Oprogramowanie  / Lokowanie produktu

Czy tego chcemy, czy nie - od JavaScriptu nie uciekniemy

Skill Up Report to publikowany co rok raport dotyczący branży tworzenia oprogramowania. W badaniu będącym podstawą raportu bierze udział 20 tys. respondentów z ponad 100 krajów. Można więc uznać go za dobry przekrój przez software development.

Co wynika z części raportu poświęconego rozwijaniu aplikacji webowych? Zarówno jeśli chodzi o pożądane umiejętności, jak i jako najczęściej używana technologie, wymieniany jest język JavaScript.

Ten interpretowany i wysokopoziomowy język przeżywa teraz swój renesans jako uniwersalne narzędzie używane zarówno w projektach frontendowych, jak i po stronie serwera, a nawet do tworzenia aplikacji mobilnych.

Słabością tego języka początkowo była jego… nazwa. Sugerowała ona podobieństwo do Javy bądź bycie jej słabszą wersją. Powodowało to wiele nieporozumień - szczególnie wśród osób nietechnicznych i pośród mniej kompetentnych rekruterów. JavaScript zyskała tę nazwę w ostatniej chwili - w trakcie tworzenia kolejno nazywana była Mocha oraz LiveScript, by zostać przemianowaną na ostateczną nazwę we wrześniu 1995 r.

Niekwestionowany władca sieci

JavaScript został najpopularniejszym językiem w technologiach webowych, jak również jedną z rdzennych technologii, dzięki którym istnieją współczesne strony internetowe. Trio w postaci HTML, CSS oraz JavaScript to w tej chwili podstawa tworząca każdą webową aplikację, z jakich korzystamy.

Dzięki temu, że JavaScript realizuje wiele paradygmatów programowania, możemy stosować go zarówno jako język obiektowy, jak i funkcjonalny. Obdarzony sporą prostotą i łatwością rozpoczęcia z nim przygody, jest dobrym przykładem języka służącego do nauki programowania. Zachęcam do tego każdego - nie musisz od razu zostawać programistą - ale umiejętność zaprogramowania prostej automatyzacji dzięki np. skryptowi Node.js spowoduje, że będziesz pracować wydajniej i szybciej. Zacznijmy jednak od podstaw.

Dzięki współpracy z Udemy możemy często prezentować czytelnikom ciekawe kursy w dobrych cenach. Nie inaczej jest z rozpoczęciem nauki JavaScript - kurs JavaScript - zacznij tworzyć dynamiczne strony i aplikacje to jeden z kursów, który został stworzony przez polskiego instruktora w profesjonalnym studiu. Ma to znaczenie - słuchamy wyraźnego głosu mówiącego po polsku, zamiast wczytywać się w napisy.

Kurs JavaScript - zacznij tworzyć dynamiczne strony i aplikacje daje nam dostęp do aż 11 godzin wykładów, a możemy go kupić już za 34,99 zł. Początkowe lekcje przeprowadzą nas przez funkcje języka, ale prawdziwe perełki kryją się w drugiej połowie kursu. Znajdziemy tam aż pięć praktycznych projektów oraz sekcję Tips and Tricks w JavaScript, gdzie zebrane są praktyczne pytania, jakie ma każdy początkujący (jaki JavaScriptowiec nie miał pytania do warunkowego przypisywania wyrażeń bądź porównywania dat?).

Autorem kursu jest Piotr Palarz, a powstał on w znanym polskim studio EduWeb.

Kolejny krok - zaawansowane tematy w JavaScript

Dobrym uzupełnieniem wiedzy jest kolejny kurs pod tytułem JavaScript - poznaj zaawansowane techniki. Zgodnie z nazwą, jest on przeznaczony dla tych, którzy chcą uzupełnić wiedzę zdobytą w pierwszym kursie, bądź są już zaawansowani na tyle, że szukają nowych wyzwań.

Tematyka już jest bardziej złożona. Zaczynamy od zagadnień związanych z obiektowością: dowiemy się, jak tworzyć własne konstruktory obiektów oraz jak zadeklarować wielokrotne dziedziczenie. Następnie poznamy nieco zagadnień związanych z praktycznym zastosowaniem JavaScript w aplikacjach: kolejna sekcja poświęcona jest AJAX-owi, czyli pisaniu asynchronicznych stron internetowych, które umożliwiają dynamiczną i komfortową komunikację z użytkownikiem oraz ciasteczkom (cookies).

Podobnie jak w pierwszym z wymienionych kursów, w JavaScript - poznaj zaawansowane techniki druga część poświęcona jest zaawansowanym trickom - w tymp przypadku są to dobre praktyki pracy z JavaScript (m.in. lintery kodu) oraz praktyczne wskazówki typu kopiowanie obiektu czy przeładowywanie obrazków w tle. Całość dostaniemy teraz również za 34,99 zł.

Jak zawsze na Udemy, uczyć się możemy w dowolnym tempie, o dowolnej porze, a zakupowi towarzyszy komfortowa świadomość, że w ciągu 30 dni możemy zrezygnować z zakupu i otrzymać pieniądze z powrotem. Ryzyko nieudanego zakupu praktycznie więc nie istnieje. Jeśli jednak zdecydujemy się przejść zakupiony kurs, to oprócz zdobytej wiedzy i satysfakcji otrzymamy też certyfikat ukończenia szkolenia.

*Materiał powstał we współpracy z marką Udemy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst