Kosmos  / News

To wydarzenie przejdzie do historii nauki. Astronom z Afryki odkrył ponownie... Marsa

198 interakcji
dołącz do dyskusji

Peter Dunsby tak podekscytował się swoim wtorkowym odkryciem, że nie sprawdził, czy ktoś nie dokonał go wcześniej. Tak właśnie ponownie odkryto Marsa.

Nie da się napisać tego tekstu na poważnie. Dunsby na szczęście całkiem godnie zniósł swoją wpadkę, chociaż i tak na forach astronomów zostanie ona zapamiętana na długo. Oczami wyobraźni widzę te rozmowy w obserwatoriach na całym świecie:

— Tylko sprawdź, czy nie odwalamy Dunsby'ego

Ponowne odkrycie Marsa.

We wtorek, 20 marca, podczas obserwacji nocnego nieba przez 80-milimetrowy refraktor, Dunsby zauważył nagle zjawisko przejścia (ang. optical transient) niebywale jasnego obiektu w okolicach Mgławicy Laguny i Mgławicy Trójlistnej Kończyny.

— Jest to najjaśniejszy obiekt zaobserwowany w tamtym rejonie. Wymagane są dalsze obserwacje w celu ustalenia jego natury — napisał Dunsby na platformie The Astronomers Telegram.

ponowne-odkrycie-marsa

The Astronomers Telegram to miejsce, w którym najszybciej pojawiają się informacje o nowych odkryciach astronomicznych. Osoby postronne raczej tam nie zaglądają, więc wpadka była tym bardziej bolesna dla profesora z Uniwersytetu Cape Town. Dunsby na szczęście dość szybko zorientował się, że jego nowe odkrycie to... Mars.

40 minut po publikacji swojego odkrycia, profesor opublikował kolejną wiadomość na The Astronomers Telegram. Dunsby był bardzo oszczędny w słowach i nie epatował już wcześniejszym entuzjazmem. Doskonale go rozumiem.

Pomyłki zdarzają się każdemu.

ponowne-odkrycie-marsa-2

Autor tego niefortunnego odkrycia na szczęście wykazał się sporym dystansem do siebie i na swoim Twitterze przyjmuje wszystkie żarty na temat swojego odkrycia z godnością:

Ta niecodzienna sytuacja jest świetnym przykładem tego, że nawet najlepszym naukowcom zdarza się od czasu do czasu pomylić. I nie ma w tym nic złego. No chyba, że ktoś swoją nieuwagę lub błąd podczas badań przypłaci życiem. Tutaj na szczęście nic takiego nie miało miejsca. Ucierpiała tylko duma profesora.

Pozostając w żartobliwym klimacie, chciałbym dodać jeszcze na koniec, że technicznie rzecz biorąc Mars nie został nigdy odkryty. Tzn. prawdopodobnie został, ale nie wiemy kiedy i przez kogo. Najstarsze udokumentowane odkrycie dotyczące Marsa pochodzi z 1877 r., kiedy to astronom Asaph Hall jako pierwszy zauważył dwa księżyce orbitujące wokół Czerwonej Planety.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst