Operatorzy  / News

Orange obniża ceny za transfer danych w roamingu. Skorzystają użytkownicy prepaidów

Orange wprowadza nowe stawki za roaming. Już za kilka dni zmienią się ceny za transfer danych. Połączenia oraz wiadomości SMS pozostają bez zmian.

Operatorzy blisko dwa lata temu musieli wprowadzić zasadę roam like at home. Nowe przepisy obowiązujące w całej Unii Europejskiej zakładają bowiem, że klienci nie mogą płacić podczas okazjonalnych podróży po Europie za usługi telekomunikacyjne więcej niż w kraju. Sieci, chcąc nie chcąc, do nowych przepisów się dostosowały.

Telekomom udało się co prawda wywalczyć kilka wyjątków od reguły w tym dopłat w ofertach prepaid oraz wprowadzić mechanizmy obrony przed osobami nadużywającymi usług w roamingu, ale co do zasady, klienci nie muszą się już obawiać bankructwa np. po wysłaniu zdjęcia lub przeprowadzeniu krótkiej rozmowy. Stawki w dodatku cały czas maleją, bo taki był od początku plan.

Orange poinformował, że za kilka dni cennik usług w roamingu znów się zmieni.

W przypadku usług na kartę w sieci Orange już od 19 kwietnia transfer opłata za 1 GB transferu danych w ramach Unii Europejskiej będzie niższa o 5,5 zł. Wynika to ze zmiany maksymalnej stawki za dopłatę do ceny 1 MB danych lub za 1 wiadomość MMS w roamingu.

Zgodnie z nową decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wspomniana dopłata za 1 MB zmniejsza się z kwoty 0,00738 zł do poziomu 0,001845 zł. Oznacza to, że dopłata za 1 GB transferu w przypadku ofert prepaid w sieci Orange wyniesie już za kilka dni 1,89 zł.

W przypadku innych usług dopłaty dla użytkowników ofert przedpłaconych pozostają na pozostałym poziomie. Za minutę wykonanego połączenia dopłaca się 0,05 zł, za minutę odebranego połączenia trzeba zapłacić 0,02 zł, a wysłanie jednej wiadomości SMS to koszt na poziomie 0,01 zł.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst