REKLAMA

Nowy sposób na darmowe wysyłanie dużych plików. Mozilla oficjalnie uruchomiła Firefox Send

Usługa poufnego dzielenia się plikami Firefox Send jest już dostępna dla wszystkich. Sprawdzamy, czym Mozilla chce przekonać do siebie internautów, którzy wysyłają duże pliki.

12.03.2019 14.55
firefox send
REKLAMA
REKLAMA

Firefox Send to jeden z serwisów pozwalających na wysyłanie innym internautów plików o dużym rozmiarze, w tym takich, które zajmują na dysku więcej niż 1 GB miejsca. Do tej pory trudno było jednak zaufać w pełni temu narzędziu. Mozilla udostępniała je w wersji beta. Głupio byłoby zawierzyć usłudze na tym stadium rozwoju naprawdę ważne, bądź, co gorsza, poufne dane.

Firefox Send wyszedł właśnie z bety

Mozilla poinformowała, że Firefox Send jest już usługą stabilną. To nie jest wyłącznie eksperyment, który z dnia na dzień może zostać zakończony. Dzięki temu jest szansa, że w przewidywalnej przyszłości nie zniknie z dnia na dzień, a pliki faktycznie będą docierać do odbiorców (i tylko do nich).

Tak jak w okresie betatestów, tak i po nich, narzędzie jest promowane jako dodatek do przeglądarki Firefox, która wedle twórców zapewnia więcej prywatności niż konkurencja. Mogą skorzystać z niego jednak wszyscy chętni. Wystarczy wpisać w przeglądarkę odpowiedni adres: send.firefox.com.

Dlaczego warto skorzystać z Firefox Send?

W sieci można znaleźć wiele usług, które pozwalają na łatwe przesyłanie ogromnych plików, w tym WeTransfer, SendSpace lub MyAirBridge. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by użyć w tym celu chmury takiej jak Dropbox, OneDrive czy Google Drive.

Firefox Send na ich tle wyróżnia podejście do prywatności. Mozilla uznała, że internautom potrzeba narzędzia, które zadba o ich dane. Firma zdaje sobie sprawę, że wiele osób nie chciałoby, by ich pliki wisiały na serwerach po wsze czasy.

Firefox Send - sposób, jak wysłać duży plik class="wp-image-902829" title="Firefox Send - sposób, jak wysłać duży plik"

Jak działa Firefox Send?

Po wgraniu danych można ustalić, że już po jednorazowym pobraniu pliku (bądź plików), link wygenerowany z użyciem Firefox Send przestanie być aktywny. Można wybrać również inny limit pobrań (1, 2, 3, 4, 5, 20, 50, 100).

Link musi również wygasać po pewnym czasie od wygenerowania. Może być to zaledwie 5 minut, ale również godzina, dzień lub tydzień. Szyfrowane po stronie serwera pliki mogą być również opcjonalnie chronione hasłem.

W podstawowej wersji Firefox Send pozwala wysłać jednorazowo pliki o wielkości 1 GB.

Nie jest do tego wymagane konto Firefox. Na paczkę o wielkości 1 GB może składać się zresztą więcej niż jeden plik. Odbiorca pobiera z serwera archiwum ZIP. Po zarejestrowaniu się można zwiększyć limit przestrzeni do 2,5 GB.

REKLAMA

Oczywiście trzeba pamiętać, że materiał wysłany w sieć, może wyciec. Nawet jeśli Mozilla najpierw plik zaszyfruje, a potem skasuje ze swoich serwerów, to i nikt nie da gwarancji, że kopia danych będzie bezpieczna u odbiorcy.

Warto też dodać, że tak jak usługa wysyłania dużych plików za darmo wyszła z bety w wersji przeglądarkowej, tak Mozilla już rusza z kolejnymi testami. Firefox Send trafi w przyszłości w formie aplikacji na Androida.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA