REKLAMA

Ruszyły beta testy obsługi myszki i klawiatury w grach na Xbox One

Od listopada twórcy gier na Xbox One będą mogli wdrożyć do swoich produkcji obsługę myszek i klawiatur. Dziś ruszają publiczne beta-testy aktualizacji, która to umożliwia. Microsoft nie jest tu innowatorem, lecz brakującym elementem układanki.

16.10.2018 11.50
Xbox One granie myszką
REKLAMA
REKLAMA

Granie w shootery na padzie? Nie mam z tym najmniejszego problemu (i chyba nawet tak wolę), wiem jednak, że dla niektórych jest to jedna z barier nie do przejścia. I powód, dla którego cały czas trzymają się peceta, jako swojego głównego urządzenia do grania. Bo przecież strzelanki i gry strategiczne to tylko na myszce.

Konsole do gier od lat obsługują granie za pomocą myszki i klawiatury. Ich producenci stawiają jednak warunek twórcom gier: ich produkcje mają być projektowane przede wszystkim z myślą o gamepadzie. Potencjalna obsługa myszki i klawiatury ma być tylko dodatkiem. Postawienie tak mocnego warunku ma wielki sens: chodzi o to, by każdy nabywca konsoli mógł czerpać największą możliwą przyjemność z gry bez konieczności wydawania dodatkowych pieniędzy.

Efektem ubocznym takiego podejścia jest fakt, że gier obsługujących myszkę i klawiaturę jest na rynku jak na lekarstwo. Skoro przytłaczająca większość posiadaczy konsol wspomnianych akcesoriów nie posiada, a gra i tak ma działać przede wszystkim świetnie na padzie, to wkładanie dodatkowego wysiłku w stworzenie odpowiedniego doświadczenia dla nielicznych myszkowiczów traci sens.

Xbox One do tej pory nawet nie obsługiwał grania za pomocą myszki i klawiatury.

Pozwalał na wykorzystanie klawiatury w interfejsie konsoli i w aplikacjach, twórcy gier jednak nie mogli tego w żaden sposób wykorzystać. Od listopada to się zmieni. Na serwerach Microsoftu pojawiła się wersja testowa listopadowej aktualizacji Windows 10 dla Xbox One dla członków programu Xbox Insider. Wprowadza ona usprawnioną systemową wyszukiwarkę oraz nowe API dla gier, właśnie dla myszek i klawiatur. Jedyną grą w Microsoft Store, która umożliwi testowanie tych API, jest na razie strzelanka Warframe.

Xbox One jest przedostatnią platformą najnowszej generacji, która zyskuje systemową obsługę myszek i klawiatur w grach. Pozostaje jeszcze Nintendo Switch, ale to… nieco inny rodzaj konsoli z klientelą o nieco innych oczekiwaniach. Można więc uznać, że Xbox One to ostatnia platforma, na której dodanie obsługi kursora w grach cieszyło się żywym zainteresowaniem ze strony graczy. A to może wiele zmienić.

xbox one granie na myszce class="wp-image-821531"

Oznacza to bowiem, że gry pisane na PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Store i Steam mogą być projektowane w podobny sposób. A więc przede wszystkim z myślą o padzie, ale też i dodatkowo z obsługą myszki i klawiatury. To z kolei oznacza, że twórcy strzelanek i gier strategicznych będą dużo częściej i chętniej myśleć o portowaniu swoich produkcji na konsole. Choć nadal będą musieli pamiętać o zaprojektowaniu wygodnego interfejsu pod dołączany do pudełka z konsolą kontroler.

Obsługa myszki i klawiatury w Xbox One – wszystko, co musisz wiedzieć.

Jakie myszki i klawiatury będą obsługiwane przez Xbox One?

Właściwie wszystkie przewodowe i bezprzewodowe urządzenia, które można podłączyć do portu USB (bezpośrednio lub za pomocą dołączonego do nich nadajnika). Urządzenia Bluetooth nie będą obsługiwane – Xbox One nie posiada obsługi tego standardu, wykorzystuje wyłącznie własnościowy standard łączności bezprzewodowej.

Xbox One myszka i klawiatura class="wp-image-809782"

Urządzenia te będą działać w takim zakresie, w jaki pozwala na to uniwersalny sterownik Windows 10. Jeżeli jakaś funkcja myszki lub klawiatury wymaga doinstalowania dodatkowego oprogramowania, nie zadziała ona na konsoli Xbox One.

Czy każda gra będzie obsługiwała myszkę i klawiaturę?

Nie. Obsługa tych urządzeń musi zostać wprowadzona przez twórcę gry.

Jakie gry już teraz obsługują mysz i klawiaturę na Xbox One?

Na razie jedna, Warframe. Wkrótce ma być ogłoszona lista kolejnych gier.

Od kiedy będzie można grać za pomocą myszki i klawiatury?

Według planów, aktualizacja systemowa wprowadzająca obsługę kursora w grach ma się pojawić w drugi wtorek listopada. Będzie to listopadowa aktualizacja Windows 10, oznaczona numerem wersji 1811.

Co z grami multiplayer? Czy to oznacza, że w shooterach posiadacze padów nie mają już szans?

Twórcy gier publikowanych na platformie Xbox mają do swojej dyspozycji natywny mechanizm w sieci Xbox Live pozwalający na filtrowanie graczy na podstawie posiadanych przez nich kontrolerów. Przekładając poprzednie zdanie na ludzki: każda gra może dysponować opcją, pozwalającą na łącznie się ze wszystkimi graczami lub tylko z tymi posiadającymi pada lub tylko z tymi grającymi na myszce.

Implementacja tego filtru jest jednak dobrowolna i twórca gier nie ma takiego obowiązku. Należy się spodziewać, że w grach, w których precyzja zapewniana przez myszkę jest mało istotna, nie będzie takiego filtru do naszej dyspozycji.

Chciał(a)bym już teraz sprawdzić jak to działa. Jak to zrobić?

xbox one granie na myszce class="wp-image-821534"
REKLAMA

W tym celu należy się zapisać do programu Xbox Insider. By to zrobić, na konsoli należy pobrać aplikację Centrum Xbox Insider w Microsoft Store, uruchomić i przejść prostą konfigurację. Warto jednak pamiętać o bardzo istotnych kwestiach:

  • W ramach programu Xbox Insider użytkownikom udostępniane jest oprogramowanie testowe, nad którym nadal trwają prace. Może ono zawierać błędy, które uniemożliwią dalsze korzystanie z jakiejś gry, aplikacji lub nawet konsoli. Należy być świadomym ryzyka przed przystąpieniem do testów
  • Oprogramowanie udostępniane w ramach programu Xbox Insider zawiera rozbudowane mechanizmy telemetryczne, które rejestrują to, co się dzieje na konsoli, donosząc o tym firmie Microsoft. Ma to na celu automatyzację wykrywania usterek przed udostępnieniem oprogramowania szerszej publiczności. Niektórzy mogliby to jednak uznać za niedopuszczalne naruszanie prywatności, więc i o tym informujemy.
  • Xbox One jest urządzeniem nieco trudniejszym do przywrócenia w przypadku problemów. W razie mało prawdopodobnej awarii testowego systemu dużo łatwiej przywrócić dane na PC niż na Xbox One.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA