REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Dostałeś fakturę od Profilu Zaufanego? Uważaj - to robota oszustów

Mail „Faktura 2018.10.30” od Zaufanego Profilu, o przepraszam - zaufantego - to przekręt. Urzędnicy ostrzegają przed oszustwem. 

31.10.2018
15:20
co znaczy mail od zaufanego profilu
REKLAMA
REKLAMA

Oszuści podający się za Profil Zaufany rozsyłają dwa rodzaje maili pod tytułem Faktura 2018.10.30. Pierwszy zachęca do kliknięcia niedziałającego obrazka, co skutkuje pobraniem infekującego komputer pliku .exe. Drugi nie bawi się w linki, tylko od razu zawiera załącznik z trojanem.

Oszuści dodają sobie wiarygodności, przesłanej wiadomości dodaje adres e-mail z rozszerzeniem @gov.pl, ale, ani chybi w imię zasad fair play, literówką znajdującą się przed małpą, trochę podpowiadają, że wiadomość nie należy do najbardziej wiarygodnych.

Trzeba pochwalić prawdziwy Zaufany Profil za to, że zareagował i to zareagował szybko. Użytkownicy usługi mogli dziś na swoich skrzynkach przeczytać maila, w którym ostrzega się przed wiadomością i informuje, że jest on dziełem oszustów.

REKLAMA

Szanowni Państwo,
w ostatnim czasie część z Państwa (użytkowników Profilu Zaufanego) mogła otrzymać złośliwą wiadomość na skrzynkę email, z prośbą o weryfikację Profilu Zaufanego z adresu profilzaufanty@gov.pl, najprawdopodobniej o temacie „Faktura 2018.10.30.“.

Fałszywe wiadomości nie zostały wysłane przez system Profil Zaufany, a przez internetowych oszustów.
Prosimy o nie reagowanie na tego typu podejrzane maile oraz o zachowanie szczególnej ostrożności.

Kliknięcie w podany w wiadomości link powoduje pobranie pliku z rozszerzeniem „.exe”. Jego otwarcie może spowodować zainfekowanie komputera.
Przypominamy, że Profil Zaufany nie wymaga dodatkowej weryfikacji loginu.

Pytania związane z tym bądź podobnymi zdarzeniami, prosimy zgłaszać do naszego Service Desku. Numer telefonu: + 48 (42) 253 54 50 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 18:00.

*Jednocześnie informujemy, że obowiązek informacyjny z art. 13 rozporządzenia 2016/679 (RODO) został wobec Państwa dopełniony przy rejestracji konta Profilu Zaufanego.
Obecne działanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników systemu i jest realizowane ze względu na niezbędność do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym (art. 6 ust. 1 lit. e RODO).

Szkoda tylko, że w mailu nie zostało wyszczególnione, co konkretnie sprawia, że oszukańczy e-mail jest podejrzany i jak dokładnie powinno w takich wypadkach wyglądać zalecane przez urzędników zachowanie szczególnej ostrożności.  A wystarczyłoby dopisać choćby takie zdanie: Jeśli nie wiecie, o co chodzi w mailu, który został rzekomo wysłany z urzędu, zadzwońcie tam. Numer znajdźcie na stronie odpowiedniej instytucji.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA