Boom na kredyty hipoteczne w Polsce trwa. Wg Newsweeka liderem jest Pekao SA, którego roku temu zabrakło na liście

Lokowanie produktu

Trwa dobra passa w budownictwie, która mocno wpływa na liczbę udzielanych kredytów hipotecznych. Newsweek postanowił ocenić pod tym kątem banki w Polsce. I wyszło im, że bezsprzecznym liderem jest Pekao SA.

05.10.2018 09.50
Blik Bank Pekao SA

Kredyty hipoteczne w Polsce biją rekord za rekordem.

Rządowy program „Mieszkanie dla młodych” w zeszłym roku jeszcze bardziej rozgrzał i tak już gorący rynek kredytów hipotecznych w Polsce. Dość powiedzieć, że w poprzednich 12 miesiącach udzielono w naszym kraju przeszło 190 tys. kredytów hipotecznych, na łączną kwotę ponad 44 mld zł. Związek Banków Polskich przekonywał, że to najlepszy wynik od 6 lat.

Ale tylko przez jakiś czas. Dane z tego roku pokazują, że tegoroczne wyniki mogą być jeszcze lepsze. Wydatnie pomagają w tym stopy procentowe utrzymywane na niskim poziomie. Co więcej: prezes Narodowego Banku Polskiego nie widzi potrzeby, by je podnosić do 2020 r.

Kupujemy coraz droższe mieszkania.

Tylko w marcu 2018 r. udzielono kredytów hipotecznych na kwotę przeszło 5 mld zł. Kwiecień też był bardzo dobry - 4,74 mld zł. Analiza pokazała jednoznacznie, że Polacy za tak uzyskane pieniądze kupują coraz droższe mieszkania. Ponad połowa kredytów hipotecznych (57 proc.) dotyczy kwot powyżej 250 tys. zł. Tych przekraczających sumę 350 tys. zł w pierwszych miesiącach 2018 r. wzięliśmy o 30,6 proc. więcej niż w porównywalnym okresie w 2017 r.

Rzecz jasna tutaj też mamy do czynienia z podstawową relacją na linii podaż - popyt. I jak nietrudno zgadnąć tak popularne kredyty hipoteczne windują mocno do góry ceny mieszkań. Tak drogie nie były od 7 lat. Chociaż nigdy w historii naszego kraju nie budowano ich tak dużo, na rynku mieszkań jest ciągle mało.

Ranking Newsweeka: liderem jest Pekao SA.

Newsweek Polska już po raz 17. ocenił banki w naszym kraju. Ranking podzielono na 4 kategorie: Bank dla Kowalskiego, Banki w Internecie, Bankowość mobilna i Bankowość hipoteczna. Tylko w jednej z nich zeszłoroczny lider obronił swoją pozycję. W pozostałych na czoło wysunęli się nowi gracze.

Tak było właśnie w kategorii oceniającej bankowość hipoteczną. Dzisiaj liderem jest Pekao SA, ale rok temu tego banku próżno było szukać na tej liście. W pierwszym półroczu 2018 r Pekao SA osiągnął najwyższy w historii wynik w sprzedaży kredytów hipotecznych, udzielając ich na kwotę blisko 5,3 mld zł. Dynamika nowych kredytów utrzymała się na poziomie +10 proc. w ujęciu rocznym, co przełożyło się na udziały rynkowe w nowej sprzedaży na poziomie ponad 20 proc.

Przedsiębiorcy też patrzą życzliwszym okiem.

Pekao SA chwali się, że to zasługa ich strategii - Pekao 2020. Jej głównym celem jest wygenerowanie 3 mld zysku netto w 2020 r. Usługi cross-sell(marketingowa technika sprzedaży produktów lub usług komplementarnych, uzupełniających się) zaś mają spowodować w segmencie bankowości korporacyjnej wzrost dochodu na kliencie o 30–40 proc., a w przypadku sektora małych i średnich przedsiębiorstw - o 35 proc.

Większa koncentracja na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw Pekao SA już działa. Kantar Polska, na zlecenie Miesięcznika Forbes, wziął pod lupę jakość obsługi klienta z segmentu mikro i małych firm w 20 bankach. Na badanie złożyło się w sumie 230 wizyt w oddziałach banków, testy infolinii i komunikacji e-mailowej.

Na tej podstawie stworzono ranking, w którym Pekao SA odnotowuje spory awans, bo z 11 . miejsca na 2. pozycję wśród najlepiej postrzeganych przez przedsiębiorców banków w Polsce. Największe uznanie wśród respondentów uzyskała komunikacja zdalna z bankiem. Aż 93 proc. z nich oceniło ją jako bardzo profesjonalną.

Konto Przekorzystne Biznes dla mikrofirm.

Na poprawianiu swojego zewnętrznego wizerunku przez Pekao SA zyskać mogą sami przedsiębiorcy. Nowym, skierowanym do mikrofirm, mechanizmem jest Konto Przekorzystne Biznes. Jakie korzyści? Rachunek może być całkowicie bezpłatny. Pekao SA proponuje jeszcze bezpłatną kartę wielowalutową i rachunki walutowe.

Do tego wszystkiego darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach Pekao SA oraz co miesiąc dwie w pozostałych bankomatach w Polsce. Przedsiębiorcy nie zapłacą również za wpłaty do 100 tys. zł we wpłatomatach Pekao. Nowy rachunek daje dostęp do bardzo konkurencyjnych kursów walut w bankowości internetowej oraz mobilnej PeoPay.

*Materiał powstał we współpracy z Pekao SA.

Lokowanie produktu
Najnowsze