REKLAMA

Używasz Office'a 365 w firmie? Idą zmiany, na które ty i twój admin powinniście zwrócić uwagę

Twoja firma dysponuje już wieloma komputerami różnego rodzaju, a wszystkie z nich są podpięte pod waszą usługę Office 365? Uważaj, bo Microsoft zmienia sposób, w jaki usługa jest wdrażana na nowe urządzenia.

31.01.2019 17.07
Używasz Office'a 365 w firmie? Idą zmiany, na które warto zwrócić uwagę
REKLAMA
REKLAMA

Na przestrzeni najbliższych tygodni Microsoft wprowadzi istotne – dla administracji IT w firmie – zmiany w sposobach, w jakich oferuje usługę Office 365. To 64-bitowe aplikacje klienckie staną się tymi domyślnymi. Obsługa szyfrowania 3DES zostanie porzucona. A pracownicy firmy będą zachęcani do wypróbowania usługi Microsoft Teams.

Przejście Office’a 365 na 64 bity.

nowa aplikacja office class="wp-image-860165"

Aplikacje Office’a na Windows od lat były oferowane zarówno w 32-, jak i 64-bitowych wersjach. Przy czym te wykorzystujące starszą architekturę są proponowane przez Microsoft domyślnie z uwagi na ich szerszą zgodność ze starymi procesorami i systemami oraz z uwagi na znacznie większą liczbę dodatków i rozszerzeń dla 32-bitowej wersji. Nawet Microsoft Store – najlepsze miejsce do pozyskania aplikacji Office’a – instaluje je w 32-bitowej edycji.

Już w przeciągu najbliższych tygodni nastąpi zmiana, i to 64-bitowe, wydajniejsze i lepiej zabezpieczone aplikacje będą oferowane jako domyślne. 32-bitowe będą nadal dostępne, ale trzeba będzie ręcznie wskazać zapotrzebowanie na właśnie te edycje. Warto o tym pamiętać, jeżeli nasza firma wykorzystuje wtyczki lub rozszerzenia wyłącznie dla 32-bitowej wersji Office’a.

Koniec z obsługą Flasha, Shockware’a i Silverlighta.

 class="wp-image-393669"

Administratorzy będą mogli ręcznie ową obsługę na nowo odblokować, a sama możliwość interakcji z materiałami w tych formatach pozostanie możliwa jeszcze przez przewidywalną przyszłość. Microsoft wyraźnie jednak chce się odciąć od tych platform, słusznie uznając je za zbyt niebezpieczne i problematyczne.

Użytkownicy Yammera Enterprise będą musieli zacząć korzystać z kont Azure AD.

 class="wp-image-168576"

Zmiana ma wejść od lutego. Microsoft zapewni narzędzie do automatycznej migracji kont.

OneDrive dla Firm kończy ze starymi komputerami Mac.

 class="wp-image-335377"

By móc korzystać dalej z usługi, firmowe komputery Apple’a trzeba będzie zaktualizować do systemu macOS Sierra lub nowszego.

Koniec z obsługą algorytmu 3DES (Triple Data Encryption) w Office 365.

szyfrowanie kopia zapasowa outlook onedrive class="wp-image-711792"

Zmiana ta wejdzie w życie z końcem lutego. Od tej pory wymagany będzie protokół TLS 1.2 lub nowszy (obsługa TLS 1.0 i 1.1 została wycofana kwartał temu).

Skype dla Firm bez obsługi systemów konferencyjnych firm trzecich.

Skype class="wp-image-552680"

Dotychczasowe urządzenia będą działać, choć nie będą mogły już wysyłać swoich informacji wdzwaniających. Nie będzie możliwe od kwietnia dodawanie nowych usług od innych niż Microsoft firm od pierwszego kwietnia.

Większa ekspozycja Microsoft Teams.

REKLAMA
microsoft teams za darmo class="wp-image-767932"

Usługa Teams zacznie być szerzej promowana jako następca Skype dla Firm. Aplikacja kliencka Teams będzie też domyślnie instalowana u użytkowników Office 365 Business i Office 365 Business Premium. Jest to o tyle nieprzyjemne, że pierwszy z tych planów nie obejmuje usługi Teams. A to oznacza, że preinstalowana będzie aplikacja, która po 365 dniach darmowego okresu próbnego stanie się bezużyteczna – chyba że przejdziemy na Business Premium lub jeszcze wyższy abonament. Nie tak się powinno chyba to robić.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA