REKLAMA

Netflix mówi, który polski dostawca internetu sprawdza się najlepiej do oglądania seriali

Jeżeli zależy ci na jak najlepszych wrażeniach przy oglądaniu Netflixa, sprawdź jak serwis ocenia polskich dostawców internetu. Jest nowy ranking.

15.01.2019 17.14
netflix polska
REKLAMA

Nic nie denerwuje tak, jak buforowanie w trakcie oglądania filmu, szczególnie jeśli po długim dniu wygospodarowałeś chwilę na relaks przed ekranem. Na szczęście w obecnych czasach takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, ale dostawcy internetu cieszą się różnymi, często skrajnymi opiniami.

REKLAMA

Netflix doradza: jeśli internet do seriali, to światłowód Orange.

 class="wp-image-869764"

Światłowodowy internet Orange został liderem rankingu Netflix ISP Speed Index. W istocie to już dziesiąte z rzędu zwycięstwo Orange w polskim zestawieniu Netflixa. Ranking nosi nazwę Netflix ISP Speed Index i określa wydajność Netflixa w godzinach szczytu, a więc wieczorem. Ranking obejmuje wyłącznie działanie Netflixa i nie bierze pod uwagę innych serwisów, ani nawet innych pór dnia. Ale kto ma czas na Netflixa w ciągu dnia?

Drugim dostawcą internetu jest firma Toya, która oferuje połączenia przewodowe. Następnie mamy czterech dostawców oferujących łącza światłowodowe i typowe kablowe: Ineę, Vectrę, UPC i Multi Media. Siódme i ósme miejsce to usługi DSL od Orange i Netii.

Ranking zamykają sieci komórkowe. Najlepszą transmisję danych zapewnia Play, a tuż za nim jest Plus. Jeśli już musisz oglądac Netflixa korzystając z mobilnego przesyłu danych, najlepsze doznania dostarczą właśnie te sieci. Zamieniają się one miejscami w kolejnych odsłonach rankingu.

Według pomiarów Netflixa, wydajność sieci Orange Światłowód to ok. 4,5 Mb/s. Przynajmniej w serialach.

 class="wp-image-869761"

Jest to średni bitrate materiałów z Netflixa, jaki uzyskują użytkownicy sieci w tzw. prime time, czyli w godzinach wieczornych. Jak to się ma do prędkości światłowodowych, które sięgają 600 Mb/s, czy nawet 1 Gb/s? Różnica jest przecież kolosalna, ale trzeba brać pod uwagę, że użytkownicy mają w domach wiele urządzeń podłączonych do sieci jednocześnie, a poza tym… często na własne życzenie nie wykorzystują potencjału swojej sieci.

REKLAMA

Nadal częstą sytuacją jest sieć światłowodowa doprowadzona do domu, po którym jest rozprowadzana bezprzewodowo poprzez kiepskiej jakości ruter zapewniający transfery znacznie niższe od deklarowanej szybkości sieci. Najlepsze rezultaty można uzyskać przy połączeniu przewodowym, ale ponownie, każdy element układanki musi umieć skorzystać z przepustowości światłowodowych. Niewiele da podpięcie Smart TV do gniazda Ethernet, kiedy karta sieciowa telewizora obsłuży maksymalnie 100 Mb/s.

Ranking polskich sieci Netflixa można prześledzić na oficjalnej stronie serwisu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA