepszy czas na pracę sezonową. Jak zaznaczają eksperci agencji Personnel Service, w wakacje Polacy aktywnie wydają pieniądze na podróże, restauracje, wczasy w ośrodkach, co powoduje zwiększone zapotrzebowanie na pracowników.

Praca sezonowa w Polsce: gdzie pracują Ukraińcy?

Największe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników w lecie pojawia się przede wszystkim w takich branżach jak: turystyka, gastronomia, hotelarstwo, handel. W sezonie zwiększa się również aktywność inwestorów, którzy realizują projekty budowlane w Polsce, a tym samym rośnie również popyt na pracowników budowlanych. Ukraińscy pracownicy, również studenci, często podejmują pracę sezonową jako kelnerzy, sprzedawcy, sprzątacze itp.

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, zauważa, że ​​latem pracodawcy zazwyczaj poszukują pracowników na krótki okres, to znaczy na „sezon”. Takie oferty pracy są szczególnie interesujące dla studentów, którzy obecnie mają wakacje, a także dla Ukraińców, którzy chcą szybko zarobić w miesiącach letnich.

Praca sezonowa w Polsce: zbiór owoców

Według Personnel Service najwyższe stawki za godzinę pracy są przy zbieraniu owoców, 15-30 zł brutto. Średnia kwota wynosi 22,5 zł/h. Badanie Barometr Imigracji Zarobkowej pokazuje, że na około 30 proc. przedsiębiorstw, niezależnie od branży, Ukraińcy zajmują stanowiska, na których Polacy nie chcą pracować, informuje Pulshr.pl.

Praca sezonowa w Polsce: budowa

Sektor budowlany jest również jednym z najbardziej popularnych wśród prac sezonowych wybieranych przez Ukraińców. Stawka na budowie wynosi 15-29 zł/h, średnia - 22 zł/h. Należy zauważyć, że brak rąk do pracy w budownictwie jest zjawiskiem stabilnym, niezależnie od pory roku. Jednak w lecie Ukraińcy są szczególnie potrzebni do remontu, prac wykończeniowych i do prac na budowie przy dużych inwestycjach.

Praca sezonowa w Polsce: sprzątanie

Przy sprzątaniu w ośrodkach turystycznych można dziś zarobić 15-25 zł/h. Średnia kwota wynosi 20 zł/h. W sezonie letnim ruch w hotelach jest ogromny, jedni turyści wyjeżdżają i natychmiast przyjeżdżają inni, co powoduje wzrost popytu na pracowników. W okresie wakacyjnym Ukrainiec może łatwo znaleźć pracę w popularnych kurortach turystycznych.

Praca sezonowa w Polsce: handel

W dziedzinie handlu Ukrainiec może zarobić 15-23 zł/h. Średnia kwota - 19 zł/h. W okresie wakacyjnym rośnie zapotrzebowanie na sprzedawców w kioskach z lodami, goframi, pamiątkami, znajdujących się w strefach dla pieszych w ośrodkach turystycznych. Jednak popyt na pracowników rośnie nie tylko w małym handlu, ale także w zwykłych sklepach. Na przykład Biedronka niedawno poszukiwała dodatkowych pracowników do swoich sklepach zlokalizowanych na popularnych kurortach.

REKLAMA

Praca sezonowa w Polsce: gastronomia

W dziedzinie gastronomii w sezonie letnim można zarobić 15-22 zł/h. Średnia kwota wynosi 18,5 zł/h. Właściciele kawiarni, restauracji, barów szukają kelnerów, kucharzy i pomocników kuchennych. Wzrost popytu na pracowników w dziedzinie gastronomii jest również spowodowany zakazem handlu w niedziele, ponieważ więcej osób wybiera się na obiad lub kolację do restauracji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA