REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Inea rusza na podbój Polski. Jej główny oręż to symetryczny światłowód

Jakiś czas temu przesiadłem się na światłowód od Orange o prędkości 1 Gb/s i… jestem nim absolutnie zachwycony. Nie jest to jednak łącze idealne. Skąd to wiem? Bo takie pokazała właśnie Inea. Obecnie mogą z niego korzystać mieszkańcy Wielkopolski, ale niebawem ma być dostępne też w innych województwach.

05.11.2018
16:56
inea pga 10 gbps
REKLAMA
121 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Co podoba mi się w moim światłowodzie? Ogromne prędkości pobierania i wysyłania danych oraz niezawodność. Mój domowy Internet nie dość, że jest piekielnie szybki, to po prostu działa. Jest jednak w nim coś, do czego można się przyczepić.

Otóż, jest to łącze asymetryczne.

Oznacza to, że choć mogę pobierać pliki z prędkością 1 Gb/s, to prędkość wysyłania wynosi “zaledwie” 100 Mb/s. Zdaję sobie sprawę z tego, że to i tak jest bardzo wysoka wartość, ale… ta zawsze może być większa. Zwłaszcza gdy tworzy się kanał na YouTube i do montażysty trzeba wysłać od 20 do 40 GB materiału dotyczącego najnowszego gadżetu. Każda minuta transferu to mniej wyświetleń, łapek w górę i subskrypcji. Tak to wygląda.

Dlatego z zazdrością patrzę na osoby korzystające z sieci symetrycznych. W nich prędkość pobierania i wysyłania jest taka sama. Wadą takich ofert jest fakt, że… trzeba je znaleźć. Są one bowiem dostępne przede wszystkim u lokalnych operatorów, takich jak wielkopolska Inea. Ta ostatnia ogłosiła właśnie, że u wszystkich klientów prędkość wysyłania wyrówna się z prędkością pobierania. Tym samym w ofercie pojawią się pakiety 100/100 Mb/s, 300/300 Mb/s, 600/600 Mb/s, 1/1 Gb/s, a nawet 10/10 Gb/s.

Co więcej, możliwe jest, że tego typu łącza będą niebawem dostępne także w innych województwach, ponieważ Inea zamierza rozszerzyć swoją działalność i działać poza granicami Wielkopolski. Już w 2019 roku symetryczne łącza światłowodowe od Inea mają być dostępne w takich województwach, jak mazowieckie, lubelskie czy kujawsko-pomorskie.

REKLAMA

Oznacza to, że ogólnopolscy operatorzy Internetu mają się czego bać.

W przeciwieństwie do klientów. Jeżeli odpowiednio duża liczba osób zainteresuje się ofertą Inea, Orange, Vectra oraz UPC będą zmuszone do dostosowania swojej oferty do konkurencyjnych standardów, a za jakiś czas większość z nas będzie mogła się cieszyć nie tylko szybkimi, ale też symetrycznymi łączami.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA