REKLAMA

iPhone XR2, czyli łabędzi śpiew ekranów LCD w smartfonach Apple’a

Apple planuje rezygnację z ekranów LCD w telefonach iPhone na rzecz OLED-ów. Czuję zaskoczenie porównywalne z tym, jakie co roku przeżywają drogowcy.

22.01.2019 17.15
iphone xr2
REKLAMA
REKLAMA

Od samego początku producent iPhone'ów wykorzystywał panele typu LCD. Ekrany wykonane w tej technologii nadal są tańsze i łatwiejsze w produkcji od nowocześniejszych - aczkolwiek nie pozbawionych swoich wad - OLED-ów, które upodobała sobie konkurencja.

Firma z Cupertino zdecydowała się na OLED-y najpierw w zegarkach Apple Watch. Potem udało się jej wreszcie znaleźć partnerów, którzy podołaliby zadaniu wyprodukowania odpowiednio szybko dużej liczby wyświetlaczy do smartfonów, by trafiły one do ich sztandarowego modelu telefonu.

Apple i tak nie zdecydował się na całkowitą rezygnację z ekranów LCD w smartfonach iPhone.

Pierwszy ekran typu OLED w telefonie Apple’a - bo w zegarkach tego typu ekrany pojawiały się wcześniej - pojawił się w iPhonie X na jesieni 2017 roku. Chwilę przed nim zadebiutowały jednak smartfony iPhone 8 i iPhone 8 Plus, w których nadal wykorzystywane były panele LCD.

Rok później na jesieni proporcje się odwróciły. Najpierw pojawiły się dwa telefony z OLED-ami, czyli iPhone XS (bezpośredni następca iPhone’a X) oraz iPhone XS Max (czyli model z jeszcze większym ekranem). Chwilę po nich trafił do sprzedaży jednak tańszy iPhone XR z ekranem LCD.

Wygląda na to, że iPhone XR doczeka się przynajmniej jednego bezpośredniego następcy.

Jak możemy przeczytać na portalu Cult of Mac, Apple planuje pozbycie się ekranów LCD ze wszystkich swoich telefonów do 2020 roku. Nikogo nie powinno to jednak dziwić - to naturalny krok dla firmy, która zdecydowała się na panele typu OLED w sztandarowym modelu telefonu.

REKLAMA

Bardziej interesujące jest to, że w 2019 roku pojawi się jeszcze jeden iPhone z ekranem LCD. Oznacza to najpewniej to, że iPhone XR nie podzieli losu modeli iPhone 5c oraz iPhone SE, które bezpośrednich następców nigdy się nie doczekały. Można się spodziewać, że pojawi się iPhone XR2.

Informacja ta koresponduje z wcześniejszymi plotkami, jakoby w tym roku Apple znów miał znów zaprezentować trzy iPhone’y. Oferta w znaczący sposób ma się zmienić dopiero rok później. To świetna wiadomość dla klientów oraz… fatalna dla Japan Display - podwykonawcy Apple’a produkującego ekrany LCD.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA