REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowość w Mapach Google. Nie musisz już szukać knajpy na wieczorne wyście - aplikacja zrobi to za ciebie

W aplikacji Google Maps dla pojawiła się nowa zakładka o nazwie Dla Ciebie. To miejsce, w którym można zapoznać się ze spersonalizowanymi rekomendacjami miejsc, które warto odwiedzić.

10.12.2018
16:56
mapy google maps iphone ios dla ciebie for you rekomendacje
REKLAMA

Google Maps to coś więcej niż wirtualne mapy i bezpłatna nawigacja samochodowa. Aplikacja jest ogromną bazą najróżniejszych miejsc z prawdziwego świata, których poszukiwać mogą użytkownicy smartfonów - od restauracji i pubów, przez stacje benzynowe i szpitale, na kinach i zakładach fryzjerskich skończywszy.

REKLAMA

Twórcy aplikacji Mapy Google dbają o to, by użytkownicy wymieniali się opiniami na temat odwiedzonych miejsc. Dzięki temu społeczność osób korzystających z Google Maps może łatwo ocenić, czy dane lokum warto odwiedzić, czy też może lepiej przespacerować się kawałek dalej do lepiej ocenianej przez innych konkurencji.

Zbieranie rekomendacji innych użytkowników aplikacji Mapy Google będzie teraz łatwiejsze.

Już w połowie tego roku w aplikacji Mapy Google pojawiła się funkcja Odkrywaj, która pozwalała przeglądać miejsca w okolicy rekomendowane przez Google’a na podstawie ocen innych użytkowników. Nie była ona jednak najwyraźniej dostatecznie spersonalizowana i jej zawartość była generowana w oparciu o ogólne polecenia.

Google postanowił dodać kolejną zakładkę na dolnym pasku nawigacyjnym, która nazywa się Dla Ciebie. Widać już, na czym głównie uwagę skupia teraz firma z Mountain View - wcześniej obok zakładki Odkrywaj były dostępne pozycje Samochód i Transport Publiczny. Zmieniono je w jedną pozycję o nazwie Dojazd, by zrobić miejsce dla nowej zakładki z rekomendacjami.

mapy google maps iphone ios dla ciebie for you rekomendacje 4

Dla Ciebie w Google Maps - jak włączyć tę zakładkę?

Funkcja była wcześniej dostępna na Androidzie, a dziś rozszerzono jej dostępność na inne kraje. Pojawia się też po raz pierwszy na urządzeniach z systemem iOS. Aby włączyć zakładkę Dla Ciebie w Google Maps, nie trzeba nawet aktualizować aplikacji - funkcja jest zaszyta w kodzie obecnej wersji.

Nie wszyscy użytkownicy będą jednak widzieć nową zakładkę od razu. W moim przypadku dopiero ręczne zamknięcie programu w widoku ostatnio otwartych aplikacji i ponowne jej uruchomienie sprawiło, że na dolnej belce nawigacyjnej pojawiła się nowa pozycja o nazwie Dla Ciebie obok sekcji Odkrywaj i Dojazd.

mapy google maps iphone ios dla ciebie for you rekomendacje 2

Co widać w zakładce Dla Ciebie w aplikacji Mapy Google?

Po pierwszym uruchomieniu nowej zakładki widać na samym górze informację, co w zasadzie można w niej znaleźć. Jak podaje Google, pojawiać się tutaj będą miejsca i wydarzenia wybrane specjalnie dla nas. Aplikacja proponuje zapisywanie rekomendacji do przejrzenia później.

Google Maps sugeruje również aktualizację tzw. obserwowanych obszarów, które są brane pod uwagę przy przygotowywaniu listy. Okazało się, że nie było takiej potrzeby. Google zna mój adres i automatycznie dodał do listy warszawskie Śródmieście, więc nie musiałem sam tego robić.

mapy google maps iphone ios dla ciebie for you rekomendacje

Jeśli chodzi zaś o same rekomendacje w Google Maps, to na razie jest licho.

REKLAMA

W moim przypadku w zakładce Dla Ciebie pojawiła się jedna jedyna rekomendacja. Mapy Google zachęcają mnie do odwiedzenia okolicznej restauracji serwującej ramen. Po kliknięciu w kafelek można od razu wyświetlić adres i dane kontaktowe danego miejsca oraz sprawdzić, gdzie dokładnie się znajduje na mapie. Nie zabrakło też linka do przykładowego artykułu, który daną knajpę opisuje.

Rekomendację mogę uznać w dodatku za trafną. Nie jestem miłośnikiem tej potrawy, ale Mapy Google pewnie zapamiętały, że szukałem niedawno knajp mających w menu właśnie ramen podczas wizyty w Tokio. Niestety jedna restauracja na liście polecanych „miejsc i wydarzeń" to trochę za mało, by uznać nową funkcję za użyteczną. Oby w przyszłości pojawiło się tu więcej pozycji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA