REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Nintendo Switch z aktualizacją do wersji 8.0.0. Nowości mogą być zwiastunem nowej wersji konsoli

Nintendo Switch otrzymał aktualizację systemu do wersji 8.0.0. Zmian na pierwszy rzut oka nie ma zbyt wiele, ale moją uwagę przykuła jedna konkretna funkcja związana z save’ami. Jestem przekonany, że wprowadzono ją z myślą o nowych wariantach konsoli Nintendo, takich jak Switch Mini, Switch Pro lub Switch XL.

16.04.2019
14:57
nintendo switch mini pro xl aktualizacja systemu 8.0.0
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja systemu konsoli Nintendo Switch 8.0.0 nie wprowadza zbyt wielu nowości. Pierwszą rzucającą się w oczy zmianą jest możliwość sortowania ikon na ekranie głównym. U osób, które mają ich więcej niż 13, pojawia się opcja układania ich w kolejności:

  • alfabetycznej (po tytule lub wydawcy);
  • od tych, w które grało się najdłużej;
  • od ostatnio używanych.

Oprócz tego pojawiła się opcja wyświetlania wszystkich wiadomości (News | Channel List | View More). Pojawiła się też opcja przybliżania obrazu po dwukrotnym naciśnięciu przycisku Home i niewybudzania konsoli po odłączeniu zasilania. Do tego dochodzi 15 ikon z gier Splatoon 2 i Yoshi’s Crafted World.

Co jeszcze wnosi aktualizacja 8.0.0 konsoli Nintendo Switch?

Sporo zmieniło się w kwestii przenoszenia save’ów pomiędzy konsolami. Do tej pory można było przetransferować wszystkie dane użytkownika oraz backupować stany zapisu poprzez chmurę po wykupieniu usługi Nintendo Switch Online. Teraz użytkownicy będą mogli przenieść je pojedynczo na inny egzemplarz konsoli.

Po przeniesieniu save’a z jednego egzemplarza konsoli Nintendo Switch na drugi, zostanie on usunięty z tego pierwszego. Co jednak ciekawe, to rozwiązanie nie powstało po to, by oddać swój unikalny stan zapisu komuś innemu. Nadal będzie on bowiem przypisany do konkretnego konta użytkownika.

Zacząłem się więc zastanawiać, dlaczego w zasadzie Nintendo dodaje taką funkcję po dwóch latach od premiery.

Jak o tym myślę, to Nintendo zdaje się przygotowywać swój system operacyjny do tego, by sprostać oczekiwaniom osób, które korzystają z dwóch egzemplarzy konsoli Nintendo Switch na zmianę. Teraz nie ma to jednak większego sensu - mamy jeden sprzęt, na którym można grać zarówno w domu, jak i w podróży.

Puzzle zaczynają wskakiwać na swoje miejsce, gdy weźmie się pod uwagę plotki o zupełnie nowych wersjach konsoli. Od miesięcy w branży mówi się bowiem o tym, że Japończycy planują kolejne urządzenie lub nawet urządzenia. Mogą to być Nintendo Switch Mini, Switch Pro lub Switch XL.

Potwierdzonych informacji na temat nowych wariantów konsoli Nintendo jeszcze nie ma. Ptaszki jednak ćwierkają, że pojawi się niedługo Nintendo Switch Mini. Ma to być mniejsza i tańsza wersja konsoli - bez docka i bez odczepianych Joy-Conów, przeznaczona do używania jej wyłącznie mobilnie.

Zdziwię się też, jeśli nie pojawi się w przyszłości Nintendo Switch Pro lub Nintendo Switch XL na wzór Nintendo 3DS XL. Byłby to sprzęt do użytku głównie w domu, z większym ekranem i lepszymi podzespołami, na wzór PlayStation 4 Pro i Xbox One X, który uruchomi gry w ładniejszej oprawie graficznej.

To byłby niezły sposób na to, by namówić klientów do zakupu kilku Switchy.

Pierwsza wersja Nintendo Switcha urzekła graczy tym, że to przenośna konsola, którą można podłączyć do telewizora. Wymusiło to jednak sporo kompromisów. Jest w dodatku wiele osób, które w praktyce ze Switcha korzystają wyłącznie po podpięciu do telewizora lub wyłącznie w trybie mobilnym.

Dedykowany sprzęt odpowiednio stacjonarny i przenośny byłby dla tych osób lepszy. Zamożniejsi gracze mogliby zaś kupić, zamiast konsoli w klasycznym wydaniu, oba nowe modele, by używać ich wymiennie. Nowa opcja transferu pojedynczych save’ów pomiędzy konsolami byłaby tutaj jak znalazł.

Nowa funkcja transferu save’ów to zresztą nie jedyne, co sugeruje, że Nintendo szykuje się do premiery nowych urządzeń.

REKLAMA

System w wersji 8.0.0 do Nintendo Switch wprowadza też kosmetyczne zmiany w nazewnictwie. Pozycja o nazwie Transfer Your User and Save Data przemianowana została na Transfer Your User Data. Z kolei menu Save Data Cloud Backup zmieniło się w Save Data Cloud.

Samo działanie tych funkcji się nie zmieniło, ale zwłaszcza w tym drugim przypadku widać zmianę w podejściu. Do tej pory producent traktował chmurę jako kopię zapasową danych z konsoli. Po premierze Nintendo Switch Pro i Nintendo Switch Mini chmura może służyć do synchronizacji danych pomiędzy nimi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA