REKLAMA

Głosowanie korespondencyjne to żadne czary-mary. Podpowiadamy, jak zgłosić online taki zamiar

Chęć głosowania poza miejscem zamieszkania można zgłosić online. Możliwe jest też głosowanie korespondencyjne, gdy posiadamy orzeczenie o niepełnosprawności. Taki zamiar musimy zgłosić nie później niż do 8 października. Po drodze czeka kilka biurokratycznych pułapek. Podpowiadamy, jak je bezpiecznie ominąć.

24.09.2018 15.59
Głosowanie korespondencyjne: podpowiadamy co robić krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkasz w Katowicach, ale w trakcie najbliższych wyborów samorządowych będziesz przebywać w Warszawie i tam chcesz oddać głos? Nie ma najmniejszego problemu. I nawet nie musisz udawać się do żadnego urzędu i wypełniać tam stosownych dokumentów. Teraz zapiszesz się do dowolnego rejestru wyborców online. Administracja rządowa stara się umilić życie wyborcy, jak tylko potrafi. Wystarczy zalogować się poprzez profil zaufany na platformę obywatel.gov.pl i wybrać gminę, na terenie której zamierzamy oddać swój głos.

Najlepiej tych kilka czynności wykonać z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem, żeby uniknąć niespodzianki podczas wyborów, kiedy może okazać się, że nie widniejemy w rejestrze wyborców danego obszaru.

Znacznie więcej formalności czeka osoby niepełnosprawne w przypadku zgłoszenia głosowania korespondencyjnego.

Zanim zgłosimy komisarzowi wyborczemu chęć głosowania korespondencyjnego w najbliższych wyborach samorządowych, musimy najpierw założyć profil zaufany. To pierwszy i podstawowy krok, bez którego nie pójdziemy dalej. Profil zaufany może założyć każdy, kto ma PESEL. Profil ważny jest przez trzy lata.

Jak założyć profil zaufany? Trzeba wejść na rządowy serwis i następnie wybrać z prawego, górnego rogu opcję „zarejestruj się”. Potem musimy wypełnić stosowny formularz, w którym podajemy swoje dane, łącznie z numerem telefonu i adresem mailowym. Po kliknięciu otrzymujemy potwierdzającego SMS-a z kodem. Wpisujemy go i otrzymujemy informację, że zostaje nam już tylko potwierdzenie naszego profilu zaufanego w dowolnym tzw. punkcie potwierdzającym. Za tym terminem zaś kryją się ambasady, urzędy skarbowe, placówki ZUS, niektóre urzędy pocztowe i niektóre banki.

Głosowanie korespondencyjne profil zaufany class="wp-image-808426"

Nie zapomnij o orzeczeniu o niepełnosprawności.

Do zgłoszenie głosowania korespondencyjnego niezbędny będzie jeszcze skan orzeczenia o niepełnosprawności. Dopuszczalne formaty pliku dokumentu to .jpg, .jpeg, .png, .tiff, .tif, .pdf, .doc, .docx, .odt, .ott.

Do wniosku o głosowanie korespondencyjne w sumie możemy dołączyć dwa załączniki, liczące razem 10 MB.

Tak przygotowany zaloguj się na obywatel.gov.pl.

Jak już mamy wszystko załatwione teraz wystarczy zalogować się na nasz profil zaufany. Potem wchodzimy na platformę obywatel.gov.pl, gdzie dane z naszego profilu będą zaciągnięte automatycznie. Następnie wystarczy wybrać opcję “zgłoś zamiar głosowania z domu”. Po tym wyborze zostają dwie opcje: “przez internet” i “w urzędzie”.

Głosowanie korespondencyjne obywatel.gov.pl class="wp-image-808429"

Wybieramy pierwszą z nich, a potem jeszcze dodatkowo klikamy w przycisk z napisem „zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego”. I wyświetla nam się wypełniony częściowo formularz. Chyba, że wcześniej nie zalogowaliśmy się do swojego profilu zaufanego. Teraz musimy to zrobić. Wśród danych kontaktowych wypełnić najlepiej wszystkie pola, łącznie z mailem i numerem telefonu, żeby w ten sposób mieć jak najlepszy kontakt z komisarzem wyborczym.

Wybierz adres, na który przyjdzie pakiet wyborczy.

Do wniosku dołączamy skan orzeczenia stopnia niepełnosprawności. I sprawa równie istotna: podajemy adres, na który ma przyjść specjalny dla nas pakiet wyborczy, który pozwoli podczas wyborów nie wychodzić z domu. Na koniec jeszcze jedna formalność: wpisanie rejestru wyborców, do którego należymy. Potem wyświetla nam się cały nasz wniosek do sprawdzenia, czy wprowadzenia ewentualnych zmian.

Głosowanie korespondencyjne podpis pod wnioskiem class="wp-image-808432"

Gdy jesteśmy wszystkiego pewni wybieramy opcję „Podpisz profilem zaufanym”. Chyba, że wszystko do tej port robiliśmy bez zalogowania się do naszego profilu. Wypełniając wszystko ręcznie. Żeby nasz wniosek nabrał formy prawnej teraz jest ostatni moment na zalogowanie się do stworzonego wcześniej profilu. Znowu na naszą komórkę przyjdzie kod zabezpieczający, który musimy wpisać w odpowiednie miejsce. Wtedy nasz wniosek o głosowanie korespondencyjne jest prawidłowo złożony, o czym zawiadomienie powinniśmy dostać na maila.

Tylko jeden dzień na poprawki.

Co dalej? Trzeba czekać na ruch administracji. Jeżeli okaże się, że w jednak w naszym wniosku nie wszystko wypełniliśmy tak jak powinno być lub brakuje jakiś danych - urząd zwróci się do nas o poprawienie i uzupełnienie. Uwaga: da nam na to tylko jeden dzień.

Jeżeli jednak wszystko jest w najlepszym porządku najpóźniej 7 dni przed wyborami (te najbliższe zaplanowane są na przedostatnią niedzielę października - 21.10) do naszych rąk powinien trafić pakiet wyborczy. Odbieramy go bezpośrednio u listonosza. Co znajdziemy w środku? Kartę (lub karty) do głosowania opieczętowane pieczęcią obwodowej komisji wyborczej, kopertę na karty do głosowania, instrukcję, jak zagłosować, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, kopertę zwrotną, nakładkę (lub nakładki) na kartę (lub karty) do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a — o ile była stosowna adnotacja w zgłoszeniu.

Głosowanie korespondencyjne przez listonosza.

REKLAMA

Kartę wyborczą z naszym głosem przekazujemy, w zamkniętej kopercie, listonoszowi. Możemy nawet to zrobić od razu, gdy przyjdzie pierwszy raz z pakietem wyborczym. Możemy też umówić się z nim na następny dzień.

Innym sposobem jest przesłanie wypełnionej karty do głosowania pocztą. Musimy to zrobić jednak osobiście i nie później niż trzeciego dnia roboczego przed wyborami. W przypadku najbliższych wyborów będzie to środa, 17 października.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA