REKLAMA

Google zakończył skandal z kaczką. Jakkolwiek to brzmi

W tej historii jest wszystko. Kaczki, oskarżenia o nieuczciwe praktyki w stosunku do swojej konkurencji i walka Dawida z Goliatem. Tak przynajmniej twierdził Dawid, czyli DuckDuckGo.

18.10.2018 19.21
duckduckgo
REKLAMA
REKLAMA

Zapewne większość naszych czytelników kojarzy wyszukiwarkę DuckDuckGo, chwaloną przez wielu jako bezpieczną alternatywę dla wyszukiwarki Google. W lipcu, przy okazji nałożenia przez Komisję Europejską kary antymonopolowej na Google, DuckDuckGo oskarżyła giganta z Mountain View o stosowanie innych, nieuczciwych praktyk.

Wojna o domenę duck.com

DuckDuckGo oskarżało firmę Google, że ta wykupiła sobie domenę duck.com złośliwie i przekierowywała z niej ruch do swojej wyszukiwarki. Czemu złośliwie? Bo jej nazwa kojarzyła się z DuckDuckGo, którą ludzie wyszukiwali w wyszukiwarce Google'a. Właściciele DuckDuckGo twierdzili, że taka zagrywka ze strony Google'a to nic innego niż domenowy trolling i czuli się z tego powodu strasznie pokrzywdzeni.

Wtem...

Mając tę całą sprawę w pamięci, natknęliśmy się dzisiaj na odświeżoną treść na stronie duck.com. Można ją przeczytać na spokojnie, gdyż sama domena nie przekierowuje już do wyszukiwarki Google. Na stronie duck.com co prawda nigdzie otwarcie nie jest napisane, że zmiany tej dokonano ze względu na oskarżenia ze strony DuckDuckGo, ale łatwo dojść do takiego wniosku.
duckduckgo
Po pierwsze, Google zaznacza, że wszedł w posiadanie domeny duck.com po wykupieniu firmy On2 Technologies w 2010 r. On2 Technologies nazywała się wczeeśniej Duck Corporation. Stąd też zresztą wzięło się przekierowanie z domeny duck.com. Tyle że wcześniej prowadziła ona do domeny on2.com.

DuckDuckGo przesadziło nieco ze swoimi zarzutami

Google po wykupieniu firmy, zapewne niewiele zastanawiając się nad swoim działaniem, zmienił przekierowanie na google.com. Ktoś, kto dokonywał tej zmiany, zapewne nie zastanawiał się nad tym dłużej niż kilka sekund.
W dalszej treści komunikatu zamieszczonego na nowej stronie duck.com, zaraz po hiperłączu do sklepu myśliwskiego, Google wspomina już bezpośrednio o DuckDuckGo:

REKLAMA

Nie mogło zabraknąć też odnośnika do Wikipedii, gdyby ktoś po prostu zgubił się w poszukiwaniach informacji o kaczkach. Założę się na przykład, że większość z was nie wie, czemu prawie zawsze jedno z ramion klucza lecących kaczek jest dłuższe od drugiego. To bardzo proste. Jest tam więcej kaczek. I tym sucharkiem zakończymy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA