REKLAMA

3 miliardy dolarów. Tyle warty jest startup Yuanfudao, który ma aplikację do rozwiązywania zadań domowych

Chiński startup Yuanfudao oferuje studentom i uczniom aplikację, która z pomocą sztucznej inteligencji w mgnieniu oka ma rozwiązywać zadania domowe. Program został stworzony dla uczniów i ich rodziców, którzy chcą sprawdzić poprawność wykonanych zadań.

08.01.2019 19.16
3 miliardy dolarów. Tyle warty jest startup Yuanfudao
REKLAMA
REKLAMA

Założony w 2012 roku, chiński startup Yuanfudao ma już ponad 200 mln użytkowników. Platforma oferuje dodatkowe zajęcia online z 12 przedmiotów dla uczniów szkół podstawowych i liceów oraz aplikację do wykonania zadań domowych.

System egzaminów odgrywa w Chinach ważną rolę. Od tego, jak dziecko zaliczy kolejny egzamin, zależy do jakiego rodzaju szkoły podstawowej, liceum oraz uczelni trafi.

Badania wskazują, że chińscy rodzice wydają średnio 17 400 dol. rocznie na zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci, wydatki niektórych sięgają nawet 43 500 dol. Tak duży popyt sprawia, że inwestorzy chętnie wykładają pieniądze na rozwój różnego rodzaju projektów edukacyjnych.

Aplikacja do wykonania zadań domowych działa za pomocą sztucznej inteligencji.

Głównym celem firmy jest zapewnienie uczniom bogatej oferty różnych zasobów edukacyjnych bez konieczności wychodzenia z domu. Yuanfudao jest już w stanie zaoferować swoim użytkownikom korepetycje online, bazę danych z pytaniami i problemami, które mogą wystąpić podczas egzaminu oraz aplikację pomocniczą do wykonania zadań domowych. Aplikacja Yuanfudao błyskawicznie rozwiązuje zadania po pstryknięciu zdjęcia aparatem smartfona.

Od momentu powstania chińska firma inwestuje w badania i rozwój technologiczny. W 2014 roku startup założył instytut naukowo-badawczy AI, który zajmuje się rozwojem technologii rozpoznawania mowy, pisma oraz wyszukiwarki zdjęć. Aplikacja już dziś korzysta z osiągnięć sztucznej inteligencji w rozpoznawaniu zdjęć z zadaniami, które mają do zrobienia uczniowie szkół podstawowych i liceów.

Platforma edukacyjna Yuanfudao jest wyceniana na 3 mld dol.

Ostatnio firma zyskała 300 mln dol. inwestycji od międzynarodowej korporacji technologicznej Tencent, która jest właścicielem największej w Chinach sieci społecznościowej oraz firmy tworzącej gry wideo - np. popularny PUBG. Po ostatnim zastrzyku finansowym wycena Yuanfudao wzrosła z 1 mld dol. w 2017 r. do 3 mld dol.

Kultura Chin, mocno związana z systemem egzaminacyjnym, dała początek rynkowi korepetycji, który dziś jest wart miliardy dolarów. W miarę niedrogi dostęp do internetu staje się codziennością w kraju, więc duża część zajęć dodatkowych odbywa się online. Raport firmy badawczej iResearch pokazuje, że chiński rynek platform edukacyjnych osiągnie 6 mld dol. do końca tego roku i ponad 20 mld. dol. do 2022 roku.

Aplikacja nie dla leniuchów!

Zrobić zdjęcie zadania i natychmiast otrzymać rozwiązanie — brzmi jak bajka dla leniwych uczniów. Chińscy uczniowie i ich rodzice używają programu, aby sprawdzić, czy zadanie zostało wykonane poprawnie.

Aplikacja do wykonania zadań domowych nie jest głównym źródłem przychodów firmy — najwięcej zarabia ona na sprzedaży kursów na żywo.

Celem używania platformy Yuanfudao jest lepsze przygotowanie do egzaminów, więc unikanie rozwiązywania zadań domowych, które przygotowują do tych egzaminów, byłoby sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.

REKLAMA

Przedstawiciele Yuanfundao mówią, że otrzymane fundusze będą przeznaczone głównie na badania i rozwój sztucznej inteligencji, aby aplikacja stała się jeszcze lepsza.

Jeśli pomysł sprawdzi się w Chinach, może otworzyć nowy kierunek w rozwoju sztucznej inteligencji na platformach edukacyjnych również w Europie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA