REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

Sprawdziliśmy pakiety roamingowe UE w ofertach na kartę sieci Orange, Plus, Play i T-Mobile

Wakacje właśnie się rozpoczynają, a my sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia cen transferu danych w roamingu w ramach Unii Europejskiej w ofertach telefonicznych na kartę polskich operatorów infrastrukturalnych.

26.06.2019
16:35
roaming ue internet mobilny prepaid ile gb plus play orange t-mobile
REKLAMA
REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu na korzystanie z usług telekomunikacyjnych w roamingu - a zwłaszcza z internetu mobilnego - mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni. Ze względu na zmiany w przepisach operatorzy musieli się dostosować do nowych zasad określanych mianem roam like at home.

Roaming w Unii Europejskiej bez dodatkowych opłat

Nowe przepisy zakładają, że osoby okazjonalnie podróżujące po Unii Europejskiej nie powinny płacić dodatkowo za usługi telekomunikacyjne. Z początku dopłaty obowiązywać miały tylko te osoby, które więcej czasu spędzają ze swoją kartą SIM poza krajem niż w kraju w ramach polityki uczciwego korzystania.

Niestety już w 2018 r. nasz Urząd Komunikacji Elektronicznej przyznał polskim operatorom prawo do stosowania innego rodzaju dopłat, które miały zrekompensować im straty wynikające z roamingu. Oberwało się najmocniej abonentom ofert typu prepaid, ale dotknęło to również klientów kontraktowych.

Pomimo tych zmian, w przypadku abonamentów można nadal liczyć na pakiety minut i wiadomości takie same za granicą jak w Polsce. Jeśli chodzi o internet mobilny, to w roamingu dostępne są zwykle mniejsze pakiety niż w kraju, chociaż w przypadku niektórych ofert takich pakietów nie ma już wcale - są tylko zniżki.

W ubiegłym tygodniu przyglądałem się zresztą temu, ile dokładnie GB w roamingu oferują polscy operatorzy infrastrukturalni w ramach abonamentu. Teraz sprawdziłem, jak wygląda to w przypadku ofert rozliczanych w modelu prepaid. Cenniki są niestety tutaj znacznie mniej przyjazne konsumentom niż w taryfach kontraktowych.

Roaming w Plus – ile kosztuje w ofertach na kartę?

W przypadku usług w modelu na kartę od Plusa za większość usług telekomunikacyjnych, w tym za internet w roamingu, trzeba dodatkowo płacić. Jedynie SMS-y nie są dodatkowo taryfikowane poza pakietem albo cennikiem krajowym, ale rozmowy już tak. Opłata to dokładnie 0,03 zł - zarówno za minutę połączenia przychodzącego, jak i za minutę połączenia wychodzącego.

Podobnie wygląda to w przypadku mobilnej transmisji danych. W taryfie Nowy Plus Internet Na Kartę dopłata to 0,03 zł za 1 MB, a w taryfie Prosto na Kartę - 0,19 zł za 1 MB. W przypadku pozostałych taryf opłata wynosi 0,09 zł za 1 MB. Do tego dochodzi jeszcze jedna dodatkowa opłata roamingowa w wysokości 3,73 zł za GB. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w regulaminie umieszczonym na stronie operatora.

Roaming w Play – ile kosztuje w ofertach na kartę?

W przypadku sieci Play w większości wypadków również nie ma co liczyć na możliwość korzystania z pakietów krajowych również za granicą. Cennik usług w roamingu prezentuje się następująco:

 • 6 gr/min połączenie wychodzące;
 • 3 gr/min połączenie przychodzące;
 • 1 gr za SMS;
 • 7,32 zł za GB transmisji danych w ramach Limitu GB, potem 23,07 zł za GB.

Oprócz tego operator ma ofertę dla abonentów taryf Rodzina w Play na Kartę i SOLO L. Dla nich przygotowany został pakiet usług:

 • 100 minut;
 • 50 SMS-ów;
 • 500 MB.

Roaming w Orange – ile kosztuje w ofertach na kartę?

W przypadku sieci Orange również trzeba pogodzić się z dopłatami za usługi w roamingu - zarówno minuty, jak i wiadomości i transfer danych - nawet w przypadku pakietów krajowych, w tym tych typu no-limits. Dodatkowe opłaty wynoszą dokładnie:

 • 5 gr/min połączenia wychodzącego;
 • 2 gr/min połączenia przychodzącego;
 • 1 gr za SMS;
 • 1,89 zł za 1 GB czyli 0,001845 zł za MB transmisji danych lub wysłany MMS w ramach Limitu GB.

W przypadku internetu mobilnego dodatkowe opłaty w wysokości określonej powyżej dotyczą tzw. Limitu GB, który jest przyznawany osobom z aktywną paczką danych w kraju. Jego wielkość określona jest w regulaminie. Po przekroczeniu limitu GB opłata to 0,0234 zł za MB.

Roaming w T-Mobile – ile kosztuje w ofertach na kartę?

T-Mobile to kolejny operator, który nie oferuje paczki danych użytkownikom ofert typu prepaid. Abonenci taryfikowani są dodatkowo zgodnie z cennikiem:

REKLAMA
 • 0,03694 zł za minutę połączenia wychodzącego;
 • 0,012 zł za minutę połączenia odebranego;
 • 0,012 zł za wysłanie SMS-a;
 • 0,012 zł za wysłanie MMS-a;
 • 14,9076 zł za 1 GB transmisji danych.

Więcej informacji na temat cennika T-Mobile w roamingu można znaleźć na stronie internetowej operatora.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA