Orange Smart Wi-Fi Box to gadżet, który uratował mnie przed ciągnięciem kabla przez pół mieszkania

Lokowanie produktu

Posiadacze światłowodu i modemu Funbox 3.0 w Orange zdecydowanie powinni przyjrzeć się przystawce Smart Wi-Fi Box. Dzięki niej można wycisnąć ze światłowodu jeszcze więcej, jeśli chodzi o łączność bezprzewodową.

12.09.2018 08.57
Smart Wi-Fi Box

Sam od niedawna korzystam z łącza światłowodowego od Orange o przepustowości 1 Gbps. Póki co sprawuje się nieźle - jest bardzo szybkie, pracuje stabilnie i bezproblemowo przyjmuje wszystkie urządzenia. Niestety niektóre sprzęty nie są w stanie wykorzystać nawet małej części potencjału światłowodu.

Do tej grupy należy mój komputer stacjonarny. Karta sieciowa wbudowana w jego płytę główną nie należy do najlepszych i pozwala na uzyskanie przepustowości na poziomie 50-70 Mb/s. To kiepski rezultat, nawet w porównaniu z moim laptopem, a także konsolami do gier, na których transfery wynoszące ponad 300 Mb/s są standardem. Powiecie, że to mało w porównaniu z 1 Gb/s? Mylicie się. Uzyskanie większych przepustowości po Wi-Fi na większości dostępnych sprzętów jest bardzo trudne lub niemożliwe.

Uprzedzając pytania: nie, nie mogłem użyć kabla.

Wiem, że połączenie routera z komputerem za pomocą przewodu pozwoliłoby na cieszenie się pełnym transferem. Niestety mój układ mieszkania nie pozwala na użycie kabla. No, chyba że zdecydowałbym się na prowadzenie przewodu przez pół mieszkania, wiercenie w ścianach lub jedno i drugie jednocześnie. Ze względów praktycznych ta opcja nie miała racji bytu.

 class="wp-image-801817"

Z tego powodu zdecydowałem się na przetestowanie karty sieciowej z wyższej półki, takiej jak Asus USB-AC68, którą szczerze polecam. I faktycznie, po podłączeniu jej Speed Test pokazał przepustowość łącza na poziomie 350 Mb/s. Całkiem nieźle, na poziomie innych moich sprzętów. Nadal czułem niedosyt, ale takie transfery mogłem przynajmniej uznać za wystarczające.

Wtedy okazało się, że Orange ma swojej ofercie nieco lepsze rozwiązanie. Jest nim przystawka Smart Wi-Fi Box, która przechwytuje i wzmacnia sygnał podawany przez routery Funbox 3.0. Korzysta z anten 4x4 i wykorzystuje bardzo szybki standard Wi-Fi (IEEE 802.11ac 1733 Mb/s). Dodatkowo potrafi korzystać z obu pasm sieci - standardowego 2,4 GHz (300 Mb/s) i szybszego 5 GHz (1733 Mb/s), które cechuje się mniejszym zasięgiem.

Bliżej jej do mesha, niż typowego repeatera, bo nie tworzy osobnej sieci. Oznacza to uniknięcie problemu kłopotliwego przełączania się między dwoma sieciami dostępnymi w domu lub mieszkaniu. Co więcej, koszt przystawki nie jest przesadnie wysoki, bo wynosi 4,99 zł miesięcznie. Opłata ta jest doliczana do rachunku za usługi Orange.

Jak działa Smart Wi-Fi Box?

Na pierwszy ogień poszła konfiguracja sprzętu, która okazała się prosta. Można ją wykonać korzystając z dołączonej do zestawu instrukcji lub aplikacji Mój FunBox służącej też do obsługi routera. Polecam to drugie wyjście, ponieważ program dosłownie prowadzi nas za rękę. Sprawdza poprawność połączenia, łączy w jedno pasma 2,4 i 5 GHz, informuje o wszystkich wymaganiach. Wystarczy stosować się do instrukcji pojawiających się na ekranie smartfona i klikać przycisk „dalej”, by skonfigurować Smart Wi-Fi Box w kilka minut.

 class="wp-image-801826"

Po zakończonym procesie przystawka jest bezprzewodowo połączona z routerem i służy do rozszerzenia zasięgu istniejącej sieci Wi-Fi. Ma też dwa porty Ethernet 1 Gb/s, do których można podłączyć sprzęty w sposób przewodowy. Skorzystałem z tego rozwiązania. Jeden koniec kabla podłączyłem do mojego komputera, drugą do przystawki Smart Wi-Fi Box.

Odpaliłem test łącza i moim oczom ukazał się wynik na poziomie 600 Mb/s. Znacznie lepszy niż się spodziewałem. I nie był to chwilowy fart. Test powtarzałem wielokrotnie i za każdym razem dostawałem wyniki w zakresie 540-640 Mb/s, mimo kilku metrów odległości, ściany i kilku szaf dzielących Funbox 3.0 oraz przystawkę.

Smart Wi-Fi Box to świetny sprzęt.

Jeżeli mieszkacie w małych mieszkaniach i korzystacie przede wszystkim z urządzeń mobilnych, prawdopodobnie nie będziecie go potrzebować. Jeżeli jednak macie duży dom, w którym występuje problem z zasięgiem sieci Wi-Fi lub, tak jak ja, potrzebujecie bardzo szybkiego transferu i nie możecie skorzystać z połączenia kablowego, warto skorzystać z tej przystawki.

 class="wp-image-801811"

Na pewno nie będziecie żałować, tym bardziej, że jego cena jest niższa niż innych tego typu sprzętów. Nie bez znaczenia jest też to, że Smart Wi-Fi Box jest sprzedawane przez Orange. Dzięki temu jest w pełni kompatybilne z routerem i po prostu dobrze z nim współpracuje. Jakby tego było mało, obydwoma sprzętami można zarządzać z poziomu aplikacji Mój FunBox. A w razie ewentualnej awarii sieci, operator po prostu ją usunie, zamiast szukać jej przyczyny w urządzeniach firm trzecich.

Ja polubiłem Smart Wi-Fi Box i będę z niego korzystać na stałe. To kompromis między estetyką i prędkością. Proste w obsłudze rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie transferów na poziomie charakterystycznym dla sieci przewodowych.

*Materiał powstał we współpracy z Orange.

Lokowanie produktu
Najnowsze