1. Spider's Web
  2. Technologie

Jeśli myślisz o web development - wciąż podstawą jest HTML

Lokowanie produktu

Na początku lat 80. fizyk Tim Berners-Lee, pracujący w CERN, miał marzenie stworzenia systemu umożliwiającego tworzenie hipertekstowych systemów informacji. W jego miejscu pracy używano powszechnie komputerów, ale wymiana informacji polegała na wysyłaniu poczty elektronicznej i dzieleniu się dokumentami za pomocą FTP.

17.04.2019
21:03
Jeśli myślisz o web development – wciąż podstawą jest HTML

Codziennie 10 tys. naukowców w CERN pracowało nad różnymi projektami. Stosowali różne formaty danych i używali innych programów do ich przeglądania i tworzenia. Brakowało czegoś, co je zintegruje i pozwoli na łatwiejszą współpracę.

Pierwszą próbą stworzenia systemu, który pozwoliłby na tworzenie i dzielenie się hipertekstowymi dokumentami, był system ENQUIRE, ale nie znalazł szerokiego zastosowania. Dokumenty mogły być tworzone tylko przez jedną aplikację (napisaną przez Tima w Pascalu) i brakowało mu otwartości.

Dopiero w 1989 r. Time Berners-Lee trafił w dziesiątkę.

W swoim manifeście Information Management: A Proposal zawarł podstawowe założenia przyświecające mu przy tworzeniu systemu, który następnie stał się protoplastą całej sieci WWW, jaką znamy. Przewidział dla niego wiele zastosowań: na przykład możliwość analizowania sieci i połączeń między dokumentami oraz live links, czyli łącza do dokumentów, które są generowane w momencie zapytania - w sumie jest to opis każdej współczesnej aplikacji webowej.

HTML w połączeniu ze specyfikacją HTTP (protokół zaprojektowany do dostarczania dokumentów HTML) był wszystkim, co potrzebne. Rozpoczęła się rewolucja informacyjna, która trwa do dziś. HTML, dziś w wersji HTML5, służy do budowania interfejsów aplikacji, i nikt nawet nie zastanawia się nad skromnymi początkami, w których język HTML służył do opisu dokumentów.

HTML jest wciąż istotny

Mimo wielkiej popularności frameworków opartych na JavaScript, zapotrzebowanie na tworzenie statycznych stron HTML jest ogromne. Do tego stopnia, że można je postrzegać jako dobrą niszę do wejścia na rynek programistyczny. Strony statyczne to nie jest to, o czym możemy pomyśleć, gdy słyszymy ten zwrot. Są to strony często tworzone za pomocą odpowiednik frameworków, posiadające elementy interaktywne, prezentujące dane zaciągnięte z baz danych i spełniają zasady responsywności. Czyli dostosowujące się do urządzenia, na jakim są uruchamiane.

Specjalne frameworki służące do tworzenia takich stron to między innymi Gatsby lub Jekyll. Jednak podstawą wiedzy każdego tworzącego strony internetowe jest znajomość dwóch języków opisu strony: HTML oraz CSS.

CSS, czyli Cascading Style Sheets, został opracowany w 1996 r. i pozwala opisać reguły ustalające, w jaki sposób przeglądarka ma wyświetlać dane treści. Ma to na celu oddzielenie treści dokumentu od formy jego prezentacji, co umożliwia zmianę jednego z tych elementów niezależnie od reszty. Bez znajomości CSS nie mamy co marzyć o tworzeniu stron.

HTML i CSS warto znać - nawet jeśli nie planujemy kariery jako programiści, jesteśmy dzięki temu w stanie stworzyć dowolnie wyglądającą stronę lub bloga.

 class="wp-image-923387"

Jak się uczyć

Szkolenia i kursy online umożliwiają dostęp do wiedzy o dowolnej porze i pracę we własnym tempie. Wystarczy odrobina samozaparcia i jesteśmy w stanie samodzielnie nauczyć się zarówno HTML5, jak i CSS. Od dłuższego czasu współpracujemy z Udemy i prezentujemy ich kursy w naszych tekstach - okazuje się, że szkolenia o tej tematyce nie tylko są w Udemy dostępne, ale i pochodzą z dobrego, polskiego źródła - Eduweb.

Jak wiemy, w Udemy cały czas trwają promocje, co pozwala odnaleźć w ich katalogu zazwyczaj najlepszą cenę na kurs o danej tematyce.

Dwa kursy, które na Udemy oferują możliwość nauki HTML i CSS, możemy teraz mieć za 34,99 zł, z możliwością zwrotu pieniędzy w ciągu 30 dni od zakupu.

Pierwszy z nich nosi tytuł HTML i CSS - poznaj podstawy i zacznij programować, i to właśnie dzięki niemu zaczniemy naukę od samych podstaw. W trakcie kursu Zaczynamy od formatowania treści, a kończymy na bardziej zaawansowanych zagadnieniach, takich jak selektory czy zasada specyficzności. Kupując kurs, uzyskujemy dostęp do 7,5 godziny materiałów stworzonych przez Eduweb. Ta nazwa gwarantuje dobrą jakość - zarówno przygotowanie merytoryczne, jak i dźwięk są tu na najlepszym poziomie. Co będziemy wiedzieli po zakończeniu kursu?

  • Będziemy znali podstawy języków HTML i CSS - do tego poznamy je na zasadzie „learning by doing” - tworząc własną stronę;
  • Poznamy podstawy pozycjonowania naszej strony i unikniemy błędów, jakie zazwyczaj robią początkujący.

W kursie tym uczymy się od doświadczonego programisty, który od lat ma do czynienia z prezentowanymi zagadnieniami.

Po skończeniu kursu podstawowego warto rzucić okiem na kurs HTML5 - twórz nowoczesne strony internetowe skupiający się na nowych możliwościach piątek wersji języka. Znaczniki takie jak article czy section oraz wsparcie dla geolokalizacji czy lokalnego składowania danych - tego wszystko możemy używać, tworząc strony w HTML w wersji piątej. Wszystko to poznamy dzięki siedmiu godzinom kursu, również stworzonego przez Eduweb.

HTML5 i CSS - znajomość tych technologii pozwoli nam nie tylko zmodyfikować wygląd naszego bloga czy stworzenie strony własnego przedsięwzięcia, ale i umożliwi nam postawić pierwszy krok w kierunku zostania specjalistą od tworzenia aplikacji webowych.

Dlatego warto skierować swoje kroki na Udemy i rozpocząć naukę z kursem HTML5 - twórz nowoczesne strony internetowe, w cenie 34,99 zł, dzięki któremu zaczniemy naukę od samych podstaw w dowolnym czasie oraz na dowolnym narzędziu.

Po ukończeniu kursu zdobędziemy sporo nowej wiedzy i umiejętności, takich jak:

  • Jak wykorzystywać nowe możliwości formularzy w HTML5 i nowe znaczniki takie jak article czy section;
  • Poznamy elementy takie jak canvas czy video oraz geolokalizacje - stanowiące często podstawę nowoczesnych stron.

* Materiał powstał przy współpracy z marką Udemy. 

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze