REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Pytanie na otwarcie tygodnia: ile możesz zapłacić za ochronę smartfona?

Są różne szkoły używania smartfona. Jedni nie uznają etui, inni nie wychodzą bez niego z domu. Są też ekstrema, takie jak oficjalne etui do iPhone’a XS Max, kosztujące 619 zł. Czy to nie przesada?

15.10.2018
19:52
Ile możesz zapłacić za ochronę smartfona?
REKLAMA
REKLAMA

Niedawno w naszej redakcji dyskutowaliśmy nad sensownością korzystania z etui na smartfonach, a głosy okazały się podzielone. 11 osób korzysta z pokrowców, a 8 nie.

Po obu stronach argumenty były bardzo podobne. Jedna grupa przedkłada wygląd ponad bezpieczeństwo, a druga odwrotnie. Ja w ostatnim roku zmieniłem obóz. Kiedyś nie akceptowałem etui szpecącego wygląd smartfona, ale w tym roku, po trzech stłuczonych ekranach, zmieniłem zdanie. Wygrał pragmatyzm i dmuchanie na zimne.

A skoro ochrona smartfona, to jaka? Można raz, a dobrze.

Apple pokazał oficjalne skórzane etui do iPhone’a XS Max, prawdopodobnie najdroższego smartfona na rynku, kosztującego w topowej wersji 7219 zł. Etui nie odbiega stopniem prestiżu od samego smartfona, bowiem cena tego akcesorium to 619 zł.

Co dostajemy w tej cenie? Apple zachęca do zakupu w następujący sposób:

 class="wp-image-820811"

Poza wyglądem i pięcioma kolorami do wyboru, etui ma też kilka funkcji:

Przekonani? Nabywcy na pewno się znajdą, ale etui w takiej cenie to już ekstremum. Ceny Apple są też szokujące w przypadku mniej szlachetnych materiałów. Plastikowe etui na iPhone’a XS Max kosztuje 170 zł!

Można też tanio i kiepsko. No ale tanio.

Po drugiej stronie mamy chińskie sklepy. Aliexpress jest dosłownie zalany silikonowymi etui w cenie poniżej dolara. Tak, w tej kwocie znajdziemy też pokrowce na iPhone’a XS Max. Prawdziwy mezalians!

 class="wp-image-820817"

To, że da się kupić tak tanie akcesorium, nie oznacza, że warto. Tani silikon szybko żółknie, a elementy trzymające smartfona wyrabiają się, przez co z biegiem czasu etui coraz gorzej chroni urządzenie. Do tego na taki gadżet będziemy czekać kilka tygodni, a może nawet miesięcy. Możliwe, że paczka z Chin nie dojdzie nigdy.

Wielu osobom te wady zupełnie nie przeszkadzają, bo etui są tak tanie, że można je wymieniać co miesiąc.

W takim razie może coś pośrodku?

Dwa powyższe przykłady to ekstrema. Pomiędzy nimi jest wielu naprawdę dobrych europejskich producentów, którzy sprzedają swoje ochraniacze w cenach na poziomie ok. 40–150 zł. I tu dochodzimy do sedna: nawet w rozsądnych widełkach cenowych rozstrzał jest bardzo duży.

Sam korzystałem z etui firmy Spiegen, które kupiłem za 80 zł i które sprawdzało się wyśmienicie, choć po kilkunastu miesiącach wyraźnie pożółkło. Niedawno testowałem na Spider’s Web polskie produkty firmy 3mk, czyli cieniutkie etui za 49 zł i szkło ochronne za 140 zł. Oba produkty były w pełni warte swojej ceny.

 class="wp-image-776209"
REKLAMA

Dla mnie psychologiczną granicą za etui na smartfon jest poziom 100 zł. Jeśli produkt jest dobry, sprawdzony i polecany, nie mam oporów, by wydać tyle na pokrowiec, który uchroni ekran od rozbicia. Zaznaczam, że korzystam ze sztandarowych smartfonów, więc cena 100 zł to jakieś 5 proc. ceny topowego urządzenia kupowanego jakiś czas od premiery.

Ile osób, tyle opinii. A ile ty możesz zapłacić za ochronę smartfona?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA