REKLAMA

Chcesz skorzystać z małego ZUS-u? Dzisiaj mija termin rejestracji

Tak zwany mały ZUS pozwala płacić składkę na ubezpieczenie społeczne adekwatną do osiąganych przychodów. Żeby skorzystać z tej możliwości w tym roku trzeba zgłosić stosowną deklarację w ZUS najpóźniej do 8 stycznia. 

08.01.2019 10.06
Mały ZUS termin deklaracji
REKLAMA
REKLAMA

Wysokość składki na ubezpieczenie społeczne, którą prowadzący działalność gospodarczą muszą co miesiąc uiszczać, była dosyć skutecznym argumentem przeciwko przechodzenia na własny garnuszek. Etat, oprócz bezpieczeństwa, nie obciąża tak finansowo, a składki opłaca pracodawca.

Na własnej działalności już tak dobrze nie jest. O wszystkie opłaty trzeba zadbać samemu, co powoduje, że bardziej interesuje nas ich wysokość. Składka na ubezpieczenie społeczne skutecznie hamowała impet przedsiębiorczy wielu Polaków. Konieczność płacenia ok. 1200 zł miesięcznie jest często barierą nie do pokonania.

Mały ZUS.

W zeszłym roku weszła w życie Konstytucja Biznesu, czyli zbiór dokumentów, które mają poprawić komfort prowadzenia działalności polskim przedsiębiorcom. Pomóc ma w tym wprowadzenie domniemania uczciwości przedsiębiorcy, zasada milczącej zgody, gdy po upływie ustawowego czasu wydania decyzji urzędowej, prowadzący firmę może zakładać, że jest ona pozytywna, czy zasada odpowiedzialności urzędników za naruszenie prawa.

Jedną z kluczowych zmian i chyba najbardziej wyczekiwaną był tzw. mały ZUS. Niektórzy przedsiębiorcy płacą odczuwalnie niższe składki na ubezpieczenie społeczne. To propozycja dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, których przychody z poprzedniego roku nie przekraczają miesięcznie 5250 zł. ZUS-owskie obciążenia spadają o połowę - z ok. 1200 do 660 zł miesięcznie.

Trzeba się spieszyć, bo termin zgłoszenia mija dzisiaj.

Żeby skorzystać z tej możliwości przede wszystkim trzeba zgłosić stosowną deklarację w ZUS. Można to zrobić osobiście lub online najpóźniej do 8 stycznia 2019 r. Ten termin obowiązuje też w przypadku wznowienia działalności gospodarczej albo w przypadku zakończenia korzystania z preferencyjnych składek ZUS. Inaczej jest w przypadku samozatrudnienia. Tutaj zgłoszenie do tzw. małego ZUS-u rozpatrywane będzie indywidualnie.

Mały ZUS to wyraźne, comiesięczne oszczędności po stronie prowadzącego firmę. Pamiętajmy jednak, że wpłyną one na wysokość świadczeń, jakie przysługują z tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Te są wyliczane na podstawie wymiaru składek. Mały ZUS je obniża więc wartość samych świadczeń również będzie mniejsza. Dlatego regulacje do niczego nie zmuszają. Przejście na tzw. mały ZUS jest dobrowolne i zależy wyłącznie od przedsiębiorcy.

REKLAMA

Do tej pory zgłosiła się mniej niż połowa firm.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że z tzw. małego ZUS-u będzie mogło skorzystać w sumie 173 tys. osób prowadzących własną firmę. Jak wynika z kolei z informacji money.pl do wczoraj chęć skorzystania z małego ZUS-u zgłosiło mniej niż połowa z nich - ok. 80 tys. ZUS ma być przygotowany na napływ sporej liczby wniosków na ostatni moment. Już w ubiegłym tygodniu zwiększono obsadę infolinii oraz punktów obsługi w oddziałach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA