Sprzęt  / News

Dzień dobry, tu jest miliard dolarów - tak Apple kupił sobie od Intela dział modemów 5G

Picture of the author
119 interakcji
dołącz do dyskusji

Apple potwierdził krążące po Internecie plotki. Dział modemów 5G od Intela niebawem przejdzie w ręce producenta iPhone’ów. Ten sam dział, który w zasadzie nigdy nic nie osiągnął na rynku mobilnym. Ostatnie, o co można jednak podejrzewać Apple’a, to głupota.

Kilka dni temu informowaliśmy o plotkach, wedle których Apple przymierza się do przejęcia działu modemów 5G od Intela. Te okazały się zgodne z rzeczywistością – potwierdził je Apple, wysyłając komunikat prasowy do mediów. Firma przejmuje większość telefonicznych zasobów Intela, za co zapłaci okrągły miliard dolarów.

Jest jednak wysoce wątpliwe, by Apple chciał przejąć Intela z uwagi na jego rzekomo doskonałe układy scalone dla telefonów. Amerykański producent procesorów wyraźnie nie radzi sobie na rynku mobilnym, nie dał też rady w rozsądnym terminie zaprojektować modemu 5G dla iPhone’a. Dlaczego więc Apple go kupuje?

Apple przejął część Intela za 1 mld dol. Największym skarbem wydają się być patenty związane z łącznością 5G.

Nieudolność Intela w kwestii modemów 5G nie są jedynym kłopotem Apple’a. Qualcomm, jeden z liderów rynku układów scalonych na rynek ultramobilny, ma aktualnie bardzo bojowy nastrój. Firma korzysta ze swojej biznesowej przewagi i pozywa konkurentów o naruszanie jej własności intelektualnej. Apple również wdał się w spór z producentem procesorów Snapdragon – na szczęście dla obu stron ten zakończył się porozumieniem. Nikt jednak nie powiedział, że to permanentny rozejm. A nie jeden Qualcomm może użyć prawników jako oręża.

Intel, udolny bądź nie, jest właścicielem ogromnej liczby (17 tys.) patentów związanych z sieciami 5G i telekomunikacją. I to właśnie one, a nie układy scalone Intela czy odziedziczone wraz z przejęciem 2,2 tys. pracowników Intela wydają się tu największym skarbem. Następnym razem gdy Apple’owi będzie próbował podskoczyć Qualcomm czy jemu podobna firma, agresor musiał się najpierw nad tym poważnie zastanowić.

Intel nadal będzie tworzył modemy dla PC i urządzeń Internetu rzeczy. Przejęcie działu telefonicznego przez Apple’a ma zostać sfinalizowane do końca bieżącego roku.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst