REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Netatmo oficjalnie wkracza do Polski. Sprawdziliśmy, czym firma będzie chciała zawojować nasze portfele

Tegoroczne targi IFA w Berlinie stały smart-home’em. Strefa przydzielona inteligentnym rozwiązaniom domowym zajmowała kilka ogromnych hal, a moją uwagę przykuł szczególnie jeden z wystawców – Netatmo.

06.09.2018
16:17
Netatmo wkracza do Polski.
REKLAMA
REKLAMA

Czytelnicy Spider’s Web mogą kojarzyć markę Netatmo, bo jest ona w sprzedaży na polskim rynku już od jakiegoś czasu. Raz nawet zdarzyło się nam testować jedno z ich urządzeń. Nie było tego jednak zbyt wiele, bo… Netatmo oficjalnie do Polski wchodzi dopiero teraz. Owszem, uprzednio można było nabyć produkty marki u partnerów, ale dopiero teraz Netatmo zyska oficjalne polskie przedstawicielstwo i regionalny oddział, którym zarządzał będzie dyrektor regionalny na Europę Środkową – Polak, Michał Sroka.

Netatmo w Polsce – co się zmieni?

Cóż, oprócz obecności regionalnego przedstawicielstwa i działu PR, najważniejszą dla konsumentów zmianą będzie poszerzenie gamy produktowej dostępnej w naszym kraju. W tej chwili nie wszystkie produkty Netatmo można u nas kupić – to się zmieni. Zmieni się też tempo wprowadzania nowych produktów na rynek. Dotychczas od premiery do pojawienia się sprzętu na półkach polskich sklepów mijały miesiące. Teraz sprzęty Netatmo będą debiutowały w Polsce w tym samym czasie, co globalnie.

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795742"

Wprowadzenie polskiego oddziału oznacza też rozpoczęcie pracy nad lokalizacją interfejsu całego ekosystemu Netatmo, a także nazewnictwa produktów. Pierwsze efekty lokalizowania widać już teraz – nowy czujnik dymu firmy nie trafi do Polski jako „Smart Smoke Alarm” lecz „Inteligentny Czujnik Dymu”. W przygotowaniu jest też polskojęzyczna wersja strony internetowej marki.

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795721"

Jako że osobiście z produktami Netatmo nie miałem wiele do czynienia w przeszłości, wybrałem się na stoisko firmy na IFA 2018, by lepiej im się przyjrzeć. Oto niektóre ze sprzętów, które mają szturmem podbić polski rynek inteligentnych domów:

Ogrzewanie

Netatmo Thermostat i Valves set

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795754"

Netatmo ma w swojej ofercie produkty skupiające się na regulacji ogrzewania w domu. Dla tych, którzy mają możliwość kontrolowania systemu grzewczego „globalnie”, przewidziano Thermostat.

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795736"

Nie sposób jednak wykorzystać go w blokach, gdzie ogrzewanie dostarczane jest albo centralnym piecem albo z sieci miejskiej, toteż w portfolio firmy nie zabrakło zestawu termostatów nakładanych bezpośrednio na zawory grzejników. Zarówno tradycyjnych, jak i elektrycznych.

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795751"

Jak to działa? Poprzez aplikację Netatmo ustalamy scenariusze, w jakich w danym pomieszczeniu temperatura ma być obniżana lub podwyższana. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji aplikacja uczy się naszego zachowania i po kilku tygodniach sama zapamięta, że np. w poniedziałek wstajemy wcześniej, a w sobotę lubimy odrobinę więcej ciepła.

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795727"

Bezpieczeństwo

Netatmo Presence + Netatmo Welcome

Kamerę Netatmo Welcome testowaliśmy już na Spider’s Web – odsyłam więc do recenzji Piotrka Baryckiego. To prosta kamera do monitorowania wnętrza o szerokim wachlarzu możliwości.

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-406753"

Ciekawiej prezentuje się kamera zewnętrzna, Netatmo Presence, która integruje w sobie nie tylko monitoring, ale też oświetlenie. Jej ogromną zaletą (obok ciekawego wyglądu) jest prostota instalacji – wystarczy podłączyć ją do tych samych przewodów, które zasilają istniejące oświetlenie wewnętrzne.

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-799027"

Kamerkami zarządzamy z poziomu dedykowanej aplikacji, ale – co ważne dla wielu – nagrania nie są przechowywane przez Netatmo w chmurze i nie trzeba za to przechowywanie płacić (chyba że mamy taką chęć). Zapis monitoringu przechowywany jest na kartach microSD bezpośrednio w kamerach.

Smart Smoke Alarm

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795724"

Do portfolio firmy dołączy niebawem także inteligentny detektor dymu. W Polsce będzie można go nabyć za niespełna 450 zł, a jego bezsprzeczną zaletą jest trwałość – raz zamontowany detektor będzie pracował na jednej baterii przez 10 lat. Czyli dokładnie tyle czasu, po jakim tak czy inaczej musielibyśmy go wymienić, bo według regulacji prawnych czujniki dymu muszą być wymieniane co dekadę.

Pogoda

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795709"

Netatmo Weather Station

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795748"

Netatmo ma w swojej ofercie stację pogodową zewnętrzną z dodatkowym, wewnętrznym modułem. Dodatkowo można do nich dokupić czujnik deszczu, mierzący intensywność opadów…

 class="wp-image-795712"

…oraz czujnik wiatru, pozbawiony ruchomych elementów, który pomiary prowadzi przy użyciu ultradźwięków.

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795715"

Jeśli wyrazimy na to zgodę, pomiary z naszych stacji pogodowych mogą być udostępniane innym użytkownikom ze świata, a bieżące warunki atmosferyczne w danym miejscu możemy podejrzeć na przejrzystej mapce wewnątrz aplikacji Netatmo.

Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795718"

Ekosystem produktów związanych z warunkami pogodowymi zamyka Healty Home Coach, czyli miernik jakości powietrza w domu, który mierzy stężenie CO2, wilgotność powietrza, temperaturę i poziom hałasu.

To wszystko na zasadzie „podłącz i używaj”.

 class="wp-image-795739"

Sporym wyróżnikiem Netatmo na tle wielu rywali jest brak konieczności używania centralki spinającej cały ekosystem. Urządzenia muszą być tylko podłączone do Wi-Fi, a całością zarządzamy z poziomu smartfona.

Większość produktów Netatmo ma też wsparcie dla zintegrowanych systemów smart-home od Google i Apple, a wkrótce wszystkie mają też zyskać wsparcie dla asystenta głosowego Amazon Alexa.

REKLAMA
Netatmo wkracza do Polski. class="wp-image-795730"

Teraz, gdy Netatmo wchodzi do Polski, dostępność egzemplarzy testowych przestanie być problemem. Możecie się więc spodziewać, że gdy firma wypuści nowy produkt, przetestujemy go na łamach Spider’s Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA