REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Od dziś na Xboksie One zagrasz z myszką i klawiaturą. Nie to jest jednak największym zaskoczeniem

Obsługa myszki i klawiatury w grach na Xbox One była zapowiadana już od jakiegoś czasu. Nie jest więc szokującym fakt, że od dziś jest to możliwe. W liście zmian aktualizacji systemu konsoli Microsoftu przykuła moją uwagę zupełnie inna rzecz. Związana z wielkim rywalem Microsoftu.

14.11.2018
18:21
xbox one myszka klawiatura
REKLAMA
REKLAMA

Phil Spencer – szef działu Xbox – od wielu miesięcy powtarzał, że chce zapewnić konsolowym graczom możliwość bawienia się grami nie tylko za pomocą gamepadów, ale również i z wykorzystaniem myszki i klawiatury. Po długim czasie słowa zamienił w czyn: po zastanawiająco krótkich beta-testach tego rozwiązania, już dziś będzie można zagrać w pierwsze gry za pomocą kojarzonych głównie z PC kontrolerów.

Dla przypomnienia:

  • Obsługa myszki i klawiatury musi zostać zaimplementowana przez twórcę gry. To oznacza, że nie każda gra zadziała z tymi kontrolerami. Na chwilę obecną tylko dwie gry to obsługują: Fortnite i Warframe. Do końca miesiąca do tej krótkiej listy dołączą Bomber Crew, Deep Rock Galactic, Strange Brigade, Vermintide 2, War Thunder oraz X-Morph Defense. W późniejszym terminie stosowne aktualizacje otrzymają Children of Morta, DayZ, Minion Master, Moonlighter, Vigor, Warface oraz Wargroove
  • Twórcy gier nadal mają obowiązek zapewnienia wygodnej zabawy z ich tytułami za pomocą gamepada
  • Twórcy gier mają możliwość – choć nie obowiązek – wprowadzenia systemowego filtra do gier wieloosobowych, który pozwoli graczom na decydowanie z kim chcą grać: tylko z posiadaczami padów, tylko z posiadaczami myszek lub w towarzystwie mieszanym
  • Xbox One obsługuje wszystkie wpinane do portu USB (bezpośrednio lub za pomocą bezprzewodowego nadajnika) myszki i klawiatury, które są obsługiwane przez Windows 10 bez konieczności instalowania dodatkowych sterowników. Sprzęt Bluetooth nie jest obsługiwany.

Listopadowa aktualizacja Windows 10 dla Xbox One jest już dostępna do pobrania. Zostanie zastosowana automatycznie przez konsolę. Możemy ten proces przyspieszyć ręcznie w Ustawieniach konsoli w sekcji System.

No ale o tym przecież już wiecie. Obsługa myszki i klawiatury w Xbox One to nie jedyna nowość. Ciekawsza jest coraz głębsza integracja konsoli z… Amazonem.

Ta wieść niezupełnie zainteresuje graczy. Jest jednak ciekawa z punktu widzenia całego rynku IT. Amazon i Microsoft są bowiem wielkimi rywalami – najważniejsza usługa Microsoftu, jaką jest Azure, jest nadal w tyle pod względem udziałów rynkowych za Amazon Web Services. Co prawda przewaga Amazonu jest coraz mniejsza, ale analizę tego zostawmy na inną okazję. AWS i Microsoft Azure to dwie największe usługi chmurowe na świecie, są kluczowe dla obu firm. Tymczasem obie korporacje… zacieśniają współpracę.

Fakt, że Microsoft stopniowo integruję Cortanę z Alexą nie dziwi tak bardzo. Asystentka Microsoftu jest rynkową porażką, jej przyszłość wygląda dość blado w roli innej niż nieco bardziej zaawansowany system pomocy w Windows. Microsoft nie chce dopuścić do ucieczki swoich użytkowników do Google’a, a Apple nie jest zainteresowany współpracą. Alexa to takie najmniejsze zło z punktu widzenia twórców Windows.

No dobrze, ale co się zmieniło? Na razie nic ciekawego dla Polski, ale…

Za sprawą listopadowej aktualizacji Windows 10 dla Xbox One asystentka Amazonu jest w stanie bezpośrednio kontrolować konsolą w kolejnym kraju (do tej pory tylko w Stanach Zjednoczonych, od dziś również w Wielkiej Brytanii). Zwiększono też jej integrację z Xbox One: do tego stopnia, że Alexa jest w stanie nawet wciskać za nas przyciski na padzie. Bez pośrednictwa Cortany.

Na dodatek od dziś – na razie tylko w Stanach Zjednoczonych – usługa Amazon Music jest już dostępna na konsolach Microsoftu. Stosowna aplikacja jest już dostępna do pobrania z Microsoft Store. Nie jest jasne czemu tylko w tym kraju, ale to nieistotne. Współpraca na rynku konsumenckim między Amazonem i Microsoftem wyraźnie się rozszerza. I wyraźnie rywalizacja na rynku biznesowym na to nie wpływa. Ciekaw jestem tylko co na to Spotify, który po zamknięciu usługi Microsoft Muzyka Groove stał się partnerem producenta Xboksa w kwestii świadczenia usług muzycznych.

Myszka i klawiatura w Xbox One, integracja z Amazonem oraz usprawniona wyszukiwarka. Listopadowa aktualizacja Windows 10 już dostępna do pobrania.

REKLAMA

Oprócz tego rozszerzono w aktualizacji indeks systemowej wyszukiwarki do zakupionych – ale nie pobranych – gier. A nam pozostaje czekać na dostępność konsumenckich usług Amazonu na Xbox One w Polsce.

Z Alexy korzystam już od jakiegoś czasu i coraz bardziej się lubimy. Jedyne, co mnie może od niej odwieść, to rzekoma rychła premiera Asystenta Google w Polsce. Z Siri się nie polubimy, a o Cortanie możemy chyba powoli mówić w czasie przeszłym…

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA