REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Internet w Plusie będzie jeszcze szybszy. Sieć wprowadza standard LTE TDD na częstotliwości 2600 MHz

Grupa Cyfrowy Polsat modernizuje sieć. Klienci mogą liczyć na lepszą jakość połączenia internetowego, dzięki wdrożeniu technologii LTE TDD.

21.12.2018
14:50
plus internet lte
REKLAMA
REKLAMA

Wczoraj informowaliśmy, że Grupa Cyfrowy Polsat wyłączyła LTE na częstotliwości 800 MHz. Nie oznacza to jednak, że Plus i Cyfrowy Polsat nie mają dla swoich klientów również dobrych wiadomości. Firma poinformowała dzisiaj, że modernizuje swoją sieć LTE Advanced na częstotliwości 2600 MHz. Pojawiło się już wsparcie technologii LTE TDD.

Czym jest LTE TDD?

LTE TDD (Time Division Duplex) to nieco inna technologia transmisji danych niż ta wykorzystywana do tej pory o nazwie LTE FDD (Frequency Division Duplex). W przypadku LTE FDD stacje bazowe dzieliły pasmo transmisji na dwie części, które służyły do obu typów transmisji - do klienta i od klienta - w tym samym czasie.

W przypadku LTE TDD wykorzystywane jest jedno wspólne pasmo do transmisji danych w obu kierunkach. Transmisja danych pobieranych i wysyłanych przez użytkownika następuje w tej sytuacji naprzemiennie. Ma mieć to pozytywny wpływ na jakość połączenia dla klientów końcowych.

LTE TDD w sieci Plus.

Grupa Cyfrowy Polsat chwali się, że oferuje klientom dostęp do sieci na blokach o łącznej szerokości 95 MHz w kilku różnych pasmach, a technologię LTE TDD wdrożyła na częstotliwości 2600 MHz. Obecna konfiguracja zakłada w ramach LTE2600 jeden blok 20 MHz w technologii FDD oraz dwa bloki 20 MHz TDD, co daje łącznie 60 HMz.

REKLAMA

Na ten moment zmodernizowane zostało kilkadziesiąt stacji bazowych na terenie kraju, które wspierają LTE Advanced i agregację pasm. Dodanie w nich LTE TDD ma skutkować zwiększeniem pojemności sieci, a przy okazji szybszym transferem danych i poprawą jakości połączenia internetowego.

Firma przy okazji zaznacza, że ucieszy to posiadaczy modemu ODU-IDU 300, który obsługuje LTE TDD. Ze zmian skorzystają też użytkownicy wybranych modeli smartfonów, w których modem LTE zapewnia wsparcie dla tego standardu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA