REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Fotograficzne kanały na YouTubie, które warto oglądać

Kiedyś prawie każdy fotograf zakładał bloga. Dzisiaj wielu próbuje swoich sił na YouTubie. Które z tych kanałów są naprawdę interesujące, wartościowe i godne poświęcenia czasu? Oto moja autorska selekcja fotograficznych kanałów, które oglądam z przyjemnością.

16.05.2019
9:20
Fotograficzne kanały na YouTubie, które warto oglądać
REKLAMA
REKLAMA

Peter McKinnon

Pochodzący z Kanady Peter McKinnon to chyba najbardziej znany youtuber, który zajmuje się profesjonalnie fotografią i filmowaniem, a zarazem o tych pasjach opowiada. YouTube'a podbił szturmem 2 lata temu, publikując krótki materiał „8 Camera HACKS in 90 SECONDS!!". I tak się wszystko zaczęło. Dzisiaj film ma 6,1 mln wyświetleń, a sam twórca 3,6 mln subskrybentów.

Na jego kanale królują vlogi, w których Peter opowiada sporo o sobie, swoim życiu, różnych historii związanych z pracą fotografa czy sprzęcie, z którego korzysta. Cenię jego poradniki — od materiałów o obróbce po rady dotyczących robienia zdjęć czy wyboru sprzętu. Wszystkie materiały są przygotowane w żywy i niesztampowy sposób, z charakterystyczną dla McKinnona charyzmą.

McKinnon ma swój niepowtarzalny styl pełny energii, emocji i pasji. Potrafi chwycić widza za serce, jest naturalny, dobrze opowiada historie. W odróżnieniu od filmów wielu popularnych blogerów, jego materiały są świetnie nagrane, zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym.

Kai W

Kaiman Wong i Lok Cheung przez lata tworzyli niezwykle popularne materiały wideo dla DigitalRevTV. Panowie zasłynęli wśród fotografów na całym świecie swoim humorem, nietypowym podejściem do materiałów, atrakcyjną formą i dużym dystansem. Ich program był przez wielu określany mianem Top Gear'a w świecie fotografii.

W 2016 r. Kai odszedł z pracy, wyjechał z Hongkongu do Londynu i zaczął vlogować na własny rachunek. W jego ślady podążył Lok, którego kanał jednak nie jest aż tak popularny. To Kai zawsze był twarzą DigitalRevTV i to on dzisiaj ma prawie 800 tys. subskrybentów. I nadal dostarcza ciekawe filmy.

Na kanale Kai W znajdziemy głównie materiały dotyczące sprzętu fotograficznego, chociaż od czasu do czasu przewijają się tam także różnego rodzaju poradniki. Kai testuje aparaty, obiektywy i akcesoria od przynajmniej 10 lat, a w jego rękach były chyba wszystkie najważniejsze sprzęty. Ma wiedzę, porównanie, jest na każdej ważnej premierze w branży foto. Jego recenzje nie są sztywne, chociaż widać, że twórca wyrósł już nieco z humoru, który prezentował kilka lat temu. Wprawdzie jego filmy nie są tak dopracowane technicznie, jak nawet proste vlogi McKinnona, ale wciąż udaje mu się zachować kompromis pomiędzy luźną formą, przystępnością, a rzetelnością i fachową oceną. Moim zdaniem robi to najlepiej wśród wszystkich fotovlogerów.

Tony & Chelsea Northrup

Wprawdzie nie jestem fanem stylu prowadzenia tego kanału, jak i stylu samych prowadzących, ale jednak uważam, że Tony & Chelsea Northrup robią kawał wartościowej roboty. Na ich kanale znajdziemy dużo różnych poradników i testów sprzętu, a także różne dłuższe i krótsze pogadanki na tematy związane z fotografią. Poruszają też tematy nietypowe, często starają się je pogłębić i wytłumaczyć lub zrozumieć rzeczy bardziej, niż w wielu mediach.

DPReview

Jeśli szukamy testów aparatów, obiektywów i smartfonów, to zapewne pierwsze miejsce w sieci, do którego zajrzymy, to serwis dpreview.com. To oni w zasadzie stworzyli pewne standardy testów, na których w większym lub mniejszym stopniu wzorowała się branża. Dpreview.com z czasem się zmienia, testy nie są już aż tak obszerne i pełne tabelek, a twórcy bardziej stawiają na praktyczną wartość. I niedawno weszli także na YouTube.

Od roku ich kanał prowadzą Chris Niccolls i Jordan Drake - panowie, którzy wcześniej kręcili filmy dla TheCameraStoreTV. Na kanale DPReview znajdziemy mnóstwo testów różnego rodzaju sprzętu, porównań, ocen. Całość jest realizowana dosyć spokojnie i tradycje.

PHLEARN

Jeśli chcę doszkolić się z obróbki zdjęć, to pierwsze miejsce, do którego zagląda to właśnie kanał PHLEARN. Profesjonale materiały, dodawane regularnie, dobrze zmontowane, przystępne i proste do zrozumienia. O ile oczywiście ogarniamy ten poziom języka angielskiego, który tam panuje.

Chris Hau

Kolejny fotograf i filmowiec z Kanady, który nagrywa ciekawe materiały na YouTube. Chis Hau nie jest (jeszcze) tak znany, jak Peter McKinnon i ma „zaledwie” nieco ponad 250 tys. subskrybcji. Osobiście jednak bardzo go cenię i chętnie od czasu do czasu zaglądam na jego kanał. A tam można znaleźć sporo wartościowych treści. Od różnego rodzaju poradników fotograficznych i filmowych, przez vlogi, po ciekawe materiały z podróży po całym świecie. Całość jest naprawdę dobrze nagrana i zmontowana, a prowadzący Chris Hau ma masę energii, którą potrafi zarazić.

AdoramaTV

AdoramaTV to ogromna baza wiedzy na temat fotografii. Vlogi z podróży, recenzje, poradniki. A wszystko prowadzone od lat przez uznanych twórców, jak Gavin Hoey, Daniel Norton, Mark Wallace czy Vanessa Joy. W klasycznym, ale sprawdzonym stylu. Bez influencerskiego błysku, ale z masą praktycznej wiedzy. Jest w czym wybierać.

Jakub Kaźmierczyk

W Polsce niestety nie ma zbyt wielu kanałów o fotografii na YouTube. Moim liderem w tej kategorii jest Jakub Kaźmierczyk i z ręką na sercu mogę napisać, że oglądam wszystkie jego materiały.

Z Kubą znamy się ok. 10 lat. Przez kilka dobrych lat razem pracowaliśmy na Fotoblogia.pl, na której Kuba zasłynął z różnego rodzaju wideoporadników. Dzisiaj Kuba prowadzi własny kanał na YouTube. Może nie publikuje często, ale jak już to robi, to jego materiały są obszerne i pełne wiedzy przekazanej w przystępny i naturalny sposób. Na jego kanale można obecnie znaleźć sporo materiałów poradnikowych, ale także testów różnego rodzaju sprzętu. Według mnie Jakub Kaźmierczyk prowadzi obecnie najlepszy polski kanał fotograficzny. I liczę, że będzie go rozwijać i publikować jeszcze więcej w najbliższym czasie!

Jacek Siwko

Na tej liście nie mogło też zabraknąć Jacka Siwko i jego Niezłych Aparatów. Jacek też kiedyś ze mną współpracował i pisał o fotografii, ale dzisiaj jest niezależnym fotografem ślubnym. Od kilku lat rozwija też serię podcastów i rozmów z fotografami. Dzieli się praktyczną i cenną wiedzą na temat fotografii ślubnej, a także prowadzenia fotograficznego biznesu.

Kilka innych kanałów, na które zagląda od czasu do czasu

Sporą popularnością, jak na polskie warunki, cieszą się także kanały Tomasza Zienkiewicza (32 tys. subskrypcji) oraz Michał Kuli (FotoBlysk.com, 38 tys. subskrypcji).

To chyba dwa największe kanały fotograficzne, wokół których ich twórcy zbudowali sporą społeczność. Oba mają inny charakter, chociaż na obu można znaleźć sporo różnego rodzaju poradników fotograficznych, w dużej mierze dla początkujących fotografów.

Bardzo dobrą robotę robi Karol Krukowski, który jest fotografem i nauczycielem fotografii. Na kanale „Karol o fotografii” opowiada dużo o samej fotografii, a nie sprzęcie fotograficznym, co jest niestety rzadkością w Polsce. I robi to zawodowo, profesjonalnie, ale przystępnie i w ciekawy sposób.

Kiedyś śledziłem również kanał „Zdjęcie w minutę” Borysa Nieśpielaka, który trafnie i autorsko komentował tam różne wydarzenia z branży foto, nowości sprzętowe oraz opowiada historie znanych fotografii. Ostatnio jednak na tym kanale nic się nie dzieje.

Fajnie rozwija się Boring TV, który prowadzą Nudne Chłopaki — Tomasz Tołłoczko oraz Maciej Suwałowski. Kibicuję rozwojowi kanału X-Man Pawła Bułata, który z dużą dokładnością przygląda się różnego rodzaju sprzętom fotograficznym z naciskiem na aparaty Fujifilm.

REKLAMA

Na naszym polskim podwórku brakuje mi lokalnego twórcy, który często i regularnie opowiadałby o fotografii i sprzęcie w bardzo profesjonalny i lifestylowy sposób. Kogoś z pomysłem, finezją i widzą. Kogoś, jak Adrian Kilar, którego filmy oglądam z wielką przyjemnością, tylko mówiącego o fotografii, a nie filmie. A może ktoś taki już jest, ale ja go nie znam?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA