REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Ruszył program „Pożyczka na rozwój” dla przedsiębiorców. PARP pożyczy od 75 tys. zł do 500 tys. zł

Przedsiębiorcy mikro i małego biznesu już mogą składać wnioski o otrzymanie pożyczki w nowym programie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Oprocentowanie od 2,5 proc. w skali roku.

28.06.2019
17:21
Ruszył program „Pożyczka na rozwój” dla przedsiębiorców. PARP pożyczy od 75 tys. zł do 500 tys. zł
REKLAMA
REKLAMA

Program „Pożyczka na rozwój” ma na celu sfinansowanie rozwoju przedsiębiorstwa w Polsce korzystając z pożyczki. Więc jeśli prowadzisz mikro lub mały biznes i przyda ci się zastrzyk gotówki, to możesz już składać wniosek w programie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak informują przedstawiciele Agencji, cudzoziemcy również mogą brać udział w konkursie, jeśli prowadzą działalność na terytorium Polski.

Kto może skorzystać z pożyczki?

Wnioski mogą składać mikro, mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w Polsce od minimum dwóch lat. Przedsiębiorcy muszą posiadać zatwierdzone sprawozdanie finansowe (rachunek zysków, strat, bilans) za co najmniej dwa-trzy ostatnie lata.

Do zdobycia jest od 75 tys. zł do 500 tys. zł na realizację projektu. Istotne jest, że projekt, który jest współfinansowany z PARP, musi zostać zrealizowany w terminie do 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. Maksymalny termin zwrotu środków to 5 lat.

W przypadku zrealizowania projektu zgodnie z umową przedsiębiorca może otrzymać dotację do 40 tys. zł na refinansowanie części wkładu własnego.

Wysokość oprocentowania jest na poziomie 2,5-6 proc. w skali roku i zależy od sytuacji finansowej firmy, a również rodzaju zabezpieczenia.

Na co można przeznaczyć pożyczkę?

Głównym celem programu „Pożyczka na rozwój” jest pomoc małemu biznesowi w pozyskaniu finansowanie na środki trwałe - narzędzia, maszyny, oprogramowanie itp. Zatem przedsiębiorca może przeznaczyć pożyczkę na:

  • zakup nowych środków trwałych (urządzenia techniczne),
  • zakup oprogramowania dla obsługi środków trwałych,
  • integrację oprogramowania z istniejącym parkiem maszynowym/systemem informatycznym.

Środki nie mogą zostać wydane na marketing w firmie lub wypłatę wynagrodzeń.

Jak wziąć udział w programie?

Na stronie PARP informują o czterech etapach udziału w konkursie o dofinansowanie. Pierwszy to przygotowanie niezbędnych dokumentów. Drugi, wypełnienie wniosku (można go znaleźć na stronie Agencji). W trzecim projekt jest oceniany, a w czwartym następuje podpisanie umowy.

Warunkiem uzyskania finansowania z programu „Pożyczka na rozwój” jest wniesienie wkładu własnego na poziomie minimum 20 proc. wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu.

REKLAMA

W ramach konkursu przewidziano pięć rund. Pierwsza już się zaczęła 18 czerwca 2019 r. i potrwa do 17 października 2019 r. Druga runda zaplanowana na 16 stycznia - 14 maja 2020 r., trzecia - 25 czerwca 2020r. - 22 października 2020 r., czwarta - 14 stycznia 2021 r. - 15 kwietnia 2021 r., piąta - 3 czerwca 2021 r. - 7 października 2021 r.

Całkowita kwota środków na finansowanie projektów wynosi 28,5 mln zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA