1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Jak bezpiecznie kupować i płacić przez internet? Zastanów się, zanim klikniesz

Lokowanie produktu

Polacy polubili się ze sklepami online. Warto jednak pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy w nich płacić. Nasze zakupy powinny być nie tylko szybkie i wygodne, ale również bezpieczne.

18.12.2018
9:53
systemy płatności online visa checkout

Rynek dóbr stricte cyfrowych prężnie się rozwija. Za pomocą komputerów i smartfonów płacimy w sieci zarówno za te produkty, które zwykle dostarczają do domów lub paczkomatów listonosze i kurierzy, jak i za dostępne online aplikacje, gry, filmy, seriale, muzykę, książki, komiksy, bilety, itp.

W sklepach online możemy płacić na wiele sposobów – podając dane naszej karty, korzystając z wirtualnych portfeli, logując się na swoje konto w banku, wykonując przelew samodzielnie lub stosując inne formy płatności.

cyber monday class="wp-image-209732"

Siła przyzwyczajenia nie zawsze jest korzystna

Najczęściej w internecie płacimy w taki sposób, do którego jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni. Rzadko mamy ochotę wypróbować inne metody płatności za zakupy online. Warto jednak sprawdzić co oferują nam poszczególne rozwiązania. Być może tracimy korzyści, których nawet nie jesteśmy świadomi.

Dlaczego warto płacić kartą w internecie?

Korzystanie podczas zakupów w internecie z karty - debetowej, kredytowej albo przedpłaconej - może być nie tylko szybkie i wygodne, ale i bezpieczne. 

Kartą możemy płacić z dowolnego miejsca, o dowolne porze. Co więcej możemy jej używać w sklepach internetowych na całym świecie, w odróżnieniu od innych lokalnie dostępnych form płatności, takich jak szybki przelew.

Przelewy24 class="wp-image-332372"

Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo płatności, ponieważ dane karty są przechowywane w bezpiecznym środowisku. Każdy sklep internetowy, w którym można płacić kartą, musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dodatkowym zabezpieczeniem jest potwierdzanie każdej transakcji jednorazowym hasłem wysyłanym SMS-em lub przez powiadomienie push w aplikacji mobilnej naszego banku. Sklepy internetowe oznaczają takie transakcje znaczkiem Verified by Visa. Dzięki temu nikt nie wykona transakcji w naszym imieniu, dopóki nie zostanie ona przez nas zatwierdzona.

Chargeback to dodatkowy rodzaj zabezpieczenia transakcji zawieranych kartą online. Jest to zwrot kwoty za niedostarczony/niezgodny z zamówieniem towar lub niezgodną z opisem usługę. Po odrzuceniu naszych żądań przez sprzedawcę, możemy uruchomić procedurę Chargeback w  banku, który wydał nam kartę. Przy płatnościach przelewem lub gotówką takiej ochrony nie mamy. Można powiedzieć, że jest to dodatkowe, darmowe „ubezpieczenie” naszych zakupów.

karta visa płatności visa checkout class="wp-image-847697"

Bezpieczeństwo i wygoda w jednym

Coraz więcej sklepów internetowych oferuje opcję zapisania danych karty w swoim sklepie. Jest to szczególnie wygodne, gdy często robimy zakupy w danym sklepie lub kupujemy za pomocą aplikacji mobilnej sklepu. Takie rozwiązanie gwarantuje szereg korzyści:

  • Dane karty zapisujemy w sklepie tylko raz – kolejne płatności realizujemy jednym kliknięciem.
  • Dane karty znajdują się  w środowisku spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa.
  • Zakupy online w naszym ulubionym sklepie stają się szybkie, wygodne i bezpieczne.

Wolisz wpisać dane karty w jednym miejscu i używać ich w różnych sklepach? Płać wirtualnym portfelem!

Dla tych, którzy wolą podać dane karty w jednym miejscu i wykorzystywać je w różnych sklepach jest też inne - wygodne rozwiązanie. To wirtualny portfel Visa Checkout, w którym dane karty (lub kilku naszych kart) wpisujemy tylko raz. Następnie możemy płacić w internecie wszędzie tam, gdzie jest dostępna ta forma płatności, używając jedynie loginu i hasła. Co ważne, Visa Checkout daje nam takie same przywileje, jak przy płatności kartą – jeżeli nie otrzymamy opłaconego przez nas towaru lub usługa nie zostanie zrealizowana, możemy ubiegać się o zwrot pieniędzy korzystając z procedury Chargeback.

* Tekst powstał przy współpracy z Visa.

Lokowanie produktu
Najnowsze