REKLAMA

Punkt dla Sony. Android Pie pojawi się na starszych Xperiach

Takie działania powinny być oczywiste i producenci telefonów, zamiast się nimi chwalić, powinni po prostu dbać o to, żeby ich telefony były jak najdłużej aktualizowane. W praktyce nie wygląda to tak kolorowo, więc doceńmy Sony za aktualizację ich starszych Xperii do Androida 9.0 Pie.

18.10.2018 17.16
Android 9.0 Pie trafi na starsze Xperie. Sony zapowiada aktualizacje
REKLAMA
REKLAMA

I nie to, żebym jakoś strasznie czepiał się Japończyków. Na tle innych producentów Sony wypada całkiem nieźle. Sony Xperia XZ3 zadebiutowała z Androidem w wersji 9, a XZ2 i XZ2 Compact zdążyły już otrzymać aktualizację do tej wersji. Następne w kolejce będą XZ Premium, XZ1 i XZ Compact, które najnowszego Androida mają otrzymać 26. października. Ale to nie koniec.

Starsze modele Sony Xperia również otrzymają Androida Pie.

XZ2 premium otrzyma dziewiątkę już 7 listopada. Ostatnimi modelami w kolejce będą XA2, XA2 Ultra i XA2 Plus, których użytkownicy będą mogli cieszyć się najnowszym Androidem dopiero w przyszłym roku. Konkretniej: 4 Marca. Tak jak pisałem we wstępie: w świecie idealnym nie byłby to żaden news, że jakiś producent smartfonów pamięta o aktualizacji systemu dla swoich starszych urządzeń.

W naszym uniwersum jest to jednak dość często pomijana sprawa, co oczywiście ma na celu zachęcić klientów do częstszej wymiany telefonów, wzbudzając w nich poczucie, że korzystają ze starocia. W praktyce nie jest to jednak strasznie skuteczna praktyka, przez co na początku października Android 9.0 Pie był zainstalowany na mniej niż 0,1 proc. wszystkich urządzeń z Androidem.

Fragmentacja Androida to ogromny problem tego systemu.

REKLAMA

Najpopularniejszym obecnie Androidem jest wersja Nougat, która zadebiutowała 2 lata temu. Ale tylko jeśli policzymy obie wersje systemu oznaczone tą samą nazwą kodową, czyli 7.0 i 7.1. Te wydania mają odpowiednio 19 proc. i 10,3 proc. udziałów w rynku, co sumuje się do 29,3 proc.

Firma z Mountain View od lat przekonuje, że ogarnie ten bałagan w świecie Androida. Jak na razie nie widać, by te obietnice udało się przekuć w realną poprawę sytuacji. Project Treble, który miał być odpowiedzią na problem fragmentacji Androida, w niczym jak na razie nie pomógł. Użytkownicy jak aktualizacji nie dostawali, tak ich nie dostają. Także tym bardziej należy docenić starania Sony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA