REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google One oficjalnie wkracza do Polski. Ceny od 14 zł za 200 GB

Google One właśnie oficjalnie wkracza do Polski, ale nie jest jeszcze dostępny dla wszystkich.

10.01.2019
10:14
google one
REKLAMA
REKLAMA

Google One to nowy plan taryfowy na usługi chmurowe giganta z Mountain View. Po raz pierwszy dowiedzieliśmy się o nim w maju ubiegłego roku, a teraz wiemy już, że rozpoczęło się globalne wdrażanie nowej usługi – w tym także i w Polsce.

Co to jest Google One?

To nic innego, jak rozbudowana wersja dotychczasowego pakietu Dysku Google powiększona o dodatkowe usługi. W ramach Google 1 zwiększa się pojemność chmury – plan o pojemności 1 TB zostaje podniesiony do 2 TB w tej samej cenie, zaś w cenniku pojawia się również pakiet 200 GB, którego uprzednio nie było.

W ramach Google One użytkownicy otrzymują też dostęp do Google Experts, czyli chatu z wykwalifikowanymi pracownikami Google’a, dostępnymi 24/7. Co ciekawe, ten dostęp otrzymują wszyscy użytkownicy płacący za Google One, niezależnie od wielkości pakietu.

Google One to potencjalnie początek czegoś większego. Wraz z usługą dostajemy nową aplikację do zarządzania pakietem, a w przyszłości mają się też pojawić zniżki w hotelach wyszukiwanych w Google’u, preferencyjne ceny w Sklepie Play oraz inne bonusy, które nie zostały jeszcze ogłoszone. Niewykluczone, że kiedyś w ramach jednej subskrypcji otrzymamy nie tylko Dysk i Zdjęcia Google, ale też Muzykę Play czy nadal niedostępny w Polsce YouTube Red.

Pakietem Google One możemy dzielić się w ramach grupy domowej, dodając do niego nawet pięciu użytkowników.

Google One w Polsce – znamy cenę.

Po wejściu na stronę Google One nadal wita nas komunikat o braku dostępności usługi w Polsce.

Google One w Polsce class="wp-image-867364"

Jednak wybrani użytkownicy, którzy wcześniej wyrazili zainteresowanie usługą, właśnie otrzymali maile z powiadomieniem o możliwości przystąpienia do programu.

Google One w Polsce - cena, opinie. class="wp-image-867367"

Osoby, które uprzednio korzystały z pakietu 1 TB w Dysku Google, otrzymały darmowo dwukrotnie więcej miejsca. Zapewne w ramach bonusu za wcześniejsze zainteresowanie, do Google One na start dodane jest 20 zł do wykorzystania w Google Play.

Google One w Polsce - cena, opinie. class="wp-image-867373"

Ceny Google One w Polsce prezentują się następująco:

  • 200 GB – 13,99 zł/mies.
  • 2 TB – 46,99 zł/mies.
  • 10 TB – 469 zł/mies.
  • 20 TB – 939,99 zł/mies.
  • 30 TB – 1399,99 zł/mies.
 class="wp-image-867376"

Jak widać usługi zniknął najtańszy pakiet 100 GB, który według wcześniejszych informacji miał pozostać w ofercie w obniżonej cenie. Zamiast tego Google zdecydował się na podwojenie dostępnej przestrzeni bez zmiany cen najniższego pakietu.

Google One kontra konkurencja – czy warto?

Szybki przegląd cennika u dwóch największych chmurowych rywali Google’a w Polsce – Microsoftu i Dropboksa – zdradza, że warto.

Jeśli weźmiemy pod uwagę porównywalne pakiety, Google One opłaca się zdecydowanie bardziej niż Dropbox, który w pakiecie Plus kosztuje 9,99 euro/mies., a jest dostępny tylko dla jednego użytkownika.

Decydując się zaś na Microsoft OneDrive musimy zapłacić 429 zł rocznie lub 43 zł/mies. w wariancie personal dla sześciu użytkowników. W ramach pakietu otrzymujemy mniej miejsca na dane dla indywidualnego użytkownika, ale za to każde z sześciu kont ma do dyspozycji własny terabajt przestrzeni, a nie dwa współdzielone, jak w Google 1. Nie mówiąc o tym, że w ramach tej samej subskrypcji otrzymujemy też dostęp do pełnego pakietu Office 365, a OneDrive oferuje też funkcjonalność „rolki zdjęć”, która z powodzeniem może zastąpić Zdjęcia Google (choć oczywiście nie jest aż tak rozbudowana, jak aplikacja Google’a).

Google One wygląda na ciekawą usługę, dedykowaną osobom silnie zakorzenionym w ekosystemie usług giganta.

Nowe, większe pakiety w tej samej cenie to z pewnością krok w dobrą stronę, zwłaszcza jeśli rzeczywiście w przyszłości dołączą do nich kolejne bonusy.

REKLAMA

Usługa nie jest jeszcze w pełni dostępna w Polsce, niedostępna jest także aplikacja na Androida do zarządzania pakietem. Skoro jednak pierwsi użytkownicy otrzymali dostęp do nowych pakietów, to pełne wprowadzenie Google One do naszego kraju jest już tylko kwestią czasu.

*Współpraca: Hubert Taler

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA