REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nintendo Switch Lite kontra Nintendo Switch - największe różnice między nowym i starym modelem

Odchudzona, tańsza wersja konsoli Nintendo Switch Lite została oficjalnie zaprezentowana. Czym nowa wersja urządzenia różni się od modelu wydanego w 2017 r? Postanowiliśmy przedstawić wam największe różnice między oboma produktami.

10.07.2019
16:59
Nintendo Switch Lite vs Nintendo Switch - oto największe różnice
REKLAMA
REKLAMA

Nintendo Switch czy Nintendo Switch Lite? 300 dol. kontra 200 dol.

Nintendo Switch czy Nintendo Switch Lite?  class="wp-image-969064" title="Nintendo Switch czy Nintendo Switch Lite? "

Wydany w 2017 r. Nintendo Switch bardzo mocno trzyma swoją cenę. Japończycy nie muszą jej obniżać, ponieważ Switch sprzedaje się doskonale. To najchętniej wybierana platforma do gier w 2018 r., a także w pierwszej połowie 2019 r. Co oczywiście nie oznacza, że produkt nie mógłby sprzedawać się jeszcze lepiej. Wielu moich znajomych czeka, aż Switch spadnie do cenowego poziomu PS4 albo Xboksa One. No i się doczekali.

Nintendo Switch Lite ma kosztować 200 dol. To aż o 1/3 mniej względem ceny modelu z 2017 r. Polska cena urządzenia zapewne zostanie osadzona gdzieś między 800 zł i 1000 zł. Dzięki temu Switch po raz pierwszy stanie się konkurencyjny cenowo względem takich platform jak Xbox One czy PlayStation 4. Niestety, nowsza i bardziej atrakcyjna cena została okupiona kilkoma istotnymi kompromisami.

Nintendo Switch czy Switch Lite: stacja dokująca kontra brak połączenia z telewizorem

Nintendo Switch Lite kontra Nintendo Switch  class="wp-image-969094" title="Nintendo Switch Lite kontra Nintendo Switch "

Nintendo Switch z 2017 r. to konsola hybrydowa. Możemy jej używać zarówno w trybie mobilnym, jak i stacjonarnym. Dołączona do zestawu stacja dokująca jednocześnie ładuje urządzenie, a także przenosi obraz na ekran telewizora. Gry oraz programy mają wtedy zwiększoną rozdzielczość z 720p do 1080p lub alternatywnie z 560p do 720p.

Nowy Nintendo Switch Lite nie ma stacji dokującej dodawanej do zestawu. Co jeszcze ważniejsze, urządzenie nie jest w żaden sposób kompatybilne z wyświetlaniem treści na TV. W Lite zagramy wyłącznie mobilnie, tak jak na handheldach 3DS oraz PSP. Wielka szkoda, zwłaszcza z perspektywy produkcji idealnie nadających się do wspólnej zabawy w salonie. Mam tutaj na myśli głównie nowe Mario Party, Dragon Ball FighterZ, FIFĘ, Mario Kart 8 Deluxe czy Diablo 3.

Wysuwane Joy-Cony kontra Joy-Cony osadzone na stałe w obudowie Nintendo Switcha Lite

Nintendo Switch Lite czy Nintendo Switch  class="wp-image-969055" title="Nintendo Switch Lite czy Nintendo Switch "

Nintendo Switch to tablet z dwoma kontrolerami wysuwanymi oraz wsuwanymi po bokach za pomocą szyn. Dzięki takiemu rozwiązaniu nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać jednego Joy-Cona znajomemu i wspólnie grać w Mario Kart 8 Deluxe, Mortal Kombat 11 czy Crash Team Racing. Wysuwane Joy-Cony pozwalają także na obsługę gier za pomocą ruchów rękoma, jak na konsoli Wii. W ten sposób odbijamy piłeczkę rakietą w Mario Tennis Aces czy strzelamy z łuku w nowym The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

W modelu Nintendo Switch Lite oba Joy-Cony zostały przymocowane na stałe do obudowy. Dzięki temu konstrukcja wydaje się solidniejsza i bardziej spójna. Niestety, jeśli chcemy zagrać ze znajomym, konieczne jest dokupienie osobnych, bezprzewodowych kontrolerów. Kupno Joy-Conów wspierających obsługę ruchami jest także konieczne do obsługi takich gier jak 1-2 Switch. Warto dodać, że wbudowane kontrolery Lite nie wspierają wibracji HD Rumble.

 class="wp-image-969121"

Brak obsługi ruchów i gestów, a także brak wsparcia dla wibracji HD Rumble może prowadzić do problemów z kompatybilnością wśród części gier. Dlatego wszystkie gry kompatybilne z nowszą konsolą Nintendo Switch Lite będą miały takie oznaczenie na obudowie, jak to powyżej.

Ekran 6,2 cala kontra ekran 5,5 cala

Nintendo Switch Lite czy Nintendo Switch: różnice class="wp-image-969073" title="Nintendo Switch Lite czy Nintendo Switch: różnice"

Nintendo Switch z 2017 r. to tablet z 6,2-calowym ekranem 720p. Wyświetlacz charakteryzuje się kapitalnymi barwami oraz wystarczającą rozdzielczością. Jego piętą Achillesa jest z kolei maksymalna jasność. W promieniach wakacyjnego słońca Switch potrafi być znacznie mniej czytelny. W kilku grach ma się ponadto wrażenie, że ekran mógłby być odrobinę większy, aby czcionki i linie dialogowe stały się bardziej wyraźne.

Nintendo Switch Lite dostał mniejszy, 5,5-calowy ekran w tej samej rozdzielczości 720p. Nie licząc rozmiarów, nowy wyświetlacz nie różni się od tego montowanego w poprzedniku z 2017 r. Niestety, z jakiegoś powodu w Lite zabrakło sensora światła. Nie wiadomo, czym została podyktowana taka decyzja. Jeszcze mniejszy ekran może być za to problemem podczas grania w produkcje z dużą liczbą wyświetlanych informacji. Mam tutaj na myśli np. Diablo 3, Final Fantasy XII czy Fire Emblem: Three Houses.

Akumulator na 3 godziny grania kontra troszkę dłużej

Nintendo Switch Lite albo Nintendo Switch class="wp-image-969085" title="Nintendo Switch Lite albo Nintendo Switch"

Według oficjalnej specyfikacji dostarczonej przez Nintendo, Nintendo Switch pozwala na bezprzewodową rozgrywkę od 2,5 do 6,5 godziny. Wszystko zależy od obciążenia układów, jakim poddana jest maszyna podczas uruchamiania poszczególnej gry. Dla przykładu, The Legend of Zelda: Breath of the Wild pozwala akumulatorowi działać nieco ponad 3 godziny na jednym ładowaniu.

Akumulator w konsoli Nintendo Switch Lite ma pozwalać na nieco dłuższą rozgrywkę. Nie należy jednak oczekiwać gigantycznych zmian. Najprawdopodobniej mówimy o dokładnie tym samym akumulatorze, który jest w stanie wygospodarować kilkanaście dodatkowych minut rozgrywki dzięki mniejszemu wyświetlaczowi oraz Joy-Conom osadzonym na stałe.

Masa, obudowa, przyciski i pomniejsze różnice

Nintendo Switch Lite - premiera, cena i specyfikacja class="wp-image-969091" title="Nintendo Switch Lite - premiera, cena i specyfikacja"

Nintendo Switch Lite cechuje się także kilkoma mniejszymi, nie tak istotnymi różnicami. Jedną z nich jest zamiana przycisków kierunkowych na kierunkowy krzyżak. Moim zdaniem to wada, ale czytając komentarze na Spider’s Web nie brakuje również zwolenników takiego rozwiązania. Brakuje za to stopki, dzięki której mogliśmy osadzić tablet Switcha w pozycji stojącej. Wersja Lite nie będzie na to pozwalać.

REKLAMA

Nintendo Switch Lite będzie za to odczuwalnie lżejszy, a także nieco mniejszy względem starszego modelu. Do tego zostanie wydany w aż trzech wersjach kolorystycznych: ciemnej szarości, złotej oraz morskiej. Dodatkowy, kolekcjonerski wariant kolorystyczny pojawi się na rynku wraz z premierą Pokemon Sword oraz Pokemon Shield. Lite zadebiutuje na światowych rynkach już we wrześniu 2019 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA