Bankowość  / Artykuł

Lepiej zrób przelewy teraz. Systemy rozliczeniowe Elixir i Euro Elixir biorą świąteczną przerwę

Wielki Piątek to ten nieliczny przykład w roku, kiedy pracodawca skłonny jest skrócić czas pracy. Ale to też tzw. banking holiday dla wielu europejskich instytucji finansowych. O świątecznej przerwie ostrzega swoich klientów chociażby Elixir.

Święta, świętami, ale pieniądz nudy nie lubi. Kilkudniowa przerwa od pracy to jak najbardziej sposobność do złapania drugiego oddechu. Ale sterta rachunków raczej tego nie zrozumie. Czekający na przelew zgodnie z wcześniejszą umową nasi partnerzy - też nie. Warto więc przy okazji czerwonych dziur w kalendarzu wsłuchiwać się w komunikaty Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Elixir i Euro Elixir mają przerwę.

W okresie świąt Wielkiej Nocy, systemy rozliczeniowe Elixir i Euro Elixir nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem, aby pieniądze dotarły do odbiorców terminowo lub skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne - tak zaczyna się najnowszy komunikat KIR.

Zwyczajowo rozliczenia w systemie Elixir w dni robocze odbywają się trzy razy dziennie: o godz. 9.30, 13.30 i 16. Ale w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy jest inaczej: Elixir nie realizuje sesji rozliczeniowych. Tym samym 22 kwietnia - w Poniedziałek Wielkanocny, system Elixir nie będzie działać. Przelewy zlecone przez banki do KIR w piątek, 19 kwietnia po godz. 16:00 będą rozliczone podczas porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli 23 kwietnia.

Jeżeli chodzi o rozliczenia w euro, do czego służy Euro Elixir, przerwa potrwa nieco dłużej. Tutaj już dzisiaj przelew jest niemożliwy. Trzeba czekać do poświątecznego wtorku.

Chyba że skorzystamy z płatności natychmiastowych.

Jeżeli bardzo zależy nam na sfinalizowaniu w tym czasie transakcji bez zbędnej zwłoki, możemy skorzystać z z płatności natychmiastowych wykonywanych w Express Elixir. Usługa pozwala na przesłanie pieniędzy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach w czasie rzeczywistym. System działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i święta.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst