REKLAMA

Chorzowskie planetarium ustąpi miejsca Śląskiemu Parkowi Nauki. Za 136 mln zł

Cewka Tesli, komory klimatyczne i symulator lotów kosmicznych - to tylko część atrakcji, na jakie zapraszać ma do siebie Śląski Park Nauki. Ten powstanie po modernizacji Planetarium Śląskiego, którą planuje się zakończyć pod koniec 2020 r.

27.03.2019 11.40
Powstaje Śląski Park Nauki
REKLAMA
REKLAMA

Najstarsze w Polsce Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika doczekało się modernizacji. Warta 136 mln zł przebudowa ma zakończyć się w 2020 r. Wtedy swoje podwoje ma otworzyć Śląski Park Nauki. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą inwestycji - przedsiębiorstwem budowlanym Budimex.

Żegnamy Planetarium, a witamy Śląski Park Nauki.

Autorom projektu Śląskiego Parku Nauki zależało, żeby móc połączyć to, co tradycyjne z tym, co nowoczesne. Nowy obiekt ma być w całości dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Zdecydowanie poprawić ma się też jego efektywność energetyczna. Nie zabraknie również ekspozycji pokazującej historię obserwacji astronomicznych, gdzie znajdzie się miejsce dla starego projektora Zeissa.

 class="wp-image-912324"

Śląski Park Nauki z założenia ma być instytucją otwartą dla wszystkich. Na swoje miejsce mogą tutaj też liczyć najmłodsi. Na ich potrzeby wokół obecnego budynku Planetarium Śląskiego ma powstać naukowy plac zabaw.

30 przetargów jeszcze w drodze.

Główna część Śląskiego Parku Nauki ma być pod ziemią - pod dzisiejszym Planetarium Śląskim, którego siedziba jest pod opieką konserwatorską. W nowej części ma znaleźć się w sumie 30 dodatkowych pracowni. Tym samym czeka nas rozstrzygnięcie 30 przetargów na ich właściwe wyposażenie.

Od cewki Tesli po komory klimatyczne.

Zmienić ma się nie tylko podziemie obecnego Planetarium Śląskiego, ale też główna sala, gdzie prowadzone były do tej pory seanse astronomiczne. Po modernizacji będzie tutaj 300 miejsc siedzących. Główny projektor ma być chowany w specjalny panel, tak by salę móc wykorzystywać do różnych innych konferencji. System projekcji ma być hybrydowy: częściowo analogowy, a częściowo cyfrowy.

W podziemnych pracowniach osoby odwiedzające mają wręcz poczuć naukę. W jednej z nich umieszczona ma być cewka Tesli, atakująca wyładowaniami elektrycznymi poszczególne części Katowic - zobrazowane w przestrzennej mapie. W innej do dyspozycji będą komory klimatyczne. W nich na własnej skórze będzie można przekonać się o tym, jaka jest wilgotność w lasach tropikalnych, czy jak wieje na Antarktydzie. W końcu na odwiedzających Śląski Park Nauki czekać będzie symulator lotów kosmicznych połączony z wirtualną rzeczywistością.

Bardzo trudny termin.

REKLAMA

Całkowity koszt inwestycji oszacowano na 136 mln zł. Na głównego wykonawcę prac wybrano przedsiębiorstwo budowlane Budimex, które wcześniej wybudowało m.in. Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu czy Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Zakończenie modernizacji Planetarium Śląskiego, które przeistoczy się w Śląski Park Nauki, przewidziano na grudzień 2020 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA