Tech  / News

Saga dobiega końca. Pierwsze pociągi Pendolino z Wi-Fi mają wyjechać na tory jeszcze w tym roku

PKP Intercity obiecało, że jeszcze w tym roku pojawi się na torach pociąg Pendolino z dostępem do WiFi. Jeśli chodzi o składanie obietnic i szumne zapowiadania to prezesi PKP nie zasypiają gruszek w popiele. 

Jak ogłosiło Intercity na Twitterze, montaż internetu bezprzewodowego już trwa. Firma jest tak pewna swego, że zapowiedziała, że pierwszy pociąg jeszcze w tym roku pojawi się na torach.

Wi-Fi w Pendolino to niekończąca się opowieść.

Za instalację odpowiada firma Alstrom. Od samego początku jest ona ważną częścią sagi pod tytułem Wi-Fi w Pendolino: niekończąca się opowieść. Do tej pory w tych kolejowych przygodach występowała jednak w roli hamulcowego,

W pierwszym sezonie do zainstalowania Wi-Fi przymierzało się T-Mobile. Żeby to jednak zrobić, firma musiała wywiercić dziury w dachach pociągu, a to, zdaniem Alstromu, producenta Wi-Fi, oznaczałoby, koniec gwarancji. T-Mobile wycofało się z projektu, a PKP wróciło do punktu wyjścia.

Długaśna i wieloodcinkowa saga, która przez lata była pełna nagłych, choć dość przewidywalnych, zwrotów akcji, w tym roku nabrała tempa. Wygląda na to, że to już naprawdę może być jej ostatni sezon i już czekają nas tylko konserwacyjne sequele. W sierpniu tego roku zdecydowano się podpisać umowę na Wi-Fi z Alstormem. Za zainstalowanie Wi-Fi w 20 składach Pendolino i jego utrzymanie przez 5 lat firma dostanie 31,7 mln zł.

Nowoczesne Intercity.

To część wielkich zmian, które spółka obiecała swoim klientom. W tym roku podpisano umowę na modernizację taboru opiewającą na ponad 2 mld zł. A to dopiero początek inwestycji. Do 2023 r. spółka ma zamiar wydać na ten cel aż 7 mld zł. Mamy zapomnieć o starych pociągach w taborze (będzie ich tylko 30 proc.), braku klimatyzacji (zabraknie jej w 6 proc. pociągów) i braku dostępu do bezprzewodowego internetu (w 22 proc. pociągów nie połączycie się z Wi-Fi).

Intercity plany ma ambitne, ale do tego nas przyzwyczaiło. Czas, żeby zaczęło nas przyzwyczajać do ambitnego ich realizowania.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst