Biznes  / News

Allegro przyciąga koneserów sztuki. Wystartowała strefa aukcji z cennymi rzeźbami i obrazami

Wśród Polaków jest wielu miłośników sztuki, którzy w zeszłym roku odwiedzili kategorię Antyki i Sztuka na Allegro w liczbie 8,8 mln. Teraz największa polska platforma e-commerce specjalnie dla nich organizuje Strefę Kolekcjonera, czyli nowe miejsce handlu dziełami sztuki w Internecie.

Platforma powołuje się również na ArtInfo - branżowy serwis badający segment sztuki. Zgodnie z jego treścią polski rynek sztuki aukcyjnej wzrósł o 28 proc.  w 2018 roku i przekroczył wartość 214 mln zł. Sprzedaż na Allegro nie wliczała się jednak dotąd tej liczby. Teraz zacznie.

Ponad 180 dzieł sztuki trafiło na Allegro.

Do licytacji Allegro zaprosiło renomowane domy aukcyjne i galerie: Dom Aukcyjny Agra Art i Salon Dzieł Sztuki Connaisseur Kraków, Dom Aukcyjny Art in House oraz Galerię Stalową. Co ciekawe, część z ich zbiorów zadebiutowały na platformie z ceną wywoławczą równą złotówce. Już po chwili poszybowała ona jednak znacznie wyżej.

Zainteresowanie naszymi ofertami jest bardzo duże i udało nam się wspólnie pokazać uczestnikom rynku sztuki, że Allegro jest miejscem, w którym oferowane są autentyczne i profesjonalnie opracowane dzieła sztuki. O tym jak istotna jest ta druga kwestia wie każdy, kto w mniejszym lub większym stopniu zetknął się z tym specyficznym rynkiem.

Tu czas płynie znacznie wolniej niż w innych branżach, a renoma i zaufanie do sprzedawcy dają gwarancję bezpiecznego kupienia unikatowego obiektu, który będzie zachwycał przez długie lata - mówi Maciej Jakubowski - właściciel Salonu Dzieł Sztuki Connaisseur Kraków.

To pierwsza i na pewno nie ostatnia licytacja. Już teraz Allegro zapowiada, że podobna rozpocznie się w październiku z nowymi partnerami.

Jakie obiekty czekają na koneserów? Oto trzy najciekawsze (wybór subiektywny):

Twarz, Igora Mitoraja

Polska Szabla Kawaleryjska wzór z 1917 r.

Jan III Sobieski pod Wiedniem, Juliusza Kossaka

Oprócz tego miłośnicy sztuki mogą licytować jeszcze m.in.:

  • drzeworyt Jana Matejko,
  • zabytkowe polskie szable kawaleryjskie i legionowe,
  • cenne obrazy Wygrzywalskiego i Władysława Wankie,
  • szkice Kantora i Nikifora.

Allegro idzie w sztukę

To nie pierwszy raz, kiedy firma wysłała sygnał, że może być poważnym miejscem dla handlu sztuką. W marcu platforma wprowadziła ograniczenie wysokości prowizji w tej kategorii na poziomie 50 zł.

Niezależnie od tego, jak wysoką cenę osiągnie dzieło sztuki w licytacji, kwota prowizji nie będzie wyższa. To bardzo wpłynęło na sprzedaż luksusowych przedmiotów - mówi Jacek Weichert, dyrektor rynku Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w  Allegro.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst