REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Foto

Oto zwycięzcy National Geographic Travel Photographer of the Year 2019. Marzymy o takich zdjęciach z podróży

Kolorowa Grenlandia zimą, nostalgiczne Indie, płonący nocą smok w Chinach. W fotografiach laureatów konkursu National Geographic Travel Photographer of the Year 2019 jest wszystko, czego oczekujemy od zdjęć podróżniczych. To pigułka inspiracji do podróżowania, która przyda się tuż przed wakacjami.

17.06.2019
18:01
Zwycięzcy National Geographic Travel Photographer of the Year 2019
REKLAMA
REKLAMA

National Geographic Traveler to popularny magazyn podróżniczy, który na świecie ukazuje się od 1984 r. Co roku wydawcy organizują także prestiżowy konkurs fotografii podróżniczych z całego świata. Śledzę ten konkurs od lat i zawsze dostarcza on kapitalnych, inspirujących obrazów o najwyższym poziomie twórczym. Obrazów, które w dodatku można pobrać za darmo jako tapety. To ogromna dawka inspiracji, w sam raz przed wakacjami.

Jak piszą organizatorzy konkursu, szukają zdjęć, które „pokazują nam świat: jego ludzi, miejsca i kultury. Fotografii, które opowiadają historię danych miejsc i momentów podróży. Obrazów, które ukazują, co cię inspiruje". Bez wątpienia to zadanie się im udało.

Weimin Chu zwycięzcą National Geographic Travel Photographer of the Year 2019

Tytuł National Geographic Travel Photographer of the Year 2019 otrzymał pochodzący z Chin Weimin Chu. Fotograf w nagrodę otrzymał 7500 dolarów. Jego fotografia „Greenlandic Winter“ otrzymała także najwyższe noty w kategorii „miasta“.

Fot. Weimin Chu „Greenlandic Winter“, laureat National Geographic Travel Photographer of the Year 2019 class="wp-image-956663"
Fot. Weimin Chu „Greenlandic Winter“, laureat National Geographic Travel Photographer of the Year 2019

Nagrodzona praca została wykonana na w Upernavik — wiosce rybackiej na maleńkiej wysepce w zachodniej Grenlandii. Jak komentuje Chu:

Historycznie, grenlandzkie budynki były malowane różnymi kolorami, aby wskazać różne funkcje, od czerwonych witryn sklepowych po niebieskie domy rybaków — przydatne rozróżnienie, gdy krajobraz jest pokryty śniegiem. To zdjęcie zostało zrobione podczas mojego trzymiesięcznego, osobistego projektu fotograficznego prezentującego życie na Grenlandii.

Nagrodzone zdjęcie zachwyca spokojem, kolorami, nastrojem. Aż chce się na nie patrzeć, szczególnie kiedy za oknem mamy takie upały. To niejedyna świetna fotografia w konkursie. Jury wyróżniło kilkanaście innych zdjęć, które można zobaczyć poniżej. Które jest waszym ulubionym?

Galeria laureatów konkursu

Fot. Jassen Todorov, "IN THE AGE OF AVIATION" - II miejsce w kategorii "Cities". Lotnisko w San Francisco sfotografowane z samolotu. class="wp-image-956666"
Fot. Jassen Todorov, "IN THE AGE OF AVIATION" - II miejsce w kategorii "Miasta". Lotnisko w San Francisco sfotografowane z samolotu.
Fot. Sandipani Chattopadhyay, "STREETS OF DHAKA" - III miejsce w kategorii "Cities". Ludzie modlą się na ulicach miasta Dhaka w Bangladeszu w trakcie jedno z największych na świecie muzułmańskich świąt Ijtema. class="wp-image-956669"
Fot. Sandipani Chattopadhyay, "STREETS OF DHAKA" - III miejsce w kategorii "Miasta". Ludzie modlą się na ulicach miasta Dhaka w Bangladeszu w trakcie jednego z największych na świecie muzułmańskich świąt Ijtema.
Fot. Junhui Fang, "FOLLOW THE LIGHT" - nagroda publiczności w kategorii "Cities". Zdjęcie zostało zrobione w Akademii Buddyjskiej Seda Larung Gar. Dojazd do Larung Gar z najbliższego miasta zajmuje około 14 godzin, a podróż jest dość trudna z powodu górskich dróg. Widok pokazuje małe czerwone domy po lewej stronie i puste zielone drogi po drugiej stronie. Mnisi podążają za światłami, aby wrócić do domu. class="wp-image-956672"
Fot. Junhui Fang, "FOLLOW THE LIGHT" - nagroda publiczności w kategorii "Miasta". Zdjęcie zostało zrobione w Akademii Buddyjskiej Seda Larung Gar. Dojazd do Larung Gar z najbliższego miasta zajmuje około 14 godzin, a podróż jest dość trudna z powodu górskich dróg. Widok pokazuje małe czerwone domy po lewej stronie i puste zielone drogi po drugiej stronie. Mnisi podążają za światłami, aby wrócić do domu.
Fot. Tamara Blazquez Haik, "TENDER EYES" - I miejsce w kategorii "Nature" class="wp-image-956675"
Fot. Tamara Blazquez Haik, "TENDER EYES" - I miejsce w kategorii "Natura". Majestatyczny sęp płowy wznosi się na niebie w Parku Narodowym Monfragüe w Hiszpanii.
Fot. Danny Sepkowski, "DREAM CATCHER" - II miejsce w kategorii "Nature". Oahu na Hawajach. Fala uchwycona tuż przed załamaniem. W tle zachodzące słońce. class="wp-image-956678"
Fot. Danny Sepkowski, "DREAM CATCHER" - II miejsce w kategorii "Natura". Oahu na Hawajach. Fala uchwycona tuż przed załamaniem. W tle zachodzące słońce.
Fot. Scott Portelli, "DUSKY DOLPHINS" - III miejsce w kategorii "Nature". Delfin ciemny uchwycony w momencie, kiedy prawie się wynurzył z wody. Kaikoura, Nowa Zelandia. class="wp-image-956681"
Fot. Scott Portelli, "DUSKY DOLPHINS" - III miejsce w kategorii "Natura". Delfin ciemny uchwycony w momencie, kiedy prawie się wynurzył z wody. Kaikoura, Nowa Zelandia.
Fot. Jonas Schafer, "KING OF THE ALPS" - wyróżnienie w kategorii "Nature". Stado koziorożców w szwajcarskim Oberlandzie Berneńskim przekracza grzbiet gór nad jeziorem Brienz. class="wp-image-956684"
Fot. Jonas Schafer, "KING OF THE ALPS" - wyróżnienie w kategorii "Natura". Stado koziorożców w szwajcarskim Oberlandzie Berneńskim przekracza grzbiet gór nad jeziorem Brienz.
Fot. Stas Bartnikas, "COLORADO RIVER" - nagroda publiczności w kategorii "Nature". Rzeka Kolorado jest bardzo płytka ze względu na aktywne wycofywanie z niej wody do celów rolniczych. Kiedy rzeka spotyka się z oceanem w Meksyku, jest prawie sucha. To zdjęcie lotnicze zostało zrobione z samolotu Cessna. class="wp-image-956687"
Fot. Stas Bartnikas, "COLORADO RIVER" - nagroda publiczności w kategorii "Natura". Rzeka Kolorado jest bardzo płytka ze względu na aktywne wycofywanie z niej wody do celów rolniczych. Kiedy rzeka spotyka się z oceanem w Meksyku, jest prawie sucha. To zdjęcie lotnicze zostało zrobione z samolotu Cessna.
Fot. Huaifeng Li, "SHOWTIME" - I miejsce w kategorii "People". Fot. Huaifeng Li, "SHOWTIME" - I miejsce w kategorii "People". Aktorzy przygotowują się do wieczornego przedstawienia operowego w hrabstwie Licheng w Chinach. class="wp-image-956690"
Fot. Huaifeng Li, "SHOWTIME" - I miejsce w kategorii "Ludzie". Fot. Huaifeng Li, "SHOWTIME" - I miejsce w kategorii "People". Aktorzy przygotowują się do wieczornego przedstawienia operowego w hrabstwie Licheng w Chinach.
Fot. Yoshiki Fujiwara, "DAILY ROUTINE" - II miejsce w kategorii "Ludzie". Starszy mężczyzna uprawia Tai Chi o wschodzie słońca w parku w Choi Hung House w Hong Kongu. class="wp-image-956693"
Fot. Yoshiki Fujiwara, "DAILY ROUTINE" - II miejsce w kategorii "Ludzie". Starszy mężczyzna uprawia Tai Chi o wschodzie słońca w parku w Choi Hung House w Hong Kongu.
Fot. José Antonio Zamora, "HORSES" - III miejsce w kategorii "Ludzie". Każdego roku w święto św. Antoniego obchodzi się w Hiszpanii ceremonię oczyszczenia zwierząt, zwaną Las Luminarias. W prowincji Avila konie i jeźdźcy przeskakują ogniska podczas rytuału, który trwa od XVIII wieku. class="wp-image-956696"
Fot. José Antonio Zamora, "HORSES" - III miejsce w kategorii "Ludzie". Każdego roku w święto św. Antoniego obchodzi się w Hiszpanii ceremonię oczyszczenia zwierząt, zwaną Las Luminarias. W prowincji Avila konie i jeźdźcy przeskakują ogniska podczas rytuału, który trwa od XVIII wieku.
REKLAMA
Fot. Navin Vatsa, "MOOD" - wyróżnienie w kategorii "People" class="wp-image-956699"
Fot. Navin Vatsa, "MOOD" - wyróżnienie w kategorii "Ludzie". Wschód słońca nad brzegiem rzeki Jamuny w Delhi w Indiach.
Fot. Leo Kwok, "HOW TO TRAIN YOUR DRAGON" - wyróżnienie w kategorii "People" class="wp-image-956702"
Fot. Leo Kwok, "HOW TO TRAIN YOUR DRAGON" - wyróżnienie w kategorii "Ludzie". Mieszkańcy Meizhou w Chinach wykonują ognisty taniec smoka. Smok wyrzuca przypominające fajerwerki iskry ze stopionego żelaza, aby uczcić Święto Latarni. To święto jest obchodzone od czasów dynastii Qing i zostało wymienione jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Chin w 2008 r. Festiwal oznacza pierwszą noc pełni księżyca w chińskim roku księżycowym.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA