1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Ile zaoszczędziłem na grach w 2018 roku opłacając PlayStation Plus? Wielkie liczenie

Lokowanie produktu

Opłacam abonament PlayStation Plus od kiedy w moim domu pojawiła się konsola Sony. Przed wykupieniem go na kolejny rok postanowiłem jednak sprawdzić, ile dokładnie zaoszczędziłem dzięki niemu w ciągu minionych 12 miesięcy.

05.01.2019
17:56
playstation plus gry za darmo 2018 ps plus
212 interakcji
dołącz do dyskusji

PlayStation Plus to usługa sieciowa, do której wykupienia zachęcani są wszyscy posiadacze konsol marki Sony. Abonament nie jest przesadnie kosztowny - płaci się za niego 33 zł miesięcznie, 100 zł za kwartał lub 240 zł rocznie. Subskrybenci mogą liczyć w zamian na szereg benefitów.

Jednym z nich jest możliwość grania online, no ale nie każdy jest zainteresowany rozgrywką multiplayer na konsoli PlayStation 4.

Na szczęście na odblokowaniu rozgrywki wieloosobowej profity płynące z opłacania abonamentu PlayStation Plus się nie kończą. Wszyscy gracze skorzystają bowiem z możliwości przechowywania stanów zapisu w chmurze. To w dodatku coś więcej, niż tylko kopia zapasowa, która pozwoli przywrócić bezcenne dane w wypadku fizycznego uszkodzenia dysku w konsoli.

Save’y w chmurze to przede wszystkim możliwość synchronizacji danych pomiędzy różnymi konsolami Sony podłączonymi do różnych telewizorów. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba już ręcznie kopiować stanów zapisu na pendrive’a lub dysk przenośny przed wyjazdem do rodziny na święta lub przed wybraniem się w odwiedziny do znajomego.

Do tego dochodzą bezpłatne gry na konsole z rodziny PlayStation co miesiąc dla wszystkich abonentów.

Sony na przestrzeni minionego roku udostępniało bez dodatkowych opłat raz w miesiącu przynajmniej dwie gry na konsolę PlayStation 4, dwie gry na konsolę PlayStation 3 i dwie gry na konsolę przenośną PlayStation Vita. Daje to łącznie sześć tytułów miesięcznie.

Przekłada się to na 72 gry rocznie - po 24 na każdą z konsol japońskiego producenta. Część z tytułów da się uruchomić na więcej niż jednej platformie. Do tego doszło kilka gier bonusowych, w tym przygotowanych specjalnie z myślą o goglach PlayStation VR.

Nawet przy założeniu, że nie każda gra się graczowi spodoba, można znaleźć tu sporo produkcji dla siebie. Nie zawsze są to oczywiście tytuły z najwyższej półki, ale raz na kilka miesięcy zgarniałem bez żadnych dodatkowych opłat naprawdę głośną pozycję z kategorii AAA.

Ile zaoszczędziłem na grach w PlayStation Store w minionym roku 2019, opłacając abonament PlayStation Plus?

Minął kolejny rok, gdy opłacam abonament PlayStation Plus i tym razem postanowiłem dokładnie sprawdzić, ile kosztują gry, które w przeciągu ostatnich 12 miesięcy dopisałem do swojego konta w ramach abonamentu. Nie spodziewałem się aż takiej kwoty.

Okazuje się, że za wszystkie tytuły musiałbym zapłacić dzisiaj aż… 5548,70 zł. Na dobrą sprawę nie powinno to jednak dziwić, skoro na pełną listę gier z 2018 w ramach PS Plus składa się aż 76 pozycji - po 24 na każdą z platform i kilka bonusowych.

Nie były to też byle jakie gry. Sony udostępniło bez dodatkowych opłat swoim klientom m.in. takie tytuły jak Onrush, Friday the 13th, Destiny 2, Dead by Daylight, Here They Lie, Absolver, XCOM 2, Call of Duty: Black Ops III, Trackmania Turbo, Bloodborne oraz Rachet & Clank.

Oczywiście nie każdy skorzysta z gier na wszystkie trzy platformy, czyli PS Vita, PS3 i PS4.

Jednak nawet biorąc pod uwagę wyłącznie gry na PlayStation 4, zaoszczędzona kwota to aż 4106,20 zł. To ogromne pieniądze - w końcu za abonament płaci się tylko 240 zł rocznie.

Oczywiście ze względu na chroniczny brak czasu nie grałem we wszystkie tytuły dostępne w ramach PS Plus. No i nie wszystkie należą do gatunków, w które lubię grać. Oszczędności i tak są jednak wymierne.

Wystarczyły mi bowiem Deus Ex: Mankind Divided, Mad Max, Mafia III, Bloodborne i Rayman Legends, by być nomen omen na plusie. To zaledwie kilka z kilkudziesięciu dostępnych pozycji.

Za zaledwie te pięć gier musiałbym zapłacić w PS Store dziś aż 740 zł.

W dodatku niewykluczone, że dzięki temu, że mam teraz do nich dostęp, kiedyś jeszcze raz zagram w God of War III, Heavy Rain i Beyond: Two Souls w wersji Remastered, które ogrywałem pierwotnie na PlayStation 3. Raczej nie wydałbym na nie pieniędzy, skoro już raz za nie płaciłem, ale skoro wpadły jako bonus z PS Plus? No to czemu nie!

Wszystko wskazuje też na to, że i w nadchodzącym roku w ramach PlayStation Plus dostępne będą ciekawe gry bez dodatkowych opłat. Na dobry początek już w styczniu wszyscy abonenci PS Plus otrzymali Steep i kilka innych niespodzianek. Oby w kolejnych miesiącach było jeszcze lepiej.

* Materiał powstał we współpracy z PlayStation.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze