REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Netflix zbadał polski internet. Rządzą światłowód od Orange i mobilne łącza Plusa

Netflix postanowił zbadać prędkość internetu wśród swoich użytkowników. Wyniki są zaskakujące, zwłaszcza w kontekście świeżutkiego raportu UKE.

18.06.2019
16:07
netflix speedtest
REKLAMA
REKLAMA

Obrodziło nam w badania polskiego internetu. Wczoraj swój ranking opublikował Urząd Komunikacji Elektronicznej, w którym najwyżej ocenieni zostali Play (jako operator świadczący usługi mobilne) oraz Inea (jako operator internetu stacjonarnego).

Z rankingu udostępnionego przez UKE wynika, że średnie prędkości internetu w Polsce są naprawdę wysokie. Operatorzy mobilni zapewniają transfer danych na poziomie średnio od kilkunastu do nawet blisko 30 megabitów na sekundę.

W przypadku internetu stacjonarnego jest jeszcze lepiej. Średnie prędkości u liderów w zestawieniu oscylują w granicach kilkuset Mb/s. Niestety nieco inaczej wygląda to w rankingu, który przygotował największy serwis VOD na świecie.

netflix speedtest 1 class="wp-image-957608"

Netflix prowadzi swój własny „speedtest”.

W zestawieniu pokazującym jaką przepustowość osiąga Netflix w zależności od dostawcy podczas streamingu wideo, pojawiło się 10 polskich operatorów. Aż ośmiu z nich dostarcza internet stacjonarny (światłowodowy, kablowy albo DSL), ale na końcu zestawienia pojawili się dwaj operatorzy mobilni.

W przypadku sieci mobilnych najszybszy internet mobilny wśród użytkowników serwisu Netflix zapewnia Plus, który w raporcie UKE wylądował na… czwartej lokacie. Średnia prędkość pobierania danych u Plusa w rankingu Netfliksa to 2,34 Mb/s. Jest nieco wyższa niż w ubiegłym miesiącu, gdy wynosiła 2,32 Mb/s.

Warto dodać, że dzięki temu Plus przebił w tym miesiącu Playa, który kilka miesięcy temu wysunął się na prowadzenie. Fioletowy operator pogorszył swój wynik z 2,35 Mb/s do 2,33 Mb/s. Jego zielony konkurent ma szansę na odzyskanie na dłuższy czas pozycji lidera, którą utracił w grudniu ubiegłego roku.

netflix speedtest 2 class="wp-image-957611"

W przypadku operatorów stacjonarnych nie ma wątpliwości, kto jest liderem.

Orange wypada gorzej od Plusa i Playa w rankingu mobilnym, ale nie ma sobie równych jeśli chodzi o sieci stacjonarne - jeśli wziąć pod uwagę światłowód. Od roku pozostali operatorzy nawet się nie zbliżyli do wyniku pomarańczowego konkurenta - chociaż trzeba odnotować, że zaliczył delikatny spadek w ostatnim miesiącu z 4,37 Mb/s do 4,34 Mb/s.

REKLAMA

Widać natomiast symboliczną zmianę w przypadku pozostałych miejsc na podium. Vectra znowu poprawiła swój wynik z 4 Mb/s do 4,01 Mb/s, dzięki czemu wyprzedziła firmę Toya, której średnia prędkość spadła z 4,01 Mb/s do 3,99 Mb/s. Pozostałe lokaty wśród dostawców internetu stacjonarnego pozostały bez zmian.

Warto jednak zauważyć, że Orange figuruje na liście dwukrotnie - łącza bazujące na technologii DSL pojawiły się na 8. miejscu w tabeli. W ramach tej technologii operator zapewnia transfer na poziomie 3,31 Mb/s. To znacznie mniej niż w przypadku światłowody, ale nadal więcej niż u lidera sieci mobilnych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA