REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Biznes

Ruszył program „Pożyczka na rozwój” dla przedsiębiorców. PARP pożyczy od 75 tys. zł do 500 tys. zł

Przedsiębiorcy mikro i małego biznesu już mogą składać wnioski o otrzymanie pożyczki w nowym programie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Oprocentowanie od 2,5 proc. w skali roku.

Ruszył program „Pożyczka na rozwój” dla przedsiębiorców. PARP pożyczy od 75 tys. zł do 500 tys. zł
REKLAMA
160 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Program „Pożyczka na rozwój” ma na celu sfinansowanie rozwoju przedsiębiorstwa w Polsce korzystając z pożyczki. Więc jeśli prowadzisz mikro lub mały biznes i przyda ci się zastrzyk gotówki, to możesz już składać wniosek w programie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak informują przedstawiciele Agencji, cudzoziemcy również mogą brać udział w konkursie, jeśli prowadzą działalność na terytorium Polski.

Kto może skorzystać z pożyczki?

Wnioski mogą składać mikro, mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w Polsce od minimum dwóch lat. Przedsiębiorcy muszą posiadać zatwierdzone sprawozdanie finansowe (rachunek zysków, strat, bilans) za co najmniej dwa-trzy ostatnie lata.

Do zdobycia jest od 75 tys. zł do 500 tys. zł na realizację projektu. Istotne jest, że projekt, który jest współfinansowany z PARP, musi zostać zrealizowany w terminie do 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. Maksymalny termin zwrotu środków to 5 lat.

W przypadku zrealizowania projektu zgodnie z umową przedsiębiorca może otrzymać dotację do 40 tys. zł na refinansowanie części wkładu własnego.

Wysokość oprocentowania jest na poziomie 2,5-6 proc. w skali roku i zależy od sytuacji finansowej firmy, a również rodzaju zabezpieczenia.

Na co można przeznaczyć pożyczkę?

Głównym celem programu „Pożyczka na rozwój” jest pomoc małemu biznesowi w pozyskaniu finansowanie na środki trwałe - narzędzia, maszyny, oprogramowanie itp. Zatem przedsiębiorca może przeznaczyć pożyczkę na:

  • zakup nowych środków trwałych (urządzenia techniczne),
  • zakup oprogramowania dla obsługi środków trwałych,
  • integrację oprogramowania z istniejącym parkiem maszynowym/systemem informatycznym.

Środki nie mogą zostać wydane na marketing w firmie lub wypłatę wynagrodzeń.

Jak wziąć udział w programie?

Na stronie PARP informują o czterech etapach udziału w konkursie o dofinansowanie. Pierwszy to przygotowanie niezbędnych dokumentów. Drugi, wypełnienie wniosku (można go znaleźć na stronie Agencji). W trzecim projekt jest oceniany, a w czwartym następuje podpisanie umowy.

Warunkiem uzyskania finansowania z programu „Pożyczka na rozwój” jest wniesienie wkładu własnego na poziomie minimum 20 proc. wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu.

REKLAMA

W ramach konkursu przewidziano pięć rund. Pierwsza już się zaczęła 18 czerwca 2019 r. i potrwa do 17 października 2019 r. Druga runda zaplanowana na 16 stycznia - 14 maja 2020 r., trzecia - 25 czerwca 2020r. - 22 października 2020 r., czwarta - 14 stycznia 2021 r. - 15 kwietnia 2021 r., piąta - 3 czerwca 2021 r. - 7 października 2021 r.

Całkowita kwota środków na finansowanie projektów wynosi 28,5 mln zł.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA